Tony Wroten és a Utah is túl a tűzkeresztségen

Az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság (NBA) mai játéknapján tucatnyi összecsapást rendeztek, amelyek közül kiemelkedett a Clippers és a Thunder találkozója, amely a várt nagy csata mellett sportszerűtlen jeleneteket is hozott. A Jazz a lehető legkönnyebb ellenfél ellen már nem hibázott. James Anderson karriercsúcsot, Tony Wroten pedig karrierje első kezdése alkalmából rögtön tripla-duplát jegyzett a Harden nélküli Rockets legyőzésekor. A Trail Blazers kiszenvedte a győzelmet a másik meglepetéscsapat, a Phoenix Suns ellen, a Lakers viszont kikapott Denverben. A Timberwolves óriási formában van, a Spurs magabiztos, a Knicks pedig talán elindul felfelé. A nap negatív meglepetését a Brooklyn Nets szolgáltatta, amely Sacramentóban sem tudta megszerezni idei első idegenbeli sikerét – valamint a Grizzlies, amely újabb érthetetlen vereséget szenvedett otthon, ezúttal a Torontótól.

A nap legérdekesebb, legfontosabb jeleneteit állandó napi rovatunkban (Amiről a Festékben beszélnek) tekinthetitek meg.

Orlando Magic - Milwaukee Bucks 94-91

15. Zsinórban ennyiszer győzött a Magic hazai parketten a Bucks ellen. Hogy mennyire más a helyzet Milwaukee-ban, azt jól mutatja, hogy az örökmérleg ezelőtt a meccs előtt egál volt a két együttes között.

Afflalo karrierestéje. Az egy dolog, hogy a Magic hátvédje 36 ponttal pályafutása legjobb meccsén van túl, és az is, hogy mindezt 8/11-es triplamutatóval érte el, valamint 8 pattanót, 6 gólpasszt és 2 szerzett labdát is jegyzett. Az még ezeknél is fontosabb viszont, hogy a harmadik negyedben -12-ről szinte egyedül egyenlített 5 hármassal - egy negyeden belül ez franchise-rekordbeállítás -, a találkozó utolsó 8 percének pedig az összes Magic-pontjában szerepet vállalt: 14 egységet szerzett és két gólpasszt osztott ki.

Ami rosszra fordulhat, az rosszra is fordul a Bucksnál. A meccs is rémálommá vált számukra, hiszen 19 pontos első félidei előnyből buktak - az első 9 és fél percben 32 pontot szórtak, a következő 38 és félben pedig mindössze 59-et. Elvesztették azonban Caron Butlert is, akinek a bal válla sérült meg, és már vele együtt is mindössze 8 emberrel tudtak kiállni a mai meccsre.

A Magic legjobb dobói: Afflalo 36/24, Vucsevics 17, Oladipo 10/3, Harkless 10.
A Bucks legjobb dobói: Mayo 25/3, Butler 20/9, Middleton 19/3.

Philadelphia 76ers - Houston Rockets 123-117 hosszabbítás után

Újabb elszórakozott meccs. A Rockets már a Toronto Raptors ellen is leadott egy több mint 10 pontos vezetést, hogy csak kétszeri hosszabbításban nyerjen azután. Most 9 pontos fórjukat nem tudták megtartani a rendes játékidő utolsó öt és fél percében - 91-100-ról lett 106-106 -, a ráadást pedig uralták a hazaiak a James Harden nélküli texasiakkal szemben.

Új hősök: Tony Wroten és James Anderson. Előbbi tripla-duplát (18 pont, 11 gólpassz, 10 pattanó), utóbbi 36 pontot szerzett 6/8-as triplamutatóval. A rendes játékidő végén Wroten 2 ponttal és 3 gólpasszal, míg Anderson 8 ponttal, közte az egyenlítő triplával vette ki a részét a sikerből, hogy a hosszabbításban a Young, Turner, Hawes trió uralkodjon. Érdekesség, hogy Wroten karrierje során először kezdett, azonnal letette névjegyét, míg Anderson 36 pontja karriercsúcs.

Fantasy szempontból álommeccs. Nagyon sok jó egyéni teljesítmény érkezett mindkét oldalról. A hazaiaknál Evan Turner (23 pont, 7 pattanó, 5 gólpassz) és Spencer Hawes (18 pont, 9 pattanó, 4 gólpassz, 3 szerzett labda, 3 blokk, 3/5 tripla) kiemelendő a fenti két játékos mellett, míg a vendégeknél kárba veszett Jeremy Lin (34 pont, 12 gólpassz, 5 pattanó, 9/15 tripla), Dwight Howard (23 pont, 15 pattanó, 6 gólpassz, 6 blokk) és Chandler Parsons (22 pont, 7 gólpassz, 6 pattanó, 4 blokk) jó estéje is.

A 76ers legjobb dobói: Anderson 36/18, Turner 23, Hawes 18/9.
A Rockets legjobb dobói: Lin 34/27, Howard 23, Parsons 22/3.

Boston Celtics - Charlotte Bobcats 83-89

Al Jefferson: végre! A profi pályafutását Bostonban kezdő magasember 12. alkalommal nézett farkasszemet volt klubjával. 2007-es elcserélése óta 0-11 volt a mérlege a Celtics ellenfeleként, ma azonban 22 pontos, 11 pattanós teljesítménye mellett megvan az első győzelem is, ráadásul a végjátékban nagyon fontos két pontot szerzett egy támadópattanót követően, ezzel végleg eldöntötte a meccset.

A Bobcats jól gazdálkodott nagy előnyével. A vendégek 16 pontos fórt alakítottak ki 16 percnyi játékot követően, és bár ez a különbség folyamatosan csökkent, sem egyenlíteni, sem fordítani nem tudtak a hazaiak. A Charlotte 61.1%-os mezőnypontossággal kezdett az első negyedben, a mérkőzés többi részében csak 29.7%-kal tüzeltek, ez is belefért azonban.

A Bobcats hátvédjei vagy a Celtics magasemberei? Nehéz eldönteni, kik voltak gyengébbek. A Faverani, Olynyk, Bass trió 28 pattanó leszedése mellett mindössze 5/21-es mezőnymutatóra volt képes, míg a Charlotte-nál ugyanez a statisztika a Walker, Henderson, Session hármasnál 8/34 - ebből Kemba Walker egymaga 1/13-at vállalt.

A Celtics legjobb dobói: Green 19/3, Crawford 16, Wallace - Lee 10/6-10/6.
A Bobcats legjobb dobói: Jefferson 22, Henderson 13, Taylor 12.

Memphis Grizzlies - Toronto Raptors 87-103

Megszakadt a sorminta. A Grizzlies volt a meccs előtt az egyetlen csapat a ligában, amely se nem vesztett, se nem nyert még idén két meccset zsinórban, a Pacers után azonban a Raptorstól is kikaptak.

Ex-memphisiek nagy napja. Rudy Gay 23 ponttal (4/6-os triplamutató), 6 pattanóval, 4 gólpasszal, 5 labdaszerzéssel és 2 blokkal, míg Kyle Lowry 21 ponttal és 6 gólpasszal büntette meg korábbi klubját.

Kifulladt a Grizzlies. A hazaiak 11 pontos félidei hátrányukat 8 és fél perc alatt eltüntették (70-70), de a Toronto 8-1-gyel zárt le a harmadik negyedet, a negyediket pedig egy 14-3-as futással nyitotta, így 92-74-re vezettek a negyedik negyedben, el is dőlt a meccs.

A Grizzlies legjobb dobói: Conley 29/12, Gasol 18, Allen - Randolph 10-10.
A Raptors legjobb dobói: Gay 23/12, Lowry 21/9, DeRozan 18/3.

Minnesota Timberwolves – Cleveland Cavaliers 124–95

Martin nem hiányzott. A Thundertől igazolt dobógép kezdőként 24,6 pontot átlagol a szezonban, pedig Oklahomában tavaly már eltemették, mint használható kezdőhátvédet. Ezúttal nem tudott pályára lépni influenza miatt – Corey Brewer 27 ponttal és 5/5-ös triplamutatóval pótolta. A túloldalon személyes okok miatt nem játszott Andrew Bynum.

Love továbbra is MVP-formában, Rubio az asszisztkirály. A liga vezető lepattanózója több, mint 26 pontot átlagol, ezúttal 33-ig jutott, remekül megértették egymást Rubióval, aki 16 gólpasszt osztott ki – egyet éppen Jarrett Jack lábai között.

Papírforma volt? A Cavs 0-6-tal áll idegenben, a Wolves 5-1-gyel otthon. A Minnesota 33 pontot átlagol az első negyedekben, így annyira nem brutális az ezúttal betermelt 38 - a szezoncsúcsot jelentő 124, és a félidőben dobott 70 pont már inkább.

A Wolves legjobb dobói: Love 33/3, Brewer 27/15. Rubio 16/3.
A Cavaliers legjobb dobói: Irving 20/3, Varejao 13, Thompson 10.

Atlanta Hawks - New York Knicks 91-95

Csak a triplák. A Knicks első 14 hármaskísérletéből 8-szor betalált, vezettek is 44-28-ra a második negyedben. Következő 14 kinti próbálkozásukat kihagyták, így a Hawks a negyedik negyed elején már 73-69-re ment. Az utolsó 6 triplavállalkozásból megint bement 4 a vendégeknél, így a végén ők örülhettek.

Nem elég a palánk alatt dominálni. A hazaiak 56-28-ra nyerték a festékben szerzett pontok csatáját, a pattanóarány pedig 47-37 volt a javukra, mégis vereség lett a vége. A Knicks egyrészt nagyon vigyázott a labdára, csak 3-szor adták el a játékszert, míg az Atlanta 15-ször, a hazaiak pedig pocsékul dobtak kintről is (5/24), így győzött a New York.

A sírból fordított a Knicks. A negyedik negyedben Kyle Korver két triplája után 78-72-re vezettek a hazaiak. Ezt követően futott egy 20-4-es szakaszt a vendég gárda Raymond Felton, a 20 pont, 11 pattanós dupla-duplát jegyző Andrea Bargnani és a második negyedben karrierje 18000. pontját is elérő Carmelo Anthony vezérletével.

A Hawks legjobb dobói: Teague 25, Horford 23, Martin 13/9.
A Knicks legjobb dobói: Anthony 25/9, Bargnani 20/6, Hardaway Jr. 14/6.

San Antonio Spurs - Washington Wizards 92-79

Nagyon sima meccs volt. A Spurs kezdői közül Tim Duncan 1/12-es, Danny Green 0/3-as mezőnyt szenvedett össze, ennek ellenére a kezdőötösből senki nem játszott 26 percnél többet, a Boris Diaw és Marco Belinelli vezette cseresor leszállította a Spurs sorozatban 6. győzelmét.

Szegény embert az ág is. A Wizards edzője előző meccsük után kifakadt a csapatára, amiért védő- és támadóoldalon is a liga legaljához tartoznak – most pedig megsérült eddigi legstabilabban teljesítő játékosa, Trevor Ariza is. A hajtással ma nem volt gond, 17 labdaeladást kényszerítettek ki, 12 támadólepattanót szedtek – de mindezt nem tudták pontokra váltani, alig 36%-kal tüzeltek mezőnyből, és mindössze 15 gólpasszt adtak. A Wizards utoljára 1999-ben nyert San Antonióban.

A Spurs legjobb dobói: Parker 16, Diaw 15/3, Leonard 13/6.
A Wizards legjobb dobói: Webster 21/9, Beal 19/3, Wall 14/3.

Denver Nuggets - Los Angeles Lakers 111-99

Sorozatban negyedszer. Eddig még nem fordult elő, hogy a Nuggets egymás után négyszer legyőzze a Lakerst, most viszont igen: Kenneth Faried mellett az orosz center, Timofej Mozgov volt a csapat legjobbja. Utóbbit tavaly végig mellőzte George Karl vezetőedző, idén viszont igyekeznek visszaépíteni a csapatba, különösen JaVale McGee sérülése után.

Nem volt egy szép meccs. A Lakers 39, a Nuggets 40%-kal dobott mezőnyből, büntetőket is 70% alatt dobta mindkét gárda – a negyedik negyed közepén a sérülésből visszatérő kiscsatár, Wilson Chandler két triplája szakította le végleg a Lakerst, ahol hiába dupla-duplázott Gasol, Hill és Blake, a csapat többi tagja időnként csak lézengett a pályán.

A Nuggets mesterének apró elégtétele. Brian Shaw-val, a Lakers egykori irányítójával, majd segédedzőjével nem bántak jól 2011 nyarán, Phil Jackson távozását követően útilaput kötöttek a talpára, holott kiváló képességű szakemberről van szó.

A Nuggets legjobb dobói: Mozgov 23, Faried 21, Lawson 19.
A Lakers legjobb dobói: Gasol 25, Hill 18, Blake 15.

Utah Jazz- New Orleans Pelicans 111-105

Első! Most vagy soha hangulatban készülhetett a Pelicans ellen a nyeretlen Jazz: ellenfelük a palánk alatt meggyengült, back-to-back játszottak, ráadásul Salt Lake City-ben volt a meccs. Ennek ellenére rezgett a léc, mivel kis túlzással csak az nem lehet irányító a jelenlegi Jazzben, aki nem akar – ma éppen Gordon Hayward volt az, 10 gólpasszt osztott ki hátvéd-kiscsatár létére.

A veteránok napja. A leszerelt katonákat ünneplik szerte az Államokban, a Jazznél is a sok csatát megélt játékosok biztosították be a győzelmet: Richard Jefferson és Marvin Williams triplái az utolsó percekben szakították le a Pelicanst.

Lepattanók nélkül nehéz. A Pelicans a Lakers ellen 31, ma 34 lecsorgó labdát szedett össze, ez nagyon kevés – emellett a faultarány is beszédes: 30 szabálytalanságot követtek el, amiből 39 büntetőt dobhatott a palánk alatti játékra kihegyezett Jazz.

A Jazz legjobb dobói: Hayward 27/9, Jefferson 22/9, Kanter 21.
A Pelicans legjobb dobói: Davis 29, Holiday 19/6, Evans 19.

Portland Trail Blazers - Phoenix Suns 90-89

Damian Lillard klasszisa döntött. A Trail Blazers irányítója egész meccsen szenvedett a Bledsoe-Dragic hátvédpáros ellen, ám sokadszor bizonyította, hogy kötélből vannak az idegei: a végén átkígyózott a teljes Suns-védelmen és egy ziccerrel megnyerte az összecsapást.

Majdnem összeomlott a Blazers. Lillardot és Aldridge-ot teljesen kivette a játékból a meccs nagy részében a Suns, de 77-69-es vezetésnél Dragic és Mo Williams összefejeltek, és a szlovén irányító nem tudott visszatérni. Lillard ziccere után is volt még egy támadása a Phoenixnek, ahol Eric Bledsoe-on úgy védekeztek, hogy arra még a Suns vezetőedzője is megjegyezte, kisebb büntetést kockáztatva: valószínűleg faultolták játékosát. Sőt, még Bledsoe dobása után is volt két pöcizés, ami célt tévesztett.

32-32, de micsoda különbség. Mindkét kispad ennyi pontot szerzett, de amíg a Sunsnál a Morris-ikrek most eléggé eltűntek és csak Gerald Green villogott, addig a túloldalon Thomas Robinson és Mo Williams is nagyon fontos pillanatokban lépett elő, előbbi egyenesen a csapat legjobb dobója lett.

A Trail Blazers legjobb dobói: Robinson 15, Lopez 13, Williams 12/6, Aldridge 12.
A Suns legjobb dobói: Bledsoe 23, Green 17/6, Dragic 14/6.

Sacramento Kings – Brooklyn Nets 107–86

Meglepetés? A hazaiak az első mérkőzésüket megnyerték, azóta azonban kissé kilátástalan játékkal mind az öt alkalommal vereséget szenvedtek – viszont a frissen összeállt Brooklyn még nem nyert idegenben. Most sem.

A padról jobban megy. A Kingsnél most először került a kezdőbe az újonc Ben McLemore, ám 1/8-as mezőnymutatóval zárt, míg a helyette padozó Thornton 24 pontot és 4 triplát dobva jelezte, hogy nem ért egyet a döntéssel.

Ne add el, inkább adj gólpasszt! A kaliforniai alakulat mindössze 6 labdát szórt el, miközben a Nets 15-öt. Viszont kiosztottak 26 gólpasszt (Vasquez egymaga 12-t), szemben a vendégek 14 asszisztjával.

KG a top 10-ben. A 37 éves erőcsatár 1330. mérkőzését játszotta az NBA-ben – ezzel a vonatkozó listán megelőzte Moses Malone-t és feljött a 10. helyre.

A Kings legjobb dobói: Thornton 24/12, Thomas 19/6, Vasquez 17/6.
A Nets legjobb dobói: Lopez 16, Williams 13/6, Livingston 13.

Los Angeles Clippers - Oklahoma City Thunder 111-103

Nem volt szimpatikus a Clippers. A második negyed vége felé Serge Ibaka védekezett Blake Griffinen, aki azonban kicsit befogta a Thunder erőcsatárának karját – majd érkezett Matt Barnes, aki meglökte. Az egyébként nem balhés Ibaka nem maradt adósa a nem igazán galamblelkű Barnesnak, így mindkettőjüket kiállították. Ibaka ekkor 6/6-tal állt mezőnyből, Barnes 0/5-tel, nem kérdés, melyik csapatnak volt nagyobb a veszteség.

A második félidőben összeomlott a Thunder. 62 pontot termelt a Durant-Westbrook-Ibaka tengelyre építő OKC az első félidőben, a 3. negyedet viszont már 30-16-ra hozta a Clippers. A Thunderben Ibaka kiállításával alaposan meggyengült a palánk alatti szekció, mivel Kendrick Perkins, a gárda kezdőcentere nagyapja halála miatt eleve el sem utazott az összecsapásra, az egyetlen megmaradt rutinos játékos, Nick Collison pedig 20 perc alatt szedett össze 5 faultot.

Westbrook és Durant és dupla-duplázott. Elég szokatlan, hogy a dobásokban jeleskedő duó ilyen jól szolgálja ki csapattársait, de ma mindketten 10 asszisztot jegyeztek.

Chris Paul Magic Johnson nyomdokain. 1990 óta nem fordult elő, hogy egy játékos az első kilenc meccsen pontban és gólpasszban is elérje a 10-et – a Clippers irányítójának összejött.

A Clippers legjobb dobói: Griffin 22, Crawford 20/9, Redick 15/6, Jordan 15.
A Thunder legjobb dobói: Durant 33/6, Westbrook 19/6, Ibaka 13.