Új seprű jól seper

Mindössze négy találkozót rendeztek csütörtök este, ezek viszont egytől-egyig komoly rangadónak vagy éppen komoly vízválasztónak számítottak. A San Antonio Spurs - Dallas Mavericks meccsen két idősödő gárda találkozott, akik közül a hazaiak nyolc napon belül az ötödik (négy napon belül a harmadik), a vendégek pedig ugyanezen nyolc nap alatt hatodik találkozójukat játszották. A Sacramento Kings - Milwaukee Bucks összecsapást megelőzte a Sacramento edzőváltása és amelyik gárda itt veszített, az nyugodtan lemondhatott eddig is vékony PO reményeiről. A Portland TrailBlazers - Los Angeles Lakers mérkőzésen pedig két komoly nyugati együttes csapott össze úgy, hogy az utóbbi években talán most először voltak az oregoniak az esélyesebbek. A Miami Heat - Atlanta Hawks találkozót külön posztban tárgyaljuk.

San Antonio Spurs - Dallas Mavericks 93 - 71

Hiába tűnt úgy, hogy ez lehet a nap egyik rangadója, a vendég dallasiak nagyon nem bírták már a terhelést és gyakorlatilag öt perc alatt elvesztették a texasi ütközetet. A Spurs Tim Duncan és Richard Jefferson dupláinak, de legfőképpen Gary Neal három triplájának köszönhetően 19-4-gyel nyitotta az első negyedet, ezek után pedig nem volt visszaút, a találkozó hátralévő részében már nem tudott lejönni a Dallas 10 ponton belülre. A vendégeknél mindenki pocsékul játszott, egyszerűen nem lehet kiemelni senkit sem, míg a hazaiak ihletett formában dobtak az első 24 percben, Neal három tripláját megismételte még Jefferson és Bonner is az első félidőben, így a nagyszünet előtt már 55-29-re vezettek és bár a 26 pontos differencia még nem biztosíték semmire (később majd látjuk egy másik esetben), de a Manu Ginobili nélkül is szárnyaló San Antoniot ma nem lehetett elkapni.

Főleg úgy nem, hogy a fordulás után semmi nem változott vendég részről, 13 pontot tudtak szerezni 12 perc alatt, így a harmadik negyedet 42 dobott ponttal zárták és semmi nem mutatott arra, hogy olyan feltámadást produkálnak, mint pár napja a Chicago Bulls hasonló támadójátékkal, akiknek ráadásul hátránya egy tízessel kevesebb volt az összecsapás ezen időszakában. Annyi történt, hogy a Spurs hozzájuk gyengült, ők is csak 11 egységet tudtak feljegyezni ebben a szakaszban, de 24 pontos előnyüket simán tartották a záró játékrészben, a két tarcsi jutalomjátékát is csak két ponttal bukták, így végeredményben kiütötték az egyébként egyre inkább formába lendülő Dallast.

Mindent elmond a két csapat közti különbségről, hogy a győztesnél öten, míg a vesztesnél mindössze ketten érték el a 10 pontos határt. A San Antonio 16 triplát süllyesztett el 48.5%-os pontossággal, míg a Mavericksnek összesen egy hullott be a 19 kísérletből. Kétszer annyi eladott labdájuk volt, így hiába nyerték meg a lepattanócsatát, az összképen ez mit sem változtat. A Spurs drukkerek elégedettek lehetnek, hiszen Manu nélkül megvan a második győzelem és 5-2-vel állnak, abban reménykedhetnek, hogy idén nem alapszakaszcsapat lesznek, mint tavaly.

Spurs: Bonner (17 pont, 6 pattanó), Jefferson (16 pont, 7 pattanó), Neal (12 pont, 5 pattanó), Parker (11 pont, 8 gólpassz)

Mavericks: Terry (12 pont, 4/14 mezőnyből), West (10 pont)

Sacramento Kings - Milwaukee Bucks 103 - 100

A nap (egyik) találkozóját játszották Kaliforniában, ahol az új edzővel most mutatkozott be a Kings, míg a Bucksnál azt a problémát akarták megoldani, hogy ne csak a meccsek nagy részében játszanak jobban, hanem végig, ugyanis eddigi találkozóikon nagyon sokszor buktak csak egy negyedet, amivel azonban az egész meccset is. Az első negyed óriási "irányító" csatát hozott, Tyreke Evans és Brandon Jennings is 10-10 egységig jutott, a negyed vége pedig a vendégeknek sikerült jobban, így 25-30-cal fejezték be a felek az első 12 percet. A hazaiak rémálma a második felvonásban következett be. Egyébként is nőtt a távolság a két gárda között, de hat perccel a nagy szünet előtt Drew Gooden verte meg Chuck Hayes-t, aki szabálytalankodott, de a parkettre zuhant. Az előzetes diagnózis szerint kiment a bal válla, de olyan fájdalmai voltak, hogy ne lepődjünk meg, ha komolyabb időt kell kihagynia. Ez össze is roppantotta a fiatal együttest és 21 pontos hátránnyal vonulhattak az öltözőbe.

Ott aztán egész jó lelki fröccsöt kaphattak új mesterüktől, ugyanis fordulás után legalább a támadójátékuk összeállt, ha a védekezésük nem is és a kezdeti adok-kapok után kezdtek felzárkózni ellenfelükre. A negyed felénél tíz pont alá csökkentették a távolságot, de az utolsó percet nagyon elrontották, hat pontot kaptak három támadásból, így 82-68-ra még mindig a vendégek vezettek az utolsó 12 perc előtt. A záró felvonásban úgy tűnt, hogy befagy ez a 10 pont körüli differencia, négy perccel a vége előttig nem történt szignifikáns változás. Ott azonban megtört valami a Milwaukee-nál. 90-98 után Evans két büntetőt, Thornton pedig két duplát vállalt, így 1:20-szal a vége előtt Salmons már az egyenlítésért dobhatott. Csak egy ment be, a túloldalon pedig Jennings megszerezte a Bucks egyetlen kosarát az utolsó négy és fél perc alatt. Salmons javította a hibáját és miután Udrih hibázott a túloldalon, Evanst csak szabálytalanul sikerült megállítani. Az első sikeres büntető a 100-100-as állást és az egyenlítést, míg a második már a vezetést eredményezte. Stephen Jackson rossz dobása után Evans újabb két büntetőt szórt, a végén pedig Jennings triplája jött le a gyűrűről, úgyhogy Keith Smart első meccsén 21 pontos hátrányból fordítottak fiai, végül 3 ponttal nyertek.

Hiába dobott sokkal jobban mezőnyből (51.3% vs. 40.7%) és triplából (47.4% vs. 19%) is a Bucks és hiába adott 10 gólpasszal is többet (26-16), a palánk alatt iszonyatosan kikaptak (32-55) és ezzel el is bukták a találkozót. Na meg azzal, hogy egyébként jó védekezésük a harmadik negyedben erősen fellazult és így esélyt adtak a fiatal Kingsnek, hogy elhiggyék, van keresnivalójuk. Sokat mondó kép volt, ahogy Smart edző Evans, vezetést jelentő büntetője után a levegőbe csapott és ahogyan a lefújás után ölelkeztek DeMarcus Cousinsszal. Egy valami hozhatja ugyanis össze ezt a gárdát, az pedig a győzelem és ez most lehetetlen helyzetből sikerült nekik. A hazaiaknál Evans és Thornton húzták a szereket pontokban, de Cousins erős dupla-duplát jegyzett (bár megint kipontozódott) és Hickson is jól kapkodta a pattanókat Hayes kiválása után, az ex-Rocket sérülése egyébként is neki nyitná meg az utat leginkább. A túloldalon Jennings mellett talán Gooden hozott elfogadhatót, illetve a cserepad nagyon jól játszott, nagy szerepük van az első félidei előny kialakításában. Jacksonnak azonban el kell kezdenie gondolkodni, hogy biztosan szabotálni akarja-e csapatát.

Kings: Thornton (27 pont, 4 eladott labda), Evans (26 pont, 10 pattanó, 5 gólpassz, 5 eladott labda), Cousins (19 pont, 15 pattanó, 4 eladott labda), Hickson (7 pont, 11 pattanó)

Bucks: Jennings (31 pont, 7 gólpassz, 5 szerzett labda), Gooden (18 pont, 9 pattanó)

Portland TrailBlazers - Los Angeles Lakers 107 - 96

Nyugati rangadót játszottak a Rose Gardenben! A nyugati első Portland vendége ugyanis ősi ellenfelük, a városban legkevésbé sem kedvelt Los Angeles Lakers volt. A jelenlegi erőviszonyok alapján a hazaiak számítottak az esélyesnek még akkor is, ha Andrew Bynum visszatérése óta azért jóval jobban teljesítenek az aranysárga-lilák, mint nélküle. Pazarul is kezdték a találkozót, ugyanis az első félidőben 62%-kal 56 pontot szórtak, nagyon ment tehát támadásban a szekér. Kobe Bryant megint jobbik arcát mutatta, jó százalékkal vállalt, félidőben pedig 17 pontnál járt. Bynum is folytatta remeklését, dobást nem hibázva szórt 14-et a nagyszünetig és Pau Gasol is bepakolta a maga 8 egységét. A baj az volt, hogy kiemelkedő támadójáték ide vagy oda, mindössze négy pontos fórt sikerült kialakítaniuk, hiszen 56-52 volt a félidei állás a javukra. A túloldalon Gerald Wallace 17, míg Lamarcus Aldridge 15 pontig jutott az első 24 perc alatt, Matthews pedig hiába nem szerzett kosarat a második negyedben, így is eljutott 10-ig.

A fordulás után jött a portlandi úthenger. Egy ideig még tartották magukat a vendégek, de nagyon jó taktikát eszelt ki Nate McMillan: az idős Lakers ellen rohantak folyamatosan. Gyakorlatilag akkor is fastbreaket játszottak, amikor kosarat kaptak, a lényeg az volt, hogy minél előbb megtámadják a festéket, amíg Bynumék nem tudnak felállni rendesen. Nem is tudtak ezzel mit kezdeni Mike Brown fiai, számolatlanul nyelték a ziccereket vagy az rosszul feltett labdákat követő pöciket, ha pedig nem, akkor mindig volt valaki, aki mezőnyből talált be a Blazers oldaláról. Matthews 6, Aldridge 9, Wallace pedig 10 egységet vállalt magára ebben a szakaszban és nekik köszönhetően 10 pont fölé nőtt az előnyük. A negyed végét a szupercsere, Jamal Crawford zárta le, aki lendületben tartotta csapatát. Az utolsó negyedben próbálkozott még a Lakers, de egy Bryant kosár után 90-83-nál voltak a legközelebb ellenfelükhöz, a Blazers a kezében tartotta végig innentől a győzelmet, ezzel pedig továbbra is vezetik nyugatot. A vendégeknek az ellenfél stílusával volt a legtöbb gondjuk, de az sem segítette őket, hogy 0/11-et vállaltak triplából, illetve hogy 10-zel több eladott labdájuk volt. A padról összesen 14 pont érkezett, az szintén nagyon kevés egy ilyen találkozón.

Blazers: Wallace (31 pont, 5 pattanó), Aldridge (28 pont, 10 pattanó), Crawford (17 pont), Matthews (16 pont), Felton (8 pont, 10 gólpassz, 3/14 mezőnyből)

Lakers: Bryant (30 pont, 8 pattanó), Bynum (21 pont, 12 pattanó), Gasol (19 pont, 7 pattanó)

Spoiler érkezik, aki meg akarja tekinteni a Sport 2-n a Miami-Atlantát, az ne olvassa tovább!

A nap hőse 1.: Chris Bosh. Elképesztő teljesítmény az eredetileg harmadik számú játékostól. Ráadásul nemcsak pontjai miatt, de a rendes játékidő végén dobott egyenlítő hármasával is kiérdemli ezt a mai címet

A nap hőse 2.: Sacramento Kings. -21-ről fordítani mindig óriási teljesítmény, ha ez nem ad nekik motivációt, akkor semmi.

A nap lúzere: Milwaukee Bucks. Ha Chris Bosh-tól kapsz egy hármast, az benne van. Ha a Kings fordít ellened egy félidő alatt -21-ről, az viszont szégyen, nem lebecsülve a Sacramentót. A Bucks akár még PO-ba is juthatna idén keleten, de amit lehet, azt idén eddig elrontottak, márpedig ezek nem férnek bele, ha tényleg a rájátszás a cél náluk.