Amiről a festékben beszélnek 01-05

Keleti listavezetők fekete napja. A Celtics elkezdett védekezni. Marc Gasol blokkpartija. Psycho-T-t megint képen törölték. Klasszikus LA-rangadó. A Pistons négyes nyerősorozatban. Carlos Delfino nem felejt.

Heat: harmadik. Mindössze a 3. hazai vereségét szenvedte el a bajnokcsapat, akik azonban komoly gödörben vannak. A nemrég véget ért négymeccses idegenbeli túrájukon megdöbbentő zakókat szedtek be James-ék, és a vesszőfutás csak nem akar véget érni. Ma a Bulls ellen a három sztár mellett megint nem volt senki, aki akár csak egy félidőre komoly faktor lett volna – így azért nehéz, pláne hogy a túloldalon Carlos Boozer 1-1 szezonra kalibrált öt extra meccsének egyikét hozta. A Heat 28-48-ra veszítette el a lepattanópárharcot, a Chicago pedig újra a Központi Csoport élén!

A Boston elkezdte? Nem hiába várták/vártuk vissza Avery Bradley-t: a Celtics védőspecialistája a Grizzlies ellen tért vissza, második meccsén pedig meg is szakadt a Celtics négymeccses bukószériája. Az utóbbi időszakban jó néhány kínos, és kínos méretű vereséget szedett be a csapatvédekezéséről közismert Boston – most nem csak a kiváló formában (7 meccsen 6 győzelem) lévő Pacers és Paul George támadójátékát csinálták ki, de egyúttal üzentek is a ligának: még mindig képesek így védekezni. Velük kapcsolatban az a nagy kérdés: sikerül-e egészségesnek maradniuk.

Kevin Garnett-et elvitte a hév. Már a 40. percben járt a mérkőzés, a Boston 78-55-re vezetett, amikor a Celtics nagyembere komolyabb "arcpakolást" helyezett el Tyler Hansbrough-n egy rosszul sikerült szerelési kísérletnél. Azonnali kiállítással járó Flagrant-2 típusú megmozdulásnak ítélték a játékvezetők, viszont kérdéses, hogy volt-e benne szándékosság. Nem lepődnénk meg, ha utólag visszaminősítenék az esetet "sima" Flagrant-1-nek. Egy biztos: Psycho-T újabb videót tehet be a "Pofán vágtak az NBA-ben" című, már eddig is tekintélyes gyűjteményébe.

A Hawks nem nevető harmadik. Tartja keleti 3. pozícióját az Atlanta, de valószínűleg kissé átrendezték a detroiti vendégöltözőt a mai meccs után, hiszen egy ponttal alulmaradtak a Detroit Pistons-szal szemben. Fura kontraszt, hogy a Hawks centere, Al Horford kiválóan játszott (18 pont, 9/13 mezőny, 15 lepattanó) – mégis a Pistons nyerte a lepattanócsatát (56-38!) és dobásblokkolásban is szintkülönbség volt a hazaiak javára (9-4). A motorvárosiak rengeteg rossz dobásba kergették bele ellenfelük kinti nehéztüzéreit.

Detroit: negyedik zsinórban! Nagy szériában van a Pistons, a négy sikerbe belefért egy Miami Heat elleni győzelem is – így a gárda ha nem is playoff-esélyes, de végre úgy tűnik, kezdenek összeállni. Már meccsek óta kiválóan teljesít a kispad: Will Bynum, Rodney Stuckey, Andre Drummond (és időnként Charlie Villanueva) is sokat tett hozzá csapatuk sikereihez. Ma is egy csere, a 20 pontig jutó Austin Daye volt a csapat legjobbja – de ne feledkezzünk meg az újonc centerről, Drummondról sem aki az utolsó másodpercben kiválóan védekezett Louis Williamsen, aki így nem tudta megnyerni az Atlantának a mérkőzést.

"Minden mindegy meccs" – első rész. A Sacramento ismét remek győzelmet aratott, ezúttal Torontóban. DeMarcus Cousins 31 pontos, 20 lepattanós brutális dupla-duplát szállított, az egyébként tűrhető formában lévő Raptorsnak az is kevés volt, hogy a pad sorozatban hatodszor ért el legalább 49 pontot! A Kings kiválóan jön fel, de ne feledjük: a táblázaton még mindig előttük áll a Timberwolves, a Lakers, a Jazz és a Mavericks – rájátszásba igyekvő csapatok, nem rájátszó helyen…

"Minden mindegy meccs" – második rész. Alsóházi rangadót vívott a Cavaliers és a Bobcats - nem volt rossz összecsapás, a végjáték kifejezetten izgalmas volt, de a mérkőzés végére rájöttünk, mi hiányzik: a tét. A Cavs (és a 33 pontig, győztes kosárig jutó Kyrie Irving) előtt le a kalappal, hogy Anderson Varejao nélkül is nyertek, a Bobcats-et hagyjuk, van elég bajuk így is.

A Nets a látóhatár mögött rejtőzködik. Az orosz csatahajó mindössze 2 győzelemnyire van a keleti 4. helyen álló Bulls mérlegétől, azaz az elmúlt hetek rossz játéka, az edzőváltás ellenére is van esélyük rá, hogy jó helyen zárják az alapszakaszt (azt most hagyjuk, hogy a ma mutatott játékuk egy sima elsőkörös kiesésre lenne elég). A Washington ellen kétszeri hosszabbítás kellett az újabb győzelemhez, de legalább kiderült, hogy bár Joe Johnson gyenge szezont fut, még mindig képes meccset eldönteni.

Jó nevek, rossz csapat. A Milwaukee Bucks egymás után harmadszor vonult le vesztesen a parkettről, a Rockets elleni zakó különösen fájó lehet – nem csak a 115 kapott pont miatt. A Milwaukee 52-36-ra is vezetett, ehhez képest a végén 95-113-nál már a Rockets jóindulatán múlt, hogy ne kapjanak ki 20 ponttal… A Bucks évek óta billeg a playoff/nem playoff mezsgyén, tavaly leigazolták Monta Ellist, hogy elinduljanak felfelé – ehhez képest megint a keleti 7. helyen állnak. A táblázaton nincs belátható távolságban rossz formában lévő csapat, mögöttük viszont ott a belelendülni látszó Boston és a kőkemény nyugati túrán lévő, de erős Philadelphia – ha Scott Skiles-ék nem figyelnek, ebből még egy nagyon csúnya blama is lehet az alapszakasz végén.

Carlos Delfino külön üdvözölte volt csapatát. A Rockets argentinja nagyszerűen játszik (amikor éppen nem sérült), de tavaly már az egyre inkább játékostemetőként funkcionáló Bucksban nem nagyon számítottak rá. Delfino nem felejtett, 6 triplát szórt be a Bucks gyűrűjébe. A Houston tartja 6. helyét a bivalyerős Nyugaton.

Milyen az, amikor kétszer kapunk ki egymás után? A listavezető Thunder idén összesen 7 alkalommal kapott ki – legutóbb éppen a Brooklyn ellen. Hogy ez miért fontos? Azért, mert a hét, vereséget követő meccsükön hatszor nyertek, és 2010-től számolva 41-10 a mérlegük – vagyis nagyon ritkán futnak bele vereségsorozatba. Szerencsétlen, kifáradt Philadelphia (negyedik este a harmadik idegenbeli meccsük…) az első félidőben remekül védekezett, egál közelében állt, aztán a másodikban teljesen elkészültek az erejükkel.

A nap statisztikai WTF-ja. A Philadelphia 76ers mindössze 8 büntetőt harcolt ki az OKC ellen – mind a nyolcat egy játékos, Nick Young.

Elmaradt az ünnep Phoenixben. Hatmeccses vereségsorozatát egy újévi (76ers elleni) sikerrel zárta le a Suns, ma pedig az idegenben legendásan rossz Utah Jazz látogatott hozzájuk. Minden adott volt tehát az ünneplésre, hiszen a meccs előtt 1999 alapszakasz-győzelmet számlált a gárda. Nos, a meccs után is: az első negyedben 31 pontot dobtak, majd a következő két negyedben is – összesen… A végén úgy alakult ki a 80-87-es végeredmény, hogy a Jazz 70-87 után felküldte játszani a cseréket.

Megzuhant a Memphis? Nem. Pár hete még 1-2. helyen álltak Nyugaton, most csak ötödikek – ennek ellenére nem a Grizzlies lett gyengébb, hanem az ellenfelek erősödtek. Most is mindössze 3 győzelemnyire vannak a Nyugati első helytől, a hatodik Rockets viszont négyre tőlük. Ma hiányzott a dupla-dupla gyáros Zach Randolph (influenza), de így is egylabdás meccsen kaptak ki a masszív Portlandtől, Rudy Gay hagyott ki egy középtávolit a dudaszó pillanatában.

Trail Blazers: teljes csapattal mindjárt más. Nemrég visszatért sérüléséből a nagyszerű kinti dobó, Wesley Matthews, amiből az elsősorban a kezdőötösére építő Portland különösen nagyot profitál. A dobóhátvéd ma 21 pontot szerzett egy nem túl kosárgazdag összecsapáson – mezőnyből 8/14, a triplavonal mögül 5/8 a mérlege. A teljesítmény értékét növeli, hogy a liga legjobb védekező hátvédpárosa (Mike Conley-Tony Allen) állt a túloldalon.

Marc Gasol: szenzációs védekezés. A Blazers nagyemberei a győzelem ellenére sokáig emlegetik még a spanyol center nevét, ugyanis összesen 8 alkalommal takarta be őket. Gasol az első negyedben volt igazán félelmetes, csak ebben az időszakban hatszor blokkolt!

A rangadó más. Hiába félelmetes a Clippers mostanában, hiába gyengécske még mindig a Lakers – egymás elleni meccseik mindig csemegének számítanak. A Lob City kőkemény munkával 15 pontos előnyt épített fel az utolsó negyedre, de a most vendégként szereplő Kobe Bryant vezetésével a Lakers majdnem megviccelte a vendéglátókat.

Kobe csillogott. 38 pont, 16 az utolsó negyedben – az egyéni villogás az, amiben Kobe Bryant mindig is extra volt. Ma védekezésben sem volt rossz, 5 labdát szerzett. Az egyetlen hibája talán az volt, hogy a végjátékban túlvállalta magát, és nem nagyon hagyott szóhoz jutni másokat. Nem valószínű, hogy ezt valaha is levetkőzi, persze ott a másik oldal: ha ő nem kezd el dobálni, ebből nagyon sima vereség lett volna. Pau Gasol és Metta World Peace rossz volt ma, Dwight Howard mellett csak Steve Nash és Jordan Hill dicsérhető – utóbbi viszont megsérült, így nehéz idők várhatnak a Lakersre, mert nincs más épkézláb cseremagasuk.

Lakers: kettőből semmivel és sérüléssel indult a vízválasztó hónap. Januárban a Philadelphia után a Clippers is legyőzte a LAL-t, és hol van még február… Addig a következő ellenfelekkel küzdenek meg Kobe Bryanték, sorrendben: Nuggets (otthon), Rockets-Spurs (idegenben, back-to-back), Thunder (otthon), Cavaliers (otthon), Bucks (otthon), Heat (otthon). Ezt követi egy hárommeccses túra (Raptors, Bulls, Grizzlies), majd fogadják a Jazz-Thunder-Hornets triót, és Phoenixben zárják a hónapot. 14-ből 4 meccsen lesz olyan ellenfelük, amely 50% alatti mérleggel rendelkezik. Azért használjuk ezt az összehasonlítási alapot, mert jelenleg a Lakers is az 50% alatti tartományban tartózkodik (15-17).

Lamar Odom, Matt Barnes és Ronny Turiaf üdvözletét küldi. A Clippers cserejátékosai kalandos utakon jutottak el egy házzal odébb, hiszen korábban rövidebb-hosszabb időszakokat töltöttek a városi riválisnál. Láthatóan mindhárman nagyon odatették magukat, Lamar Odom itt-ott már régi, extrémen sokoldalú önmagát idézte (4/6 mezőny, 1/1 tripla, 6 lepattanó, 2 gólpassz, 1 labdaszerzés, 3 blokk).

Chris Paul nem viccel. A Clippers irányítója annak idején majdnem a Lakersben kötött ki, de végül Blake Griffinnel állt össze. Egyszer azt nyilatkozta, hogy a Clippers-szel sokkal nagyobb dicsőség lesz sikeresnek lenni – jelentjük, jól halad afelé, hogy klublegenda legyen. Ma 30 egységig jutott – és csapata utolsó 8 pontját ő szerezte!