Amiről a Festékben beszélnek 01-17

LeBron a legfiatalabb húszas. Elképesztő tömörülés a keleti és nyugati középmezőnyben. A fiú legyőzte az apát Bostonban. Glen Davis, a diszkók királya. Nagy teszt előtt a Dallas.

Az erődemonstrációk napja. Az elmúlt napokban a Clippers aratott back-to-back győzelmet Chris Paul nélkül, míg a Thunder Serge Ibaka nélkül is ötmeccses jó sorozatban van – ma a Thunder mellett a Spurs és a Heat is markáns üzenetet fogalmazott meg.

A Heat széppé tette LeBron James nagy estéjét. A Miami MVP-je eddig is káprázatos szezont futott, amit most megkoronázott azzal, hogy a legfiatalabb játékosként érte el a 20 000 pontot (egyúttal az ötezer gólpasszos határt is!). A csapat is felfogta, hogy ezt az estét nem lehet elrontani: régóta várt kőkemény védekezéssel kedveskedett a Warriorsnak, a 4. negyed előtt 80-50-re vezettek… James 28 évesen és 17 naposan a Lakers klasszisát, Kobe Bryantet előzte meg (29 év, 122 nap).

A Warriors behúzta a féket. Ötödik meccsén negyedik zakóját volt kénytelen elkönyvelni a Golden State, ami előfordul bármelyik csapat életében – viszont az már közel sem annyira vidám, hogy Stephen Curry előző meccsen összeszedett sérülése miatt nem léphetett pályára. Aki ismeri a Warriors fiatal, nagyon tehetséges irányítójának eddigi NBA-pályafutását, tudja, hogy ez nagyon nem jó jel. A Memphis szintén nem túl fényes formája és a mögöttük lévő hihetetlen körbeverések miatt azonban a Warriors a vereségek ellenére is stabilan ötödik Nyugaton, mindössze egy győzelemnyire a 4. Grizzliestől!

Memphisben elveszett egy sebességi fokozat. Az első negyedben még kiválóan játszott a visszatérő Rudy Gay vezette Grizzlies San Antonióban, de utána képtelenek voltak lekövetni, ahogy a Spurs ritmust vált. Egyetlen hárompontost dobtak be, nem szereztek pontot gyorsindításból -–valamit nagyon ki kell találnia Lionel Hollins mesternek, mert ez már a harmadik bukta volt zsinórban, és nem azért, mert Gay-nek magánéleti gondjai (nagymamája halála) voltak: az egész csapat enerváltan mozgott.

Spurs: szerencsés szám. Sorozatban 13. alkalommal nyert otthon a San Antonio. A szokásos Tim Duncan-Tony Parker páros mellett ma Kawhi Leonard, Tiago Splitter és a francia Boris Diaw is extrát játszott – de a 33 kiosztott gólpassz mindennél többet elmond támadójátékuk erősségéről.

Serge Ibaka visszatért, a Thunder nem lassít. Kevin Durant az elmúlt napok extra dobóteljesítménye után a Denver ellen védőoldalon jeleskedett (Danilo Gallinarit kivette a játékból), így a támadómunka dandárja a kisemberekre maradt, akik nem is tétlenkedtek. Russell Westbrook 60%-os mezőnnyel jutott el 32 pontig, Kevin Martin 67%-kal 20-ig. A sérülésből visszajövő Ibaka a sima sikerhez 5 blokkal járult hozzá.

A Denvernek ez sok volt. A számos hazai meccs után a mostani kiruccanás nem sült el jól. Gallinari gyenge meccséről már szót ejtettünk, Ty Lawsonéról még nem: a fazonszabász mindössze 2 pontig jutott, 1 gólpasszára 4 labdaeladás jutott. A Nuggets jó irányba megy, viszont ezt a mai alázást gyorsan el kell felejteniük.

Russell Westbrook: első! Hiába van a csapatban az elmúlt 3 szezon gólkirálya, Kevin Durant, a játékmester lett az első Thunder-játékos, aki 28 percnél kevesebb játékidő alatt 30 pont fölé jutott. Ha a SuperSonics-korszakot is figyelembe vesszük, a franchise elmúlt 25 éves történetében is mindössze a 3. ilyen teljesítményt jegyezhettük fel. Sedale Threatt és Xavier McDaniel voltak az elődök, még a nyolcvanas-kilencvenes évek fordulóján, azóta olyan játékosok fordultak meg a Sonics/Thunderben, mint Gary Payton, Shawn Kemp, Ray Allen, Rashard Lewis vagy James Harden…

Sűrűsödik a nyugati középmezőny. A Dallas legyőzte a Rockets-ot, a Trail Blazers nagyon kínos vereséget szenvedett otthon. Ezeknek a híreknek a Lakersnél örülnek a legjobban…

Dallas: újabb ki-ki meccs, újabb siker. Ezen a héten minden meccs döntő a Mavericks számára, hiszen közvetlen riválisokkal játszottak (és jön legközelebb a Thunder…). Nowitzkiék nagyon összekapták magukat, hiszen újabb riválist vertek meg, sorozatban 4. sikerükkel belátható távolságba (4 meccs) kerültek a playoff-helyektől. Nem volt szép a texasi rangadó, de a Dallas német klasszisa, Dirk Nowitzki egyre jobb, a Mavericks pedig láthatóan nagyon kapar minden sikerért. Hogy ez mire lesz elég a Thunder ellen, nem tudjuk, de ma dicséretet érdemelnek.

James Harden már nem bírja egyedül. Elfogyott a Rockets kiválóságának ereje, ma mindössze 5/23-as mezőnyre volt képes, és sajnos jelenleg a Houstonban nincs olyan játékos, aki 1-1 meccsen át tudná venni tőle a stafétát. Így is nyerhettek volna, de a végjátékban, egypontos hátrányban Harden kihagyott egy ziccert, majd faultolta Nowitzkit, aki köszönte szépen, és bedobálta a büntetőket. A Rocketsnak is össze kell kapnia magát, mert ötödik vereségüket szenvedték el zsinórban, és belekeveredtek a nyugati középmezőny kellős közepébe: a 7-10. helyen 4 csapat áll 19 vereséggel, és mostanra a Lakers-Mavericks páros is látótávolságon belülre került…

Égés Portlandben. Három meccset vesztett el a Trail Blazers – majd a Cavaliers ellen, gondolták a szurkolók. Hát nem: a 2012-es év újonca, Kyrie Irving lejátszotta a pályáról a 2013-as Év Újonca díj várományosát, Damian Lillardot. Hiába kapkodott le 54 lepattanót a Blazers, Irving miatt nem tudták átvenni a kezdeményezést, ráadásul 19 labdát szórtak el. Az ő helyzetükre is tökéletesen illik az, amit fentebb a Rocketsnál írtunk.

Washington elesett. Három meccsig tartott a Wizards csodája, ötmeccses nyugati túrájuk első, leggyengébb akadályában rögtön elbuktak, a Kings Cousins vezetésével győzni tudott. Pedig az újonc Bradley Beal az utolsó másodpercekig szinte tökéletesen kosarazott, Nene Hilario egész jó volt a palánkok alatt, míg John Wall dupla-duplázott (14 pont, 10 gólpassz). Az utolsó másodpercekben azonban Beal elrontotta a potenciális győztes dobást, Wall ismétlése pedig már eléggé kétségbeesett volt. Rossz hír, hogy a következő négy fellépésük helyszíne: Denver, Los Angeles (Clippers), Portland, Salt Lake City (Jazz)…

A keleti középmezőny is betömörödött. Nyert a Bulls és a Hawks, kikapott a Pacers, a Nets és a Celtics. A harmadik Pacers és a nyolcadik Bucks között alig két vereség a különbség…

Vége a Celtics szériájának. A hatodik győzelmet nem követte hetedik: a New Orleans elvitte a sikert Bostonból. Pedig a zöldek teljes harci díszben léptek parkettre, míg a Hornets 24 órával korábban még Philadelphiában játszott (és győzött!), emiatt Monty Williams vezetőedző ki is ültette a kisebb sérülését kúráló Eric Gordont egy kis pihenőre. Ahhoz képest nagyon sima volt – a Hornets elmúlt hét meccséből a hatodikat húzta be!

Kevin Garnett kis öröme. A Celtics nagyembere megelőzte Patrick Ewingot, így már ő a 16. az NBA pont-örökranglistáján.

A negyedik apa-fiú párharc. Az NBA történetében mindössze 4. alkalommal fordult elő, hogy apa és fia egymás ellen meccseljen. Bár Doc Rivers kicsit szomorkodhatott csapata játékát látva, annak örülhetett, hogy fia, Austin az elmúlt 5 meccsen szerzett, összesen 1 (!) pontját alaposan megfejelve nyolcig jutott. Austin Rivers biztosan örülne, ha mindig a Celtics ellen kellene játszani – a papa talán kevésbé.

Orlando: tovább tart a hullámvasút, de talán most már fent maradnak. Az elmúlt két meccs története: megverték a ligaelső Clipperst Los Angelesben, majd kikaptak a ligautolsó Wizardstól – ember legyen a talpán, aki tippelni mert a Pacers elleni hazai meccsre. Abban biztosak lehettünk, hogy jók lesznek, mert Glen Davis visszatérhetett a kezdőcsapatba – de a túloldalon mégiscsak a csúcsformában lévő Indiana készülődött. A Pacersnek azonban nem esett jól a back-to-back (noha Charlotte-ban nagyon simán nyertek), az első félidőben lerohanta őket a Magic, amiből már nem tudtak visszajönni.

Andrew Nicholson: NBA-rekord! Beállította a vonatkozó csúcsot a Magic újonc csatára, persze ezt nehézkes is lenne megdönteni: hat faultot fújtak rá – mindet a negyedik negyedben. Ebben persze vastagon benne volt, hogy a Pacers cseréjével, Tyler Hansbrough-val kétszer is összeakaszkodtak. Hansbrough megint igazolta becenevét: Psycho-T.

Majdnem elszórakozta a Bulls. 19 ponttal is vezetett már a Chicago Torontóban, de csak hosszabbításban tudta behúzni az újabb győzelmetóriási mázlival, mert Jose Calderon a ráadás utolsó pillanataiban, kétpontos különbségnél "töküresen" dobhatott triplát.

Felborult a Raptors. Mindössze 39 pontig jutottak a Toronto kezdőjátékosai, míg a kispadról 66 egység érkezett. Kyle Lowry kezd belelendülni (26 pont, 7 gólpassz), a nehéztüzér Alan Anderson pedig karriercsúcsot állított be (27/12) – viszont utóbbi kipontozódott, így a hosszabbítás végén eggyel kevesebb jó kinti dobóval álltak fel a hazaiak.

Ki az a Josh Smith? A Hawks klasszis csatára csúnyán beszólt Larry Drew vezetőedzőnek – a csapatvezetés el is tiltotta az utóbbi időszak vereségei miatt erősen frusztrált játékost. A gárda is összekapta magát, a közvetlen rivális, nagyon jó formában lévő Brooklynt verték meg otthon magabiztosan, egyúttal megállították a zuhanást.

Joe Johnson nem ilyen visszatérésről álmodott. Nyáron cserélték el az All-Star hátvédet a Netshez, ez volt az első eset, hogy régi állomáshelyén lépett fel. A meccs nem sikerült túl jól sem neki (4/15 mezőnyből), sem új csapatának: a Hawks megállította a Brooklyn menetelését.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus