Amiről a Festékben beszélnek 01-19

Zseniális megoldások estéje - de a Mavs és a Thunder a végére hagyta a csattanókat. Durant: 52! A Wizards oktatott Denverben. Vince Carter 10 évet fiatalodott. Tim Duncan még mindig nem tudja, milyen otthon kikapni a Warriorstól. Kulcsemberek dőltek ki Chicagóban és Atlantában.

A Bulls mostani kisemberei is képesek meccset nyerni. Derrick Rose még mindig csak edz (érdekesség, hogy az ugyanazon a napon hasonló sérülést szenvedő Iman Shumpert csütörtök este visszatért a Knicksbe – tegyük hozzá, minden eset más és más), de a jelenlegi csapat is képes rangadót nyerni Bostonban. Előbb Kirk Hinrich egyenlített ki a rendes játékidő végén, majd az olasz Marco Belinelli fantasztikus dobása ért győzelmet a hosszabbításban.

A Bulls sorozatban 3. győzelmét aratta, és úgy negyedik Keleten, hogy a "vesztett pontok tekintetében" jobban áll, mint a 3. Pacers. A Celtics elleni siker nem annyira meglepő, ha tudjuk, hogy Luol Dengék idegenbeli mérlege 12-5! Apropó, Deng: a Bulls klasszis kiscsatára combizomhúzódást szedett össze, nem is tudott visszatérni a parkettre.

Bostonban megtört valami? Nem. A hét közepén a Hornets győzni tudott Pierce-ék otthonában, most a Bulls is elvitte a W-t. Tegyük azonban hozzá, hogy a védekezésre építő Bulls edzőjénél, Tom Thibodeau-nál csak Doc Rivers tud többet a Celtics játékáról. Bár sorozatban két vereséget szenvedtek, nem beszélhetünk válságról, inkább rossz sorsolásról. A végjátékokban az is döntő volt, hogy az utóbbi időszak sikersorozatának egyik letéteményese, Avery Bradley lábujjsérülés miatt hiányzott, Rajon Rondo pedig hiába termelt tőle szokatlan 30 pontot, kipontozódott – a Bulls hátvédjeinek jó teljesítményében ezek is közrejátszottak.

Feltámadás Philadelphiában! Irtózatos formában van a 76ers, és ma is rettenetes első félidőt produkáltak a Raptors ellen: 43-60-nal fordultak a csapatok. A 3. negyed végén azonban már csak 1 pont volt a gárdák között, majd Jrue Holiday az utolsó pillanatokban döntetlenre is mentette a meccset. A hosszabbításban aztán az összesen 33 pontig és 14 gólpasszig jutó irányító igazolta, hogy eddig élete szezonját futja: csapata mind a 12 pontját ő szerezte!

A Brooklyn visszavág. 48 órával ezelőtt a Hawks Atlantában legyőzte a Netset, Deron Williamsék azonban gyorsan újra győzelmi ösvényre léptek – egyúttal maguk mögött is tartották az Atlantát. A Nets ismét nagyon rosszul dobott, azonban Reggie Evans 20 lepattanójára alapozva 48-35-re nyerte a pattanócsatát, azon belül 11-5-re a támadólepattanókat. Az ezáltal adódó több második esély ezúttal döntőnek bizonyult.

A Hawksnál sűrűsödik az élet. A vezetőedzőnek beszóló Josh Smith visszatérhetett egymeccses eltiltásából, zsákolt 1-2 szépet – de nem lepődnénk meg, ha február végén már nem lenne itt a rugólábú balkezes. Van kézzelfoghatóbb probléma is: Al Horford kisebb sérülés miatt hiányzott – de ez még nem akkora gond. Az viszont igen, hogy az NBA egyik legjobb cserejátékosa, Louis Williams súlyosnak tűnő térdsérülést szenvedett.

A gyomorrontás sem akadály. Az Indy két fontos cserejátékosa is kidőlt hasmars miatt (Gerald Green át sem öltözött, Ian Mahinmi félidőben köszönte meg a lehetőséget), szerencsére a Paul George (31 pont, 7 tripla, 5 labdaszerzés) és David West (20 pont, 11 lepattanó, 7 gólpassz, 3 blokk) alkotta Pacers-agytröszt egészséges – az Indiana így meg tudta verni a Rocketsot, és megtartotta keleti 3. pozícióját.

Nem jó széria ért véget a Houstonnál. James Harden mindössze 17 pontig jutott, így megszakadt 22 meccsen át tartó sorozata, amely alatt mindig elérte a 20 pontos határt. Ezek után nem meglepő, hogy a Rockets vereségszériája nem ért véget: már hatnál tartanak, és kicsúsztak a playoff-helyekről.

Patrick Beverley jó lesz. Az Európából áthozott tűzgolyó második meccsén már kifejezetten jól mozgott – remélhetőleg az nba.com-on gyorsan megtanulják helyesen írni a nevét.

Bobcats: tíz, tíz, tíz! Orlandóban szerezte meg 10. győzelmét a Charlotte, ami nem kis fegyvertény, mert itt komoly csapatok is elvérezték már idén. Kemba Walker megint remek volt, a kisember mellett Gerald Henderson jó dobásai emelkedtek ki – ugyanakkor dicséret illeti az egész gárdát, mert keményen támadták a gyűrűt, amit a 38 kiharcolt büntető is jól mutat. Ezt az utat kellene továbbra is járniuk, és szerezhetnének némi örömet Michael Jordannek.

Magic: rossz felfogásban. Bár 11 hárompontos beesett, igazán senki nem kapta most el a fonalat a triplán túlról, ráadásul Glen Davis a palánkok alatt faultproblémákkal küszködött - meg is állt az Orlando tudománya. Arron Afflalo (1/6 kintről) össze is reklamált magának egy technikait – "csak" a végjáték ment el rajta…

Ez az a Grizzlies. Mindössze 69 pontot engedélyezett a Memphis annak a Kingsnek, akik az utóbbi időben támadóoldalon elég szépen muzsikáltak. Pedig a kisebb sérülését kúráló Zach Randolph játékát nem kockáztatta meg Lionel Hollins, aminek köszönhetően a Sacramento nagyembere, DeMarcus Cousins közel 50%-kal tudott termelni – na de a többiek… A büntetővonalról 5/9, a tripláról 2/10, mezőnyből összesen 30%-os pontosság. A Memphisnek úgy kellett már ez a siker, mint egy falat kenyér, mert így nem szakadtak le a nyugati élbolyról.

Warriors: tovább tart az átok. 1997 februárja óta képtelen nyerni a Golden State a San Antonio otthonában – a sorozat ma sem szakadt meg, zsinórban 28. alkalommal nyert a Spurs. Érdekesség, hogy az 1997-es draftelső, Tim Duncan még nem érezhette meg a Warriors elleni hazai vereség ízét… Egyébként mostanában semmilyen ízt nem érez – lévén a Spurs sorozatban 14. hazai meccsét húzta be!

Spurs: ez azért nem volt annyira egyszerű. Bár Stephen Curry, a Warriors bokasérült irányítója nem játszott, közel volt a gárda, hogy megszakítsa a szériát. Tony Parker, a hazaiak játékmestere el is mondta: playoff-szintű volt a meccs, és a (playoffot mostanában ritkán látott) GSW bizony nagyon jól kosarazott.

A nap meglepetése: a Wizards idegenben győzte le a Nuggets-ot! Úgy tűnik, John Wall visszatérése szárnyakat adott a Washingtonnak, hiszen ez már nem az első meglepő (de teljesen megérdemelt!) győzelmük. Ma is az egykori draftelső (14 pont, 12 gólpassz) vezette a csapatot, amelyben az újonc Bradley Beal (23/12) megint kiváló volt, de a veterán Trevor Ariza is kezdi visszajátszani magát a rotációba (14/9, 5 lepattanó).

A Denver most összeomlott az utolsó negyedben. George Karl és fiai büszkén hangoztatták nem is oly régen, hogy a végjáték az ő vadászterületük, és mellesleg ez tényleg igaz – de nem ma. A Nuggets a 4. negyed elején tehetetlenül nézte, ahogy a Washington cseresora 12-0-s sorozatot repeszt, és hétpontos hátrányból ötpontos előnyt szerez – ezután a Denver már nem vezetett a meccsen…

A nap meccse. Sok nagy mérkőzés és sok kiváló egyéni teljesítmény jellemezte a mai napot – a játéknap utolsó csatája, a Dallas Mavericks-Oklahoma City Thunder azonban tromfolta mindet. Aki nem látta, pótolja mihamarabb.

Egyet az örökkévalóságnak. Kevin Durant a Dallas elleni hosszabbításos összecsapáson 52 pontot szerzett, mind a 21 (!) büntetőjét értékesítette – a ráadásban pedig csapata 12 pontjából kilencet ő dobott, többek között a győztes kosarat.

Öregfiúk? A negyedik negyedben kilencpontos hátrányt dolgozott le a Mavericks, a veteránok pedig villogtak: Dirk Nowitzki, Elton Brand és Vince Carter is szenzációsan játszott. Előbbieknek volt mit törleszteni az első három negyed után, utóbbi viszont végig parádézott (29 pont, 10/17-es mezőny), és a hosszabbítás elején még Durantet is oda-vissza megviccelte.

Ebből lehet építkezni. Nagyon fontos meccseket nyert meg az utóbbi időben a Dallas, a listavezető elleni most nem sikerült – de ha ilyen játékra képesek, a playoff-ban a helyük. Ha állandósítják is ezt a formát, akkor be is fognak kerülni.