Amiről a festékben beszélnek 12-09

Tisztelet: a Rockets visszatérő edzőjét veregették vállon - a Mavericks játékosai. Kevin Garnett: olyan, mintha Rajon Rondo nem adna gólpasszt. OJ Mayo-ból a szemünk láttára válik vezér. Blake Griffin "sokoldalú". A Spurs franchise-rekordja. Atlanta-Golden State: mint két tojás. Derek Fisher birtokolja az "erőt".

A Bulls új erőre kapott. Már pedzegettük az elmúlt napokban, hogy Thibodeau mester "mágiája" (vagyis a kemény munka) látszik a Bullson, kezdenek úgy kosárlabdázni, ahogy az elmúlt években megszokhattuk tőlük. Sokan már lottery-t vizionáltak a csapatnak Derrick Rose sérülése miatt, azonban a gárda estéről estére bizonyítja, hogy nem csak Rose-ból áll a Bulls. Támadásban nem mindig csillognak, de a csapatvédekezés általában rendben van – ma ezt a keleti listavezető New York Knicks bánta.

Marco Belinelli "on fire". Az olasz triplagép sorsa elég hányattatott volt az elmúlt években, és sokan féltették is a Bulls darálószerű játékától, azonban Belinelli kezdi felvenni a ritmust – előbb a rotációba küzdötte be magát, majd a sérülések miatt a kezdőötösben számítanak rá. Ma csapata legjobb pontszerzője volt.

Fura leírni: tanácstalan volt a Knicks. A New York pár napja 18 triplát vágott be a Miaminak, és Carmelo Anthony nélkül is jól játszottak – a Bulls viszont ma egyrészt kiszorította őket a palánk környékéről, másrészt a kinti dobókon is folyamatosan ott voltak. A Knicks fokozatosan elvesztette a fonalat, amit jól jelez, hogy Raymond Felton 30 (!) dobással próbálkozott. Ő a gárda egyik irányítója…

Atlanta Hawks – Golden State Warriors: kéz a kézben. Mindkét idei meglepetéscsapat tartja a ritmust. Az Atlanta nem akárhol, a listavezető Memphis Grizzlies otthonában aratott fergeteges győzelmet! A 3. negyedben bemutatott 20-0-s roham volt a döntő – ilyen mértékű összeomlást idén még nem láttunk a Memphistől, és gyaníthatóan egyhamar nem is fogunk. A liga egyik legjobb cseréje, Louis Williams 13 ponttal a nagy futás motorja volt.

A Knicks vereségével a Knicks, a Heat és a Hawks is 5 vereséggel áll a Keleti Főcsoport első három helyén!

A Warriors Washingtonban húzta be a kötelezőt - ahogy a mondás tartja, azt a legnehezebb. Jelen esetben is így volt, de ki fog erre emlékezni áprilisban? Az alapszakasz negyedénél még semmi nem biztos, de úgy néz ki: ez a Warriors (végre) ott lehet a playoffban. Az utóbbi 10 meccsükből nyolcat behúztak, amivel elérték, hogy 5. helyen állnak Nyugaton és kiemelkedtek a főcsoport nagyon sűrű középmezőnyéből. A következő cél a Clippers – mindössze 1 meccsnyire vannak tőlük, ráadásul ha előznek, olyat láthatunk majd, amire emberemlékezet óta nem volt példa: a Warriors vezetheti a Csendes-óceáni Csoportot.

A Clippers "menekül". Persze a Lob City-nek is lesz még ehhez 1-2 szava, Chris Paulék a Sunsra szabtak méretes ruhát, sorozatban ötödik győzelmüket aratva. Paulon és Blake Griffinen kívül a kezdők nem voltak túl acélosak – erre a kispadról jött 54 pont… A Sunsban valami nagyon eltört, zsinórban hatodik vereségüket szedték be, és a korábbi szoros buktákkal ellentétben ma a tartásuk is elveszett – teljesen összeomlottak a végjátékban.

A Spurs és a Heat "potyázott". A Knicks és a Grizzlies vereségével a két nagycsapatnak lehetősége nyílt arra, hogy utolérje a listavezetőket – nem is hibáztak. A San Antonio 132 pontot hajított a sorozatban 7. vereségét benyelő Bobcatsnek, Danny Green 7 triplát zúzott be. A Miami úgy is nagyon simán verte a New Orleanst, hogy a Hornets nagyemberei (Lopez, Anderson, Smith) 56 pontot szórtak – ugyanis a kisemberek nem tudtak mit kezdeni a LeBron James-Dwyane Wade duóval, no meg a kispaddal, ahonnan mindig a legjobbkor jött 1-1 fontos momentum.

LeBron James: miből van ez az ember? Bár húzódást szedett össze rögtön a meccs elején, az Év Sportemberét ez sem akadályozhatta meg abban, hogy sorozatban 39. alkalommal érjen el legalább 20 pontot. Mezőnymutatója 11/16…

Franchise-rekord! A Knicks nem csak kikapott, de már egy szezonrekord sem az övék. A Heat ellen a minap 18 trojkát zúdítottak a kosárba, ma azonban a San Antonio 19 hárompontossal kínálta meg a Charlotte-ot. Utóbbi nem csak idény-, de csapatrekord is!

24 óra. Ennyi sem telt el a 76ers-Celtics hosszabbításos csata óta (nyert a Philly), máris feldobták a labdát a Celtics-76ers összecsapáson. Hazai pályán a Boston nem kegyelmezett, Holiday és bandája nem tudott mit kezdeni a Boston nagyon kemény védekezésével (28 pont az első félidőben). Rajon Rondo most nem tripla-duplázott, de a 11 gólpassz megint megvolt.

Kevin Garnett nem szerzett lepattanót! 1995-ben kezdődött KG páratlan karrierje, az azóta eltelt időszak egyik legjobb erőcsatárát (Tim Duncan üdvözletét küldi) tisztelhetjük a személyében – de olyanra nem emlékszünk, hogy lepattanó nélkül fejezzen be egy meccset. Egy olyan meccset, ahol egyébként 9/11-es mezőnymutatóval csapata vezére volt. A statisztikusok kibányászták: ilyen nullázásra legutóbb 1997. január 21-én volt példa…

Most elég volt 104 pont. A Pistons 24 órával korábban is ugyanennyit dobott a Bullsnak, de kikaptak – most a Minnesotából hazaeső Cavaliers ellen bőven jó volt ez a mennyiség. A két irányító villogott: Brandon Knight 30, Jeremy Pargo 24 pontot szerzetta teljesítményeik értékét csökkenti, hogy mindezt egymás ellen érték el.

A Rockets már csak harmadik - Texasban. Előbb a Spurstől, majd a Dallastól kapott ki James Harden és a Houston. Utóbbi szétválasztás indokolt: egyik meccsen sem a sztárhátvéden múlt. Ma is 39 pontot szórt, kiosztott 9 gólpasszt – azonban igazán senki nem tudott felnőni mellé, különösen palánk alatt nem akadt valaki, akiben tartósan benne lett volna a pont.

Kevin McHale visszatért. Leánya tragikus halála miatt 13 meccset hagyott ki a Rockets vezetőedzője, akit ez idő alatt Ralph Sampson segédedző helyettesített. Sampson pozitív mérleggel zárt (7-6). Az egykori Celtics-legendát a feldobás előtt külön, egyenként ölelték meg - az ellenfél játékosai! A profisport óriási üzlet, de néha jó látni, hogy a főszereplők emberek, nem pedig gépek - még ha ezt a tényt sokszor el is feledjük.

OJ Mayo: nem rossz tendencia. Már előző, 23 pontos meccse után is dicsértük a Dallas dobógépét, hogy elkezdte felépíteni magát egy hullámvölgy után – erre ma 40 ponttal repítette a Maverickset győzelemre. A 8 lepattanó sem rossz egy hátvédtől… Rick Carlisle vezetőedző nem szokott sűrűn dicsérni, pláne nem esik túlzásokba – de ma ő is azt mondta: "ez hihetetlen teljesítmény"

Amit nem mutat a statisztika - rovat. Derek Fisher alig pár napja a Dallas játékosa, a veterán irányító rutinja és nyugalma azonban máris érezteti a hatását. Amióta Fisher a csapat kezdőirányítója, a Mavericks napról napra, meccsről meccsre jobban játszik. Eddig is tudtuk, hogy Fishernek nem a legyek hordták össze az 5 bajnoki gyűrűt a Lakers színeiben, megszámlálhatatlan fontos kosárral járult hozzá a sikerekhez, és vezetői képességei is kivételesek. Mára talán a fizikuma kicsit megkopott, de úgy tűnik: csapatára, csapattársaira gyakorolt hatása mit sem változott az évek alatt. Nem csodálkoznánk, ha a korábbi Mr. President hamarosan edzőként bukkanna fel a kispad környékén.

Nem elírás: egymás után harmadszor győzött a Kings! Már éppen elkezdték volna temetni a Sacramentót a folyamatos irányítógondok és a gyenge csapatjáték miatt, amikor a Kings főnixmadár módjára feltámadt. Ebben szerepe van persze a szerencsés sorsolásnak is, hiszen otthon fogadták a teljesen szétesett Torontót és az erősen hullámzó teljesítményt nyújtó Magicet – azonban Portlandben nyerni már messze nem ez a kategória, pláne nem közel 20 ponttal.

John Salmons él és virul. Salmons pár éve ugródeszkának használta Sacramentót, ám sem Chicagóban, sem Milwaukee-ban nem tudott megragadni, így tavaly visszatért korábbi sikereinek színhelyére. Úgy tűnik, ez a hely bejön neki: előbb bekerült a rotációba, majd addig-addig, hogy Smart mesternek anno eszébe jutott: a rengeteg fiatal mellett elférne egy veterán harcos is a kezdőben. Salmons ma már közel sem az a 18-20 pontos játékos, mint hajdanán, de néha kijön neki a lépés: ma 19 pontja mellett 11 gólpasszt (!) osztott ki. Utóbbival elég könnyen le lehet kenyerezni a mindig pontokra és csillogásra vágyó ifjú titánokat…

Portlandben van baj. Nem elég, hogy a kispad pulzusát még mindig alig lehet kitapintani, annyira gyenge – most Nicolas Batum is kidőlt. Az elmúlt meccseken már küzdött a hátával, ám mindig vállalta a játékot. Most nem kellett volna, rásérült, és lehet, hogy hosszabb időt lesz kénytelen kihagyni.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus