Amiről a festékben beszélnek 12-13

Bolond egy nap: kikapott a Miami, a San Antonio és a Memphis is, Kris Humphiest pedig egy bíró próbálta meg blokkolni. Angolóra: tobzódunk a buzzer-beaterekben, game-winnerekben és halfcourt shot-okban. 12-12-12: a Utah Jazz tisztelgett John Stockton előtt. Kezdjük félni a Warriorst.

A Jazz mágiája erősebb volt. A Spurs 11 győzelemmel és mindössze 2 vereséggel állt a játéknap előtt – idegenben! A Jazz kétarcú gárda: otthonuktól távol elég gyengék, hazai pályán viszont 8-1-gyel álltak. A Utah csarnokának atmoszférája először a 2. negyedben okozott gondot a Spurs soraiban, a Jazz méretes (31-16) pofont osztott ki ellenfelének. Ebből még fel tudott állni Gregg Popovich gárdája, ám az utolsó pillanatokban megint olyan történt, ami nem szokott a San Antonióval: az egész meccsen lefogott Mo Williams, a Jazz irányítója elszabadult őrzőjétől, és buzzer-beater triplájával otthon tartotta a győzelmet csapatának. Nem mellesleg ez a Utah negyedik sikere volt zsinórban – így már ők állnak a nagy nyugati tömörülés élén (a 6. helyezett Jazz és a 12. Lakers között mindössze 3 vereségnyi a távolság!).

Az események kódolva voltak. 2012 12. havának 12. napján rendezték az összecsapást, amit a Jazz kinevezett John Stockton-napnak, mivel az irányító 19 évig viselte a Utah 12-es számú dresszét. Naná, hogy kései utódja, Mo Williams nyerte meg a meccset a Spurs ellen - Stockton egyébként saját egyéni gólpasszrekordját is éppen a Spurs-szel szemben érte el (28).

Cserék csillogása. A Brooklyn Nets, ha nehezen is, de megszakította ötmeccses vereségsorozatát, Torontóban. Kris Humphries azok után, hogy kikerült a kezdőötösből, alig 18 percnyi játékideje alatt 10 büntetőt is kiharcolt – mellette a csereirányító CJ Watson is villogott. A túloldalon Andrea Bargnani sérülése miatt Ed Davis került a kezdőbe, és 24 pontos, 12 lepattanós előadással jelentkezett.

A nap vicces jelenete. Kris Humphries éppen 10 büntetőjének egyikéhez készülődött, amikor Courtney Kirkland játékvezető félbeszakította az eseményt – sajátos módon:

Az Atlanta visszatalált a helyes útra. Szoros vereséggel zárult Miamiban a Hawks győzelmi szériája, de Josh Smith-ék (5 blokk) nem estek kétségbe – kezdtek egy újat. Láthatóan fáradtan mozgott a Hawks Orlandóban, de ezeket a kötelező győzelmeket idén (is) magabiztosan húzza be a gárda. A triplaspecialista Kyle Korver a legjobbkor tért vissza – 3 hárompontosa nagyon kellett. A Hawks a Heattel holtversenyben második Keleten!

A nap felismerése: ez a Warriors tényleg jó. Zsinórban négy győzelemmel érkezett Miamiba a Golden State, már nyolc sikert arattak idegenben – mégis kétkedve figyeltük menetelésüket, mert az utóbbi meccseken nem világverő alakulatokkal találkoztak. Ma viszont a bajnokkal, és a Heat otthonában eddig csak egy gárda, a New York Knicks tudott győzni. Dwyane Wade könnyebb hátsérülést szenvedett, de enélkül sem volt ma egy súlycsoportban a Warriors másodéves hátvédjével, Klay Thompsonnal, aki 27 pontját 5 triplával színesítette (David Lee 20,10-ét lassan már meg sem említjük, annyira magától értetődő...). Ami igazán értékessé teszi a Warriors sikerét az ellenfél kilétén túl, az az, hogy a gárda vezére, Stephen Curry ritka rossz napot fogott ki! Ilyenkor jön jól a tapasztalt Jarrett Jack, aki a padról beszállva hintett egy laza húszast.

A Warriors 1978 (!) óta nem nyert öt meccset zsinórban – idegenben.

A nap ifjú titánja: Draymond Green. A Warriors újonca már korábban lenyilatkozta, hogy nem érdeklik a számok, ő csak győzni szeret. Ma az utolsó másodpercben az ő kosarával diadalmaskodott a GSW – naná, hogy a fent említett Jack adta a gólpasszt.

Kyrie Irvingnek azért még van hová fejlődni. Előző este kicsinálta a Lakerst, ma viszont nagyon csendes volt a Cavs irányítója az Indiana Pacers ellen – csapata simán ki is kapott. A Cavaliers mindössze 23 pontra volt képes a második félidőben, úgy nehéz nyerni.

Visszavágott a Bulls. A 2012-es playoff első körében találkozott a Bulls és a 76ers. Akkor a párharc első meccsén szenvedett Derrick Rose, a Bulls MVP-je térdszalagszakadást, és a Philly tovább is ment abból a sorozatból. A Chicagónak most kis gyógyírt jelentett, hogy nem csak győzni tudtak Philadelphiában, de meg is erősítették negyedik helyüket a táblázaton - ráadásul Rose helyettese, a kisebb térdsérülést szenvedő Kirk Hinrich nélkül.

Clippers-Bobcats: a két véglet. A Lob City back-to-back játszva is győzni tudott Charlotte-ban, ezzel sorozatban nyolcadik sikerét aratta - 1992 óta először! A Bobcats viszont egymás után 9. vereségét szedte össze – mondjuk ez náluk nem annyira ritka jelenség.

A Dallas csak magának köszönheti. Megszakadt a Mavs hármas sikersorozata, Bostonban kétszeri hosszabbítás után kaptak ki. Noha Rondo majdnem megint tripla-duplázott és Paul Pierce 34 pontot szórt, ezt a meccset mégsem a Celtics nyerte meg, hanem a Mavericks vesztette el. 27 labdát adtak el, a két főbűnös az egyébként remekül dobó OJ Mayo – Darren Collison duó volt, akik ketten együtt 16 alkalommal voltak figyelmetlenek.

Beindult a Bucks. Harmadszor győzött a Milwaukee az előző időszak káosza után, így tartja a lépést a szintén 9 vereséggel álló Bulls-Nets-Celtics trióval. Különösen előbbi a fontos, mivel ha megelőzik a Bullst, akkor a Central Csoport élére ugranak, ami automatikus 4. helyet jelent a táblázaton. A siker értékét növeli, hogy 4 fontos játékos sem állhatott Scott Skiles vezetőedző rendelkezésére.

James Harden: így kell visszatérni. Kisebb sérülését feledve 31 ponttal vezette győzelemre a Rocketsot Mr. Szakáll – de megköszönheti a segítséget a kiscsatár Chandler Parsonsnak, aki 11 pontot hintett a negyedik negyedben. A Wizards elleni sikerrel a Houston már csak egyetlen győzelemre van a playoff-helyektől a rendkívül sűrű Nyugaton.

A Minnesota csapatjátéka megint villant. Kenneth Faried, a Denver Nuggets erőcsatára 3/17-es mezőnymutatóba kergette Kevin Love-ot, de ez sem volt elég: a Pekovic-Kirilenko duó kézbe vette a meccset, és ha nehezen is, de megnyerték a szomszédvár elleni ütközetet. A táblázat miatt is fontos volt ez a siker, a Timberwolves valamelyest levegőhöz jutott - a Nuggetsnál viszont annak örülhetnek, hogy végre-valahára letudták a brutális szezonkezdést (23 meccsből 17 idegenben).

Néha csak csúnyán lehet nyerni. A Thunder megszakítás nélkül 9. meccsét hozta, amivel átvette a vezetést a ligában – de nem volt könnyű szülés. A New Orleans kissé váratlanul nagyon kemény ellenfélnek bizonyult, és bizony a negyedik negyedet megérdemelt hátrányban kezdte meg a Thunder. Kevin Durant azonban nem lett volna Kevin Durant: az utolsó játékrészben 13 pontot szórt, vezetésével az OKC 34-ig jutott. Ahhoz képest, hogy az első félidőben összesen dobtak 36-ot…

Ezért várták vissza nagyon Anthony Davist. A szemöldökök urát nem véletlenül hasonlítják Kevin Garnetthez; sérülése után még mindig nem az igazi, de puszta jelenléte is serkentőleg hatott a Hornetsre. Ha egy kicsivel jobb a padjuk, most a nap meglepetéséről értekeznénk.

A nap meglepetése azonban így a Memphis buktája. Második vereségét szenvedte el gyors egymásutánban a Grizzlies – ilyenre idén még nem volt példa! A Suns elleni összecsapás nem úgy vonul be a történelemkönyvekbe, mint a leglátványosabb meccsek egyike, a győztes Phoenixből már 15 ponttal a csapat legeredményesebbje lehetett Shannon Brown és Jared Dudley – a végén mégis a szlovén Goran Dragic döntött. A Grizzlies hátvédjei és cseresora sem hozta a megszokott játékát, ennek ellenére lehetett volna esélyük, viszont a mai teljesítményük akkor sem érdemelt volna többet. A Suns hétmeccses böjtöt követően ízlelhette meg a siker édes ízét.