Amiről a playoffban beszélnek 04-29

A Spurs és a Heat már a második körre pihenhet, a Bucks és a Lakers számára hamar véget ért az idei playoff. Kevin Durant és Stephen Curry őrült meccse. A playoff idei legizgalmasabb összecsapását hozta a Bulls. A Grizzlies erődemonstrációja folytatódik. A Pacers elhitte, hogy jó - fájdalmas volt a pofon, de talán még időben jött. Carmelo Anthony erre a 36 pontra nem lesz büszke. Megadatott a szép búcsú a Celticsnek. Megtört T-Mac átka.

Őrült meccs. A Chicago Bulls 3-1-re vezet a Nets ellen – eddig mindössze három csapat tudott fordítani 1-3-as hátrányból a playoff első körében, vagyis nem sok esélye van a Brooklynnak. A párharc 3. meccsén 79-76 volt a végeredmény – most 111-111-re álltak a felek a rendes játékidő végén. A háromszori ráadás végére megszülető 142 pont Bulls-csapatrekord, és 1992 óta a legtöbb a playoffban.

CJ Watson, a bűnbak. 109-95-re vezetett a negyedik negyed hajrájában a Nets, amikor is egy labdaszerzés után a vendégek csereirányítója (egyébként nem is olyan rég még Derrick Rose cseréje) teljesen egyedül dobhatott ziccert – ő azonban zsákolni akart. Természetesen elrontotta, a Bulls pedig ezután repesztett egy 14-0-t, amivel kiegyenlített.

Jordan nyomdokain. Az egyenlítés letéteményese Nate Robinson volt, a cserehátvéd 23 pontot rámolt be a 4. negyedben – a csapatrekordot Jordan tartja, 24 egységgel.

Nazr Mohammed, a hős. Egész alapszakaszban 63 percet játszott a cserecenter, most viszont Noah kipontozódása után a harmadik hosszabbításban, azon belül is a végjátékban 2 nagyon fontos kosarat és egy blokkot tett a közösbe. Talán nem véletlen, hogy a tegnap pályára lépő Bulls-játékosok közül csak neki van bajnoki gyűrűs tapasztalata…

A Grizzlies megtalálta az egyensúlyt? 104-83-ra nyerte a második hazai meccsét a Memphis, és 2-2-re egyenlített a Clippers ellen. A 21 pontos siker franchise-rekord, a 100 pont szinte garantálja a sikert (idén 25-ből egyszer nem nyert a Memphis 100 dobott ponttal) – ám ami nagyon rossz hír a Los Angelesnek, hogy Zach Randolph mellett az egész csapat magára talált támadóoldalon (különösen Tayshaun Prince). 50% felett dobtak, ami arrafelé a ritkábbnál is ritkább tünemény, és ami még kellemetlenebb, mindez nem azt támasztja alá, hogy nagyon elfáradtak volna az egyébként extra védekezésben.

A Clippersnél vannak biztató jelek. Nem véletlenül mondta Chris Paul, hogy nem akartak még egyszer visszajönni Memphisbe – a miliő az egyik legrosszabb, mármint a vendégcsapatok számára. Los Angelesben viszont ez könnyen megfordulhat. Valószínűleg nem lesz még egy olyan, hogy a gárda talán két legrutinosabb tagja, Caron Butler és Chauncey Billups nulla pontot szerez, illetve DeAndre Jordan láthatatlan embert játszik – három kezdőjátékosról beszélünk... Ami azonban ennél is fontosabb lehet, az Lamar Odom: a Lakers egykori mindenese mutatott pár olyan dolgot, amivel el tudja bizonytalanítani a nagyon magabiztosnak tűnő Grizzlies-nagyembereket, és 1-1 plusz kiharcolt fault, támadóhiba, labdaszerzés még nagyon sokat érhet a palánkok alatt.

Csattanós ébresztő. A Pacers mindenkit beleringatott abba, hogy lefutott a Hawks elleni párharc, az Atlanta azonban megemberelte magát, és brutális védekezést tett fel a pályára a harmadik meccsen. A Pacers játékosai láthatóan megzavarodtak, és szétesett az amúgy sem teljesen kiforrott támadójátékuk (10 gólpasszt osztott ki és 22 labdát adott el a csapat).

Al Horford mindenhol ott volt. Pontok, lepattanók, blokkok, labdaszerzések – fantasztikusan játszott a Hawks nagyembere, a West-Hibbert All-Star páros nem nagyon tudott vele mit kezdeni.

Kevin Durant megkezdte. Pár napja, még Russell Westbrook sérülése előtt nyilatkozta azt a Sports Illustratednek az OKC sztárja, hogy nem akar második lenni a ligában. Akkor kapott néhány negatív kommentet, amelyek arra célozgattak, hogy a saját csapatában is lassan csak másodhegedűs. Westbrook kiesése után KD rögtön lecsapott, és megnyerte a nagyon fontos 3. meccset csapatának. 41 pont, 14 lepattanó és az utolsó percben egy igazi heartbreaker tripla képében jelezte, hogy minimum második a ligában – ha nagyon kell.

Westbrook who? Reggie Jackson és Derek Fisher kicsit haloványabban, de megfelelően helyettesítette a térdműtéten áteső irányítót – a végjátékban viszont valamennyire feledtetni is tudták. A Thunder utolsó négy pontját ők ketten szállították, 2-2 hidegvérrel beszórt büntetővel.

A small-ball nem mindenkinél hatásos. A Rockets a Warriors által csúcsra járatott stílussal próbálkozik, hiszen Omer Asik mellett három hátvéd és egy kiscsatár alkotja a kezdőt – de ez csak arra elég, hogy szoros meccseket játszanak. A Houston szempontjából sajnos, de náluk nincs egy olyan extra csukló, mint Steph Curry-é, és egy olyan tűzgolyó, mint Jarrett Jack.

Még egyszer, utoljára? Olyan érzése volt az embernek, miközben nézte Paul Pierce és Kevin Garnett játékát a Knicks elleni 4. meccs első félidejében, hogy a két rutinos róka utoljára még meg akarta mutatni Carmelo Anthony-nak és a világnak, hogy mennyit is tudnak ebből a játékból.

Carmelo Anthony: ez buta játék volt. Már a harmadik meccsen is néha erőlködésnek hatott Anthony 1-1-re épített játéka, miközben triplavetők vették kerül, most viszont nagyon kijött az, hogy az eltiltott JR Smith nem volt ott, hogy széthúzza a pályát társának. Ennek ellenére a Knicks sztárja végig az egy-egy elleni játékot erőltetette – ebből lett egy 10/35-ös mezőny (és 20 kiharcolt büntető), 7 eladott labda – no meg kevésbé dobásbiztos csapattársak…

Kötelező letudva. Dwyane Wade nélkül is simán hozta a Bucks elleni 4. meccset és a párharcot a bajnok. A Miami az első és a negyedik negyedben kicsit komolyabban vette a védekezést, ennyi elég is volt a teljesen ritmustalan Milwaukee ellen.

Első! 2010 nyarán állt össze a James-Wade-Bosh trió, azóta ez volt a kilencedik playoff-párharca a Heatnek – de csak az első söprése.

Merre tovább, Milwaukee? A Bucks igazából nem most vesztette el ezt a párharcot, hanem az alapszakaszban, amikor bebetonozta magát a nyolcadik helyre. Mindhárom sztárhátvédjük távozhat a nyáron, és az idei playoffban bemutatott teljesítményük alapján egyikük sem győzhette meg a vezetőséget, hogy mindenáron meg kellene tartani őket.

Rossz hír a Bulls-Nets párharc továbbjutójának. A Heat sztárja, LeBron James háttérbe vonult néhány meccsen, de úgy tűnik: ha kell, bármikor elő tudja kapni azt az énjét, amitől rettegnek az ellenfelek. Ma hintett egy laza 30 pontot (65%-os mezőnnyel…), emellett 8 lepattanót, 7 gólpasszt és 3 labdaszerzést is feljegyezhettek a statisztikusok.

A harmadikon már sejteni lehetett. A Lakerst kisöpörte a Spurs, ráadásul először fordult elő a csapat történetében, hogy a két hazai meccsükön egyaránt 20 pont feletti zakót szabtak rájuk. 1967 óta először fordult elő, hogy a playoff első körében kisöpörjék a csapatot.

Dwight Howard nem bírta cérnával. A Lakers centere kiállítatta magát, miután láthatóan nagyon ideges volt egész meccsen. Méltó "megkoronázása" volt a csapat szezonjának.

A Spursnek sétagalopp volt ez a párharc. Messze nem 100%-on pörögve is nagyon simán ment tovább a San Antonio, ami különösen fontos a veteránoknak – különösen úgy, hogy a jelen állás szerint a következő körben egy alaposan elfáradó ellenfél jön majd a Warriors-Nuggets párharcból. Olyan érzése lehetett a nézőnek, hogy miközben néhol utolsó lehelletig mennek a csaták, a Spurs meghosszabbította az alapszakaszt négy, nem túl nehéz meccsel.

Megtört az átok! 2009-ben már továbbment a Rockets a playoff második körébe, ám abban a rájátszásban Tracy McGrady nem léphetett pályára. Az egykori gólkirály most játéklehetőséget kapott Gregg Popovich-tól, így végre elmondhatja magáról, hogy tevékeny részese volt egy csapat második fordulóba jutásának.

A Warriors a szemünk láttára ír történelmet. 2007, az emlékezetes ’We Believe’ menetelés után jutott be a playoffba ismét a Golden State, és nagyon úgy tűnik: ismét underdogként üt ki egy magasabban jegyzett gárdát. Stephen Curry ezúttal 31 pontig jutott a hitvány bokáival, a harmadik negyed második felében pedig 6 perc alatt 22 pontig jutott a Nuggets ellen - utóbbira egyszerűen nem lehetett válasza Ty Lawsonnak, aki egész párharcban igyekszik lépést tartani a triplakirály irányítóval.

Teljesen szétesett a Nuggets. Az első meccs, de még a második után sem tűnt valószínűnek, hogy a kiváló játékosok sorát felvonultató Denver ilyen szinten zuhan össze – Curry magánszáma azonban láthatóan mentálisan kicsinálta a csapatot. 3-1 az állás, a következő meccs Denverben – de ezek után már bármi megtörténhet, és nem csodálkoznánk, ha a Warriors irányítója hihetetlen dobásaival annyira belemászna Fariedék fejébe, hogy otthon bukjon a Nuggets.