Amiről a playoffban beszélnek 05-05

Carmelo Anthony felfedezte a csapattársait. Joakim Noah előbb garantálta, aztán tett is a Bulls továbbjutásáért. Jó az öreg a háznál Oklahomában. A Grizzlies befejezte a véres munkát. A Nets hatalmasat égett otthon, a Rocketsban idén ennyi volt, a Clippers nem szabadul a "lúzer" jelzőtől, a Celtics teljesítménye idén úgy hullámzott, mint egy csikócsapaté. A visszavonuló Grant Hilltől egy hosszabb mix segítségével búcsúzunk.

Csapatban könnyebb. A Knicks nagy nehezen továbbjutott a Celtics ellen, de Carmelo Anthony a 6. meccsen sem kápráztatott el bennünket a dobószázalékával (7/23) – de legalább kevesebbet vállalt és többet passzolt. Csapattársai "vették az adást", négyen is 10 pont fölé jutottak, és a csapat erősségének számító triplák is elkezdtek behullani: Iman Shumpert (3/3) és Pablo Prigioni (4/6) jól kompenzálta Anthony-t távolról (1/6).

2000 óta ez volt az első playoff-párharc, amit megnyert a Knicks. Akkor az első körben a Toronto Raptorst söpörték ki, a másodikban 4-3-mal búcsúztatták a Miami Heatet. A főcsoportdöntőben a Reggie Miller vezette régi rivális Indiana Pacers búcsúztatta őket – az a Pacers, amelyik most a következő ellenfelük lesz a második körben.

Kevésen múlott. A Boston nem nagyon tudott mit kezdeni a Knicks kiegészítő embereinek produkciójával, de a negyedik negyedben káprázatos 4 percet futott a gárda: 20-0-s rohamot vágott ki Celtics, és feljött 4 pontnyira. Ekkor azonban Anthony megmutatta, miért klasszis, és két brutálisan nagy kosarat vert be.

Tedd, amihez értesz. Az Indiana Pacers az előző, 5. meccsen 83, a 6. összecsapáson 73 ponton tartotta az Atlanta Hawksot, és 4-2-vel továbbjutott. A kemény védekezés és a lepattanózás (most 53-35-re hozta ezt a mutatót az Indy) nagyon nem ízlett a Hawksnak.


Pattanók. A Pacers kezdőötösének minden tagja legalább 7 lecsorgó labdát begyűjtött (Hibbert, Stephenson: 11-11, West: 8, George, Hill: 7-7).

A hárompontosok. A festék környékének megszállása és a gyors indítások megakadályozása (4 pontot szerzett fastbreakből a Hawks) azt jelentette, hogy az Atlantának egy esélye maradt: valahogy szétlőni kintről a gyűrűt. Ez nagyon nem jött össze, csak 3 tripla esett be: Korver 0/7-es, Josh Smith 0/3-as mutatója mellett Devin Harris sem lehet büszke a 2/7-re. No, nem mintha a Pacers (3/15) nagyon csillogott volna ebben – csak éppen nekik nem volt szükségük rá.

A Rockets majdnem megcsinálta. Hardenék a small-ballt erőltették a 6. meccsen is, és három negyeden keresztül egálban is voltak a Thunderrel szemben. 14 triplát szórtak be, ebből Chandler Parsons egymaga hatot vállalt – de Harden (4) és Garcia (3) is termelt becsülettel.

A kispadok különbsége és a rutin. Ez volt a két döntő faktor: a Houstontól hiába érkezett a pályára Aaron Brooks és Jeremy Lin is, a cserék összesen 11 pontot hoztak össze – ugyanez a túloldalon 46 egység volt, amit három játékos hozott össze! A negyedik negyedben Kevin Durant mellett ez a három rutinos kosaras (Kevin Martin, Derek Fisher és Nick Collison) dobálta felváltva a nagyobbnál nagyobb kosarakat.

Reggie Jackson remek. Lassan el is felejtjük Russell Westbrookot, mert az OKC újdonsült kezdő hátvédje újabb nagyszerű meccsen van túl (17 pont, 7 lepattanó, 8 gólpassz és csak 2 eladott labda).

Kitekintő. A Rockets elérte azt, hogy a Thunder kezdő nagyemberei teljesen elveszítsék a fonalat támadásban. Ibakának alig volt jó meccse, Kendrick Perkins pedig még az extrájának számító védekezésben is óriási hibákat követett el – a második körben pedig az a Memphis Grizzlies vár a csapatra, ahol Zach Randolph és Marc Gasol révén pillanatnyilag az NBA messze legjobb formában lévő duója áll a vártán. Nem csak támadó, de védőoldalon is.

A kezdőötösök különbsége. Eddig is jobbnak tűnt összességében a Grizzlies kezdőinek játéka, de Blake Griffin sérülésével a kezdőötösbe bekerülő Lamar Odommal nem volt faktor a Clippers. Hiába dobott 28 pontot Chris Paul, így is negatív plusz-mínusz mutatóval zárt (-10) – de a többi négy kezdő sem remekelt (Billups -10, Jordan -10, Butler -16, Odom -22). A túloldalon viszont jól működött a kezdőötös: Gasol +8, Allen +11, Prince +15, Randolph +17, Conley +22.

Matt Barnes élete meccse. 6/6-os mezőnnyel (4/4 tripla) kezdett a Clippers rutinos csereembere, végül 30 pontig jutott (11/14 mezőnyből, 6/7 tripla, 10 lepattanó) – de nem volt boldog a lefújás után.

Joey Crawford. Néhány éve a rutinos bíró volt az, aki azért állította ki a padon ücsörgő és nevetgélő Tim Duncant, mert az szerinte megsértette őt. Most sikerült alulmúlnia ezt a produkciót: egy felfokozott hangulatú tétmeccsen előbb Chris Pault zavarta be az öltözőbe a 4. negyed vége felé, majd a túloldalról Zach Randolph-ot – de nem ám valami nagyon súlyos szabálytalanságért, hanem szövegelésért. Mindkét játékos felnőttebbnek tűnt az őszes halántékú úriembernél: Paul még a pályán gratulált a Grizzlies játékosainak, Randolph pedig örömtáncot lejtve, a közönséget megtapsolva futott le.

Grant Hill utolsó meccse. A veterán klasszis korábban bejelentette, hogy a szezon végén visszavonul. Vinny Del Negro, a Clippers vezetőedzője nem szerepeltette az előző 5 meccsen, most viszont 20 percet játszatta a kiscsatárt, aki 4 ponttal, 4 lepattanóval és 2 gólpasszal búcsúzott a profiléttől. Az 1995-ben Jason Kidd-del megosztva Év Újonca Díjat nyert kiscsatár az NBA éljátékosa lehetett volna a 2000-es évek elején, de súlyos sérülései megakadályozták abban, hogy pályafutása kiteljesedjen. 2010-ben a Phoenix Suns színeiben tudta megmutatni a rájátszásban, hogy egészen máshogyan is alakulhatott volna az NBA története, ha Kiddhez hasonlóan egészséges tud maradni. Bár eredménysora nem túl impozáns, az NBA elmúlt 20 évének egyik legjobb és legintelligensebb kosárlabdázója akasztotta szögre a csukáit.

Hősök. Történjen bármi a Miami Heat elleni másodikkörös párharcban, akár 4-0-val is kieshetnek - ezt az idei Chicago Bullst a história legnagyobb Bulls-szaival egy lapon fogják emlegetni. Derrick Rose nélkül, pályahátrányból és a 7. meccset idegenben megnyerve, sérült játékosokkal, beteg játékosokkal is továbbjutottak.

A Chicago mindent kitett a pályára az első félidőben. 61-46-ra vezetett a nagyszünetben a Bulls, a játékosok, élükön Joakim Noah-val totális extázisban kosaraztak támadó- és védőoldalon egyaránt.

Az évtized egyik legnagyobb égése. Hiába az első közös éve ennek a Brooklynnak, az ezer sebből vérző Bullst ki kellett volna ütniük. Nem sikerült – így máris a mémgyártók egyik legfőbb célpontjává vált a gárda. Joe Johnson különösen nem fog tudni elszámolni ezzel a meccsel: az NBA egyik legjobban fizetett játékosa 2/14-es mezőnyt (1/9 tripla) hozott össze, és elszórt három labdát – miközben "párja", az olasz Marco Belinelli (azok után, hogy már több csapatnál is leírták) hőssé vált (24/9, 6 lepattanó).

Joakim Noah garantálta a meccs előtt a továbbjutást. És tett is érte: 24 pont (12/17 mezőnyből), 14 lepattanó, 6 blokk egy hetedik meccsen. No comment.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus