James Harden: Houston Rockets!

Bombaként robbant a Thunder-szurkolók (és a Twitter tanúsága szerint Kevin Durant) arcába a hír ma hajnalban: a Yahoo! Sports hozta le először, hogy az Oklahoma City Thunder megbontja "Nagy Hármasát", és James Hardent elcseréli Houstonba. A hír igaznak bizonyult, és a részletek is hamar kiderültek a dealről. A tények mellett körbejárjuk az egész deal hátterét.

A Thunder Harden mellett a center Cole Aldrich-ot, a csatár Lazar Haywardot és a triplaspecialista Daequan Cookot is Houstonba küldte. A Rocketstól a hátvéd dobógép, Kevin Martin érkezett, a csomag kiegészítő része az újonc Jeremy Lamb. A Rockets-csomag legjelentősebb része viszont a Dallas Mavericks és a Toronto Raptors 2013-as elsőkörös draftjoga, illetve a Bobcats másodikköröse (ami kvázi egy első kör végi picknek felel meg a Bobcats közeljövőjét elnézve).

Harden jövője komoly kérdőjeleket vetett fel, amikor a nyáron az előző idény messze legjobb blokkolóját, a spanyol állampolgár Serge Ibakát is hosszú távon magához láncolta az OKC - ezzel a relatíve kis piacon mozgó Oklahomának már három (Ibaka mellett Kevin Durant és Russell Westbrook) nagy és hosszú szerződéssel rendelkező játékosa lett. Így kérdésessé vált, hogy a 2013 nyarán lejáró szerződésű Harden sorsa mi lesz. A hírek szerint a Thunder ebben a helyzetben is 54 (más források szerint 52) millió dollárt ajánlott neki 4 évre - ez azonban nem érte el a maximumot, ami 60 millió dollár. Mielőtt forradalom törne ki a 6, illetve 8 millió dollár miatt, amit már nem ajánlott be a menedzsment, azt látni kell: a felajánlott kondíciók is nagyon nagy rizikót jelentenek egy olyan kis és új franchise esetében, mint a Thunder. Hardent sem lehet elítélni: a Team USA tagjaként a liga legszűkebb elitjéhez tartozik, megérdemli a maximum szerződést.

(A Miami Heat sztárjai lemondtak ugyan 2010 nyarán a maximumról, azonban a kedvező floridai adózási törvények miatt nem kapnak kézhez kevesebbet, mintha máshol játszanának maximum bérért.)

Mi változik a csapatoknál?

Kezdjük a Rockets-szal. Houstonban az egész nyarat arra szánták, hogy helyet csináljanak egy nagy sztárnak, ám a projekt végül félsikert hozott, hiszen Jeremy Lin még nem az a franchise player kategória, amit Daryl Morey GM elképzelt. James Harden viszont már az lehet, hiszen a friss olimpiai bajnok hátvéd abszolút ligaelit, akinek tudása mellett nagyon komoly playoff-tapasztalata is van - ráadásul mindössze 23 éves. Houstonban a Lin-Harden párosra már komolyabb terveket is lehet építeni.

Ami ezen túlmutat: Hardenért a három draftpick, egy újonc és Kevin Martin kifejezetten ajándék. A Rockets az elmúlt időszakban sok játékost draftolt, rutintalan fiatalokban bővelkedik a keret, annyira nem volt már szükségük ezekre a választási jogokra. Jeremy Lamb nem akkora érték (még), de a legnagyobb húzás Kevin Martin elboltolása. A Sacramentóból érkező dobóhátvéd nem igazán találta meg a helyét a Rockets rendszerében, nagyon rossz hatásfokkal és dobószázalékkal dolgozott, ráadásul sérülések is hátráltatták - mindezt 12-13 millió dolláros éves fizetésért hozta. Harden sem fog sokkal többet keresni.

A Rockets tehát megszabadult egy ballaszttól, és letette egy nagycsapat alapjait. De mit nyert ezen az üzleten a Thunder, amely az előző év legjobb hatodik emberétől szabadult meg? Első ránézésre vesztett, de csak elsőre. Harden helyett kapott egy olyan játékost, Kevin Martint, aki ebben a rendszerben lubickolhat, hiszen jókezű kosarasról van szó, aki egy jó irányító mellett számolatlanul termelheti az üres triplákat. Igaz, hogy ezért 13 millió dollárt kell fizetni - de csak egy évig, mivel 2013 nyarán lejár a szerződése. Mellette Jeremy Lamb ígéretes újonc, és ezeket Sam Presti GM kifejezetten szereti menedzselni - elég csak megnézni, a három sztár mind-mind a csapat saját draftoltja. Ebbe a vonulatba jól illeszkednek a draftjogok, amelyekkel első kör közepi, szerencsés esetben lottery-picket nyert a Thunder - ezek nagy értékek arrafelé, mert okosan tudják felhasználni őket.

Egy másik, talán kevésbé említett aspektusa ennek a cserének bizonyos Perry Jones III. A 3-as mezt birtokló újonc nagyon-nagyon biztatóan mozgott az előszezon-meccseken, jó eséllyel bőségesen fog kapni James Harden "elárvult" perceiből. A Kevin Durant-hasonmás Jones is annak a tehetségmenedzselésnek a következő csúcskategóriás "terméke" lehet, amit a most távozó James Harden is jelentett.

Összességében tehát a Thunder elment addig a határig (talán túl is ment rajta), ameddig még ésszerű lett volna megtartani Hardent, ám ez nem sikerült. Sam Presti azonban nem esett kétségbe, egy húzással a jelen csapatát sem gyengítette számottevően (persze Harden az első időszakban nyilván hiányozni fog, ez törvényszerű egy csapatjátékban), ám ami a legfontosabb: biztosította a tavalyi bajnoki döntős gárda közeljövőjét, valamint nagyjából maximalizálta a mozgásterét is.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus