A Houston folytatta, a Pistons elkezdte

Több érdekes csere is történt az elmúlt egy napban, ezeket elevenítjük fel most. A legérdekesebb talán a tegnap este meghúzott Houston Rockets - Milwaukee Bucks tranzakció volt, amelynek keretein belül Samuel Dalembert, az idei 14. választás joga és egy jövőbeli második körös cetli vándorolt Texasból Milwaukee-ba Jon Leuerért, Jon Brockmanért, Shaun Livingstonért és a 12. pickért.

A Houston tovább lépked fel a draftlétrán, ezzel már a 12., a 16. és a 18. draftjog az övék. Dalembert többször is hasznosan szerepelt náluk tavaly, ám év végére elfogyott és Kyle Lowry mellett a cserepletykákban leginkább az ő neve szerepelt, főleg mivel 6.7 milliós lejárójából 1.5 millió dollárért ki lehet vásárolni, ezzel elég komoly készpénzt és caphelyet is megspórolva. Az érkezők közül Brockman egy jó munkásember, valószínűleg 6-7. magasembernek megtartják majd, Leuer egy fiatal erőcsatár, aki nagyon telített posztra érkezik, de 760.000 dollárt keres, annyiért ajándék még akkor is, ha egyelőre Luis Scola és Patrick Patterson biztosan előtte vannak a posztján, míg Shaun Livingston valószínűleg nem oszt, nem szoroz sokat, 3.5 milliós szerződéséből 1 millió dollár csak a garantált rész. Két helyet léptek előre a drafton, meglátjuk, sikerül-e becserélniük magukat a top10-be, illetve hogy ez mennyiben javítja esélyeiket Dwight Howardra.

A Bucksnak egy center kellett és Dalembert jobb napjain megüti a kezdő szintet, de hajlamos az alulmotiváltságra, így Skiles mesternek valószínűleg lesznek nehéz percei, hogy mindig kihozza belőle a legjobb teljesítményt. Egyébként nagyon jó fit Gooden mellé, mert védekezésben hasznos, támadásban pedig sok labdát nem használ el. A távozók, illetve a két helynyi visszalépés a drafton nem túl nagy érvágás, még akkor sem, ha Leuer helyi gyerek, helyettese van bőven.

A tegnapi hajnal legnagyobb húzása a Charlotte Bobcats és a Detroit Pistons között történt. Utóbbiak ugyanis megoldottak azt a problémát, hogy a Ben Gordon - Charlie Villanueva kettősre csak egy amnesztiájuk van, igaz, talán kicsit drágán sikerült ezt a hibát orvosolniuk, de ez csak a későbbiekben dől el. Ben Gordont ugyanis Charlotte-ba cserélték egy jövőbeli első körös draftjoggal együtt, cserébe Corey Maggette érkezett az autóvárosba. A pick 2013-ban lottery védett, 2014-ben top8 védett, 2015-ben top1 védett, 2016-ban pedig egyáltalán nem védett státuszú. Ez azt jelenti, hogy például 2014-ben ha a lottóhúzás után a Detroit a 9. helyen draftolhatna vagy annál lejjebb, akkor a draftjog átmegy Charlotte-ba, ha viszont a legjobb 8 között, akkor még marad Detroitban és csúszik a következő évre.

A Pistons egyértelműen takarít. Gordon szerződése 2014-ig, Maggette-é pedig csak 2013-ig, tehát a jövő nyárig tart. Amennyiben Villanuevát legkésőbb a jövő nyáron amnesztiával kivásárolnák, akkor borzasztóan sok hellyel rendelkeznének a sapka alatt. Legutóbb ezt nem sikerült ugyan túl jól elkölteni (akkor jött Gordon és Charlie V), de újabb lehetőségük lenne, ezúttal a Knight-Jerebko-Monroe-idei újonc négyes köré megszerezni a szükséges láncszemeket. Rajtuk kívül csak Tayshaun Prince és Rodney Stuckey rendelkezik majd szerződéssel, összesen a 6 játékos 28.5 millió dollárt fog foglalni úgy, hogy Stuckey-n még 4.5 milliót spórolhatnak majd, ha szükségük lesz erre a pénzre. Hogy mennyire akarnak majd aláírni hozzájuk a szabadügynökök, az kérdés, de egészen jó helyzetbe hozták magukat a következő FA piacra. Maggette valószínűleg sokszor nem látja majd a pályát, kiscsatár poszton egyébként is telített a Pistons, illetve semmi szükségük nincs rá, hogy valaki eldobálja a labdát a fiatalok elöl.

Szintén hozzájuk tartozik, hogy Jason Maxiell marad szerződésének utolsó évére is, így 5 millió dollárért pattogtat majd Detroitban, 2013-ban pedig szabadügynök lesz.

A Bobcats motivációja sem kérdéses, gyakorlatilag ingyen kaptak egy első körös draftjogot. Gordon szerződése ugyan egy évvel hosszabb, mint Maggette-é, de hozzájuk szinte egészen biztosan senki értelmes nem érkezne a következő nyáron sem, hiába lenne tonnányi capspace-ük, hogy akár két sztárt is a csapathoz csábítsanak. Gordon használható játékos és itt akár vezér is lehet. A lényeg azonban az lesz, hol végez majd a Detroit. Valószínűleg jövőre még nem kapják meg a picket, hiszen elég kevés az esély arra, hogy a Pistons rájátszásba jusson a következő szezonban. A 2014-es év lesz érdekes, hiszen akkorra egy jócskán megerősített Detroit akár a mezőny első harmadában is végezhet, ebben az esetben egy 20-on kívüli pickkel olyan sokat nem nyer a Bobcats. Amennyiben viszont elrontják a Pistonsnál a bevásárlást és továbbra is gyengék maradnak, úgy akár még a 2014-es pick sem biztos, hogy átköltözik Charlotte-be. Ez az elrontott bevásárlás viszont azt is jelenti, hogy 2015-en sem lesznek jók, ott viszont már szinte semmilyen védettség nincs a picken, ha addig kihúzza a Charlotte az átvételét, akkor nagyon nagyot nyerhetnek vele. Ez egy nagyon fiktív dolog és lényegében csak a Pistonson múlik, de pár év múlva egészen más megvilágításba kerülhet ez a csere.

A harmadik "csere" már az indianai vezetőségben történt, ugyanis lemondott Larry Bird. A tulajdonossal, Herb Simonnal folytatott beszélgetését követően jelentette be a legenda, hogy nem tér vissza a Pacers elnöki székébe és legalább egy évet pihen, mielőtt eldöntené, hogyan tovább, visszatér-e a ligába. Egészségügyi okok is közrejátszottak a döntésében, de azt is megmondta Bird, hogy addig viszi csak a posztot, amíg közös nevezőre tud kerülni Simonnal (akinek kispiacú tulajdonosként más prioritásai és szabályai vannak, mint mondjuk amik esetleg New Yorkban vagy Los Angelersben fellelhetőek). Helyét egy nagy visszatérő, Donnie Walsh veszi át, akinek a neve szinte egybeforrt korábban a Pacersszel és a Knicks újjáépítésében is nagy szerepe volt, gyakorlatilag ő teremtette meg annak a feltételeit, hogy Isiah Thomas ámokfutása után most megint egy normális csapat lehessen a Nagy Almában.

A GM, David Morway szerződése lejárt, ő sem tér vissza a csapathoz, de ez Birdtől független, mivel ha az elnök más döntést hozott volna, neki akkor is menni kellett volna (állítólag a cserehatáridő környékén meghiúsult Mayo-csere óta nem voltak beszélőviszonyban, ami két ilyen pozícióban tevékenykedő embernél problémás a csapat számára). Az ő helyét is egy nagyágyú, Kevin Pritchard veszi át, akitől portlandi tevékenysége alatt minden szurkoló rettegett, gyakorlatilag napi rendszerességgel húzta le az ellenfeleket. Most más környezetbe kerül, hiszen amíg Paul Allen (Blazers tulajdonos, Microsoft) miatt akkor vett 3 millió dollárért draftjogot, amikor csak akart, most egy spórolós helyre kerül, ahol bizony ilyen lehetőségei nem nagyon lesznek valószínűleg. Kérdés, hogy mire megy majd a Pacersnél, de azt a szakírók többsége rögtön aláírta, hogy a Walsh-Pritchard kettős rögtön a liga egyik, ha nem a legjobb párosa a vezetőségben.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus