Hírmorzsák 2011-10-28 (18:45)

Pár órája elindultak a mai, nagy reményekkel várt tárgyalások, ám pontos információkat természetesen még nem tudni. Ez alól kivétel, hogy kiszivárgott, a San Antonio Spurs azt szeretné, hogy az új CBA-ba valószínűleg mindenképpen bekerülő amnesztia (egy játékos büntetlenül kivásárolható majd úgy, hogy fizetése azon túl nem fog beleszámítani a sapkába) szabály két évig legyen felhasználható, így a csapatoknak több idejük lenne eldönteni, hogy kit tesznek ki, nem kellene azonnal sorsdöntő lépést tenniük.

Egy héttel ezelőtt mélypontjára jutottak a CBA tárgyalások, amikor David Stern betegsége miatt nem tudott részt venni, de azóta egyre nagyobb az esély a hírek szerint a megegyezésre és ennek fontos állomása volt a ma hajnal hét és fél órás meeting is. Stern először mondta ki például, hogy látja, hogyan fog kinézni a következő kollektív szerződés, de hozzátette, amit mindig, hogy amíg nincs megegyezés, addig nem értek el semmit. Az elmondások alapján ma szinte minden rendszert érintő kérdést átbeszéltek a felek és a legtöbbnél úgy tűnik, konszenzusra juthatnak, a kosárlabdából származó bevételek eloszlásáról azonban nem esett szó (mindössze annyi, hogy a játékosok további fél százalékot engednének, de 52% alá nem mennek), mert a Szakszervezet közgazdásza, Kevin Murphy nem érkezett meg időben, ezért a tárgyalásokat ma, helyi idő szerint délelőtt 10:30-tól (magyar idő szerint délután fél 5) folytatják. Az Úrtól itt egy hosszabb írás angolul, ajánlom az érdeklődőknek: http://www.nba.com/2011/news/features/steve_aschburner/10/27/lockout-q-and-a-kevin-murphy/index.html

Mind Stern, mind a Szakszervezetet vezető Hunter eléggé pozitívan nyilatkozott, megpróbálnak ma egyezségre jutni és úgy tűnik, erre reális esély is van az utóbbi egy hét haladása után. A közeledő megegyezést két jel is mutatja (kérdés, ki mennyire optimista és ki mennyire fogadja kétkedve ezeket a híreket): (1) a liga elkezdte a csarnokok megkeresését, hogy a szokásosnál kicsit tovább, április végéig tartsák szabadon az időpontokat, ha lehet, hogy 82 meccses alapszakaszt rendezhessenek, (2) valamint a csapatok vezetői felfüggesztették játékosmegfigyelői tevékenységüket, visszatérnek a franchise-okhoz, hogy felkészüljenek a szabadon igazolható játékosok piacára, ráadásul az ügynökök is szép csendben kezdik keresni a csapatokat ügyfeleik számára.

A legnagyobb haladás a luxusadó és az afölött lévő csapatok lehetőségei körül történt. Ne lepődjünk meg, ha új CBA-ban az ilyen helyzetben lévő gárdák nem használhatják a kivételeket (MLE, a két évente felhasználható kivétel, veterán minimum, stb.) és bár az egész kollektív szerződésből ki szerették volna venni, de csak a luxusadó határa fölött lévő csapatoknak lesz tiltott a sign-and-trade (amikor egy csapat aláiratja ugyan egy játékosát, de csak azért, hogy azonnal továbbcserélhesse egy másik együtteshez) lehetősége is, legalábbis úgy tűnik. Ma nagy napra ébredhetünk, de ha nem is most, nagy az elhatározás, hogy a hétvégén megegyezés szülessen.

Ezek mellett szinte eltörpül, hogy LeBron James megint okos volt és twitteren próbálta a Heatet erősíteni. Azt kérdezte a drukkerektől, mi lenne, ha Jamal Crawford Miami mezt öltene a lockout után, amellyel nyilván a játékost próbálta befolyásolni, írjon alá hozzájuk. Ezzel ugyan még semmi probléma nem lenne, de utána pár perccel az a kérdés is elhangzott, hogy "talán Steve Nash... és akkor egymást segíthetjük az első gyűrűhöz". Nagy kár, hogy Nash-nek szerződése van a Sunsnál...

Allen Iverson szeretne újra visszatérni az NBA-be. Legutóbb a Besiktasnál alig pár meccset játszott, mielőtt sérülés miatt visszautazott volna Amerikába és elmondása szerint az utóbbi pár évére nagyon rányomta a bélyegét lánya egészsége, illetve válása, ezért mentálisan nem volt 100%-os akkor sem, mikor pályára került, most szeretné bebizonyítani, hogy van még benne kakaó. Hajlandó bármilyen szerepet elvállalni, padról is és reméli, hogy lesz olyan csapat, amelyik lát még benne fantáziát. Az alkoholfüggőségére, pénzügyi problémáira vonatkozó kérdésre csak annyit mondott, hogy nem foglalkozik velük, igazából ez csak akkor érinti rosszul, amikor a gyerekei fülébe jut egy ilyen pletyka, de rosszakarói mindig lesznek, ezzel nem tud mit csinálni. Kíváncsian várjuk, hogy a sokadik megbánást elhiszi-e még valaki és ha igen, akkor milyen teljesítménnyel tud előrukkolni a már 36 éves, egykori MVP.

Két európai átigazolás, ami volt vagy jelenlegi NBA-seket is érint: mint oly sokan mások, Christian Eyenga, a Cavs csatára is Spanyolországot választotta, visszatért csapatához és a lockout végéig a Joventut Badalona játékosa. Ha van egy kis mázlink, akkor miután leszáll a gépe Hispániában, már jöhet is vissza... A korábban a Spurs-szel NBA bajnokságot nyerő Devin Brownt pedig a lengyel Asseco Prokom kitette a keretéből, mert játéka elmaradt a várttól.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus