Hírmorzsák 2011-11-09 (17:15)

Úgy tűnik, megvan a mai tárgyalás időpontja, ami keleti parti idő szerint délután 13:00 (magyar idő szerint 19:00). Elvileg New Yorkban találkoznak a felek és kisebb kontingenssel érkezik a liga és a Szakszervezet is. A kezdeti információkhoz képest annyi a változás, hogy Stern megpróbál minél több tulajdonost a helyszínre hozni, hiszen a megegyezés pénzügyi része megoldódott. Egy forrás tudni véli, hogy a liga urának elég támogatottsága van ahhoz, hogy a játékosok ajánlatát, illetve az általuk szorgalmazott, rendszeren végrehajtandó változásokat elfogadják! A tulajdonosok többsége ugyanis az 50-50-be belemenne és nincsenek elegen a keményvonalasok, hogy megakadályozzák ezt.


Közben Jeffrey Kessler kapja a hideget-meleget. Miután Stern leszólta őt ma hajnalban, Kessler ma meghunyászkodott és beismerte, hogy nem volt helyes, amit mondott. Állítása szerint nem akart támadni (Adrian Wojnarowski írta erre azt, hogy "ja, nyilván könnyíteni akart a helyzeten"), de egy hosszú tárgyalássorozat végén volt ez az interjú. Rossz szöveg és a legtöbben nem is értik meg, a Szakszervezet is ki van bukva rajta, úgyhogy Kessler napjai meg vannak számlálva, mint a játékosok szövetségének egyik vezető ügyvédje, ez majdnem biztos.

Reggeli hírek:

A tegnapi, játékosképviselőkkel megtartott gyűlés után abszolút felemás hírek érkeztek a lehetséges folytatásról. Azt például nehéz pozitívan értékelni, hogy a 43 fős képviselet egyhangúan utasította el a tulajdonosok jelenlegi ajánlatát. A 30 csapatból 29 képviseltetve volt (mindössze a Boston Celticstől hiányoztak), ám mindannyian úgy nyilatkoztak, hogy ez a legutóbbi tervezet rosszabb, mint amire számítottak, így nincs más hátra, mint "nem"-et mondani rá. Anthony Tolliver, a Timberwolves képviseletében volt jelen. Készített egy kis privát közvélemény kutatást és ezek után azt mondta, hogy szerinte nagyjából ugyanannyian akarnak feloszlatást, mint szavazást. Ő egyébként minden érvet meg szeretne hallgatni, aztán döntene. (Korábban twitteren Nazr Mohammed is erre hívta fel a figyelmet, hogy hideg fejjel és nem idegből kell értékelni az ajánlatokat.)

Billy Hunter viszont azt is elmondta, hogy mindannyian elkötelezettek a kosárlabda iránt és már szeretnének visszamenni játszani, úgyhogy úgy döntöttek, hogy a Szakszervezet tárgyaljon tovább a mai napon is, amíg le nem jár a határidő az elfogadásra. Sőt. A tegnapi gyűlésen azt is elhatározták, hogy hajlandóak a kosárlabdából származó bevételek 50-50-es elosztására, amennyiben a tulajdonosok engednek nekik a rendszert érintő kérdésekben. Ennyire közel még sosem voltak az álláspontok, hiszen a bevételek elosztásában gyakorlatilag egyezségre jutottak... már amennyiben a tulajdonosok ajánlata nem kamu (az utóbbi napokban több hír is érkezett, hogy a vezetők csak azért ajánlottak, hogy azt a játékosok ne fogadják el). Hunter azt is elárulta, hogy szerinte blöff, hogy szerda után leveszik az asztalról az 50-50-et és 47-53-ról indulnak a tárgyalások.

Bármennyire is biztatónak tűnnek ezek a hírek, a helyzethez közelálló források szerint a tulajdonosok nem fognak engedni, még ennyit sem. Egyikük nyilatkozott, névtelenül: "Szomorú ez, mert azt hiszem, ez a legjobb ajánlat, amit látni fognak." - mondta. Az ESPN-es Ric Bucher információi alapján a luxusadó mértéke és a luxusadót fizető csapatokra vonatkozó szigorítások továbbra is a két fő pont, amin bukhat a dolog.

Mint tegnap említettük, mindkét oldal lassan kettészakad. Ezt támasztja alá, hogy a hírek szerint a most felajánlott kollektív szerződést 16 csapat elfogadná, 13 pedig elutasítaná már ezt is (a 30. pedig a liga által kontrollált Hornets). Érdekes kérdés, hogy a játékosok új ajánlatánál is marad-e ez az arány. A kosarasoknál nem csak a megegyezésre figyelnek, de a feloszlást szorgalmazó mozgalom is gőzerővel dolgozik, állítólag a begyűjtött aláírások száma közel van a 200-hoz, úgyhogy ha a tulajdonosok betartják szavukat és szerda után 47-53-ról indulnak a további egyezkedések, nagy valószínűséggel azonnal megkezdődik az ún. decertification. Az egyik forrás szerint sokan meg fognak lepődni, hogy milyen nagyra nőtt ezeknek a játékosoknak a száma és elég gyorsan jönnek be az újabb aláírások a folyamat elindításához. Az eredetileg feloszlást szorgalmazó hét ügynökhöz pedig továbbiak csatlakoztak, úgyhogy indulhat a háború, ha ma este nincs megegyezés.

Volt egy kis szócsata is tegnap. Jeffrey Kessler, a Szakszervezet egyik vezető ügyvédje azt mondta ugyanis, hogy ez a "vagy fogadd el vagy menj a ..." ajánlat nem igazán a jó szellemű egyezkedés mintapéldája. Szerinte a liga nem partnerként, hanem földmunkásként kezeli a játékosait. Erre David Stern a tőle közel sem megszokott indulattal válaszolt: "Kessler szándéka a háború és nem a megegyezés még akkor is, ha közben saját ügyfeleit sértegeti. Ő egyszemélyben a legnagyobb széthúzóerő a folyamatokban és nem lep meg, hogy félrebeszél és nem azzal foglalkozik, ami igazán fontos lenne: a részletekkel. Kessler tevékenysége alapvetően megvetendő." - mondta Stern.

A 24/7 Wall Street egyik blogja szerint hét észak-amerikai profi csapat van az összeomlás szélén (nem csak a kosárlabdát beleértve). Közöttük van a Minnesota Timberwolves, a Sacramento Kings és az Indiana Pacers is. A TWolves 2004 óta összesen egy szezonban nem zárt veszteségesen, a Kings nézőszámai 20%-kal estek vissza az utóbbi 10 évben, a Pacers pedig 52 millió dollárt bukott a legutóbbi 5 évben és 24%-kal estek vissza a látogatottsági adatok, ami a második legnagyobb visszaesés az NBA-ben.

Végül, de nem utolsó sorban: Jao Ming a Jiatong Egyetemen vesz órákat szülővárosában, Sanghajban. Szeretné elsajátítani azokat a fogásokat és elméleti tudást, ami ahhoz szükséges, hogy üzleti vállalkozásait és jótékonysági szervezeteit sikeresen tudja vezetni. Ming jelenleg a Shanghai Sharks tulaja és egy több millió dolláros alapítvány vezetője.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus