Hírmorzsák 2013-02-21 (21:30)

Egy játékosügynök jól összefoglalta a mai cserehatáridőt (trade deadline): "ma halottaskocsival, fekete öltönyben és fekete kalapban jöttem dolgozni, mert tényleg a halál (dead) várt." Sokak véleményét fogalmazta meg Marc J. Spearsnek (Yahoo! Sports), amikor azt mondta: a korábbi őrületekkel ellentétben a mai átlagos nap Billy Hunternek és az új kollektív szerződésnek köszönhető, a csapatok úgy félnek a luxusadótól, mint a tűztől - jelenleg ez szinte mindent felülír. A kicsi és spórolós cserék napja volt a mai, persze így is találunk érdekességeket. Egy biztos: a tűzijáték nem végérvényesen maradt el, csak eltolódott júliusra.

Véget ért az újabb "Orlando-saga", JJ Redick ideiglenesen Milwaukee-ba tette át székhelyét. Ideiglenesen, hiszen nyáron szabadügynök lesz – addig azonban egy kiváló tripladobóval gyarapodott a Bucks, ahol a Jennings-Ellis-Redick rotáció elég jónak tűnik hátvédposztokon (kérdés, hogy ki fog védekezni…). A Bucks olcsón jutott hozzá Redickhez, mindössze Beno Udrih-ot, Tobias Harrist és Doron Lambet kellett beáldozniuk – ráadásként érkezett a Magictől Gustavo Ayon és Ish Smith is.

Ezzel az is eldőlt, hogy a Bucks szállt ki elsőként a Josh Smith-ért folytatott versenyfutásból – amint később kiderült, nem is volt ez igazi harc, mivel a Hawks végül úgy döntött: egyik ajánlat sem éri meg nekik, így Smith maradt Atlantában. Valószínűleg csak nyárig, hiszen lejár a szerződése.

A Hawks ehelyett a triplaspecialista Anthony Morrow-t passzolta el Dallasba, aki a nyáron érkezett a Joe Johnson-cserében, de sok sót nem evett meg Georgiában – sérüléssel bajlódott, és Kyle Korver még nála is hatékonyabban dobál kintről. Az ellenérték Dahntay Jones leginkább jó védekezéséről ismert, amire szüksége is van a Hawksnak.

Reggel már beszámoltunk róla, hogy a Celtics Fab Melo-t akarja elpasszolni egy használható hátvédért – végül azonban a fiatal center maradt, és az idén már harcképtelen brazil Leandro Barbosa lejáró szerződését passzolta le a Boston Washingtonba, ahonnan az idén elég jó teljesítményt nyújtó, de a sérültek felépülése után már kevesebb szerepet kapó hátvéd, Jordan Crawford érkezik. A Wizards spórolt, a Celtics pedig betömött egy lyukat a hátvédsorban.

Azok után, hogy az iráni Hamed Haddadi Torontóba került a Gay-csere részeként, a Grizzlies klasszikus cserecenter nélkül maradt. Most létszámban javultak, mert elhozták a Miami Heattől a semmire nem használt Dexter Pittmant, de kérdéses, hogy a fiatal center képes lesz-e markánsan hozzájárulni Gasolék játékához.

Ha már Hamed Haddadi: a nagyember meg sem melegedett Kanadában, a Phoenix Suns ugyanis megszerezte a Raptorstól. A mérleg másik serpenyőjébe a rutinos csereirányító, Sebastian Telfair került.

A kispadon erősít a Portland Trail Blazers: leigazolták az Oklahoma City Thunder tehetséges, de Reggie Jackson miatt háttérbe szoruló irányítóját, Eric Maynort. Maynorra nincs szüksége a Thundernek, akik egy későbbiekben felhasználható trade exceptiont kaptak a cserében (más információk szerint egy második körös draftjogot) – míg a Blazersnek úgy kellett egy megbízható csereirányító, mint egy falat kenyér.

A Thunder igazolt is, egy második körös draftjogért elhozta New Yorkból Ronnie Brewert. A kiváló védőjátékos a szezon korábbi szakaszában remekelt a Knicksben, a sérültek felépülése után viszont teljesen kiszorult a rotációból. Az Oklahoma a kispadon nem áll jól védekező stílusú hátvédekkel/kiscsatárokkal, így jó döntésnek tűnik Brewer leigazolása.

Délelőtt beszámoltunk róla, hogy Marcus és Markieff Morris egyesítették erőiket Phoenixben. Ennek természetesen nagyon örülnek, egy valaki nem: Jermaine O’Neal. A veterán centert nem vásárolták ki, Marcus Morris érkezése miatt végül Luke Zellert (a Cavs centere, Tyler Zeller testvérét) tették ki a keretből. Eddig egyszer fordult elő az NBA történetében, hogy ikrek játsszanak egy időben, egy csapatban: Dick és Tom Van Arsdale éppen a Sunsban töltött el egy közös szezont 1976-77-ben.

Egy hír a cseréken kívül: az Orlando Magic irányítója, Jameer Nelson meghúzta bal térdínjét, és ismét kidőlt a sorból. Nelson idei sérüléslistája impozáns: karsérülés, ágyékhúzódás, combhajlítóizom-húzódás, Achilles-ín húzódás és csípősérülés.

Délelőtti hírek:

Ma jár le a cserehatáridő, ám eddig még csak egy nagyobb tranzakció biztos: a Houston Rockets két jó játékost is beáldozott, hogy megszerezze a Sacramento Kings fiatal tehetségét, Thomas Robinsont. Az újonc erőcsatár DeMarcus Cousins árnyékában elég nehezen rázódott bele az NBA-be, egy csúnya ütésért el is tiltották két meccsre a szezon korábbi szakaszában, azóta azonban fokozatosan tanul bele a ligába, és jó néhány dupla-duplával is jelentkezett. Az NCAA-ben már megmutatta, hogy képes a legmagasabb szinten kosárlabdázni, nem véletlenül vitte el a Kings az ötödik helyen – most Kevin McHale kezei alatt kibontakoztathatja tehetségét.

A cserében a Rockets odaadta az idén nagyon jól játszó fiatal, de kissé alulméretezett erőcsatárt, Patrick Pattersont, a rutinos hátvéd Toney Douglast, illetve a cserecenter Cole Aldrich-ot. A Kings oldaláról Robinson mellett érkezik a veterán hátvéd-kiscsatár Francisco Garcia, illetve a fiatal, de eddig sokat nem használt Tyler Honeycutt (kiscsatár/erőcsatár). A Rockets egy kicsit kockáztatott Robinsonnal, azonban nagyon nagyot nyerhetnek vele. Patrick Patterson kiváló, jó mentalitású játékos már most, de testi paraméterei miatt hosszútávon nem megnyugtató megoldás a kezdőötösben, pláne nem egy nagy terveket szövögető gárda kezdőjében. A hírek szerint a Kings vezetése a csere meghúzása előtt a csapatot Seattle-be vinni szándékozó konzorciummal is egyeztetett, akik egyetértettek a tranzakcióval.

A Rockets-Kings csere mellékzöngéje, hogy a Houston egy második körös draftjogért Phoenixbe cserélte a 23 éves, második szezonját taposó kiscsatár-erőcsatár Marcus Morrist, elsősorban spórolási célzattal. Egyes források szerint a Rockets meg akarja tartani pénzügyi flexibilitását a nyáron, ugyanis továbbra sem mondtak le arról, hogy megszerezzék Dwight Howardot a holtszezonban – vagy akár még ma. A csere igazi érdekessége az, hogy a nagyon sikeres NCAA-évek után a Sunsban ismét összeállhat a Morris Twins, hiszen Marcus ikertestvére, Markieff Morris is itt játszik. A palánk alatti szekció erősítése azt is előrevetítheti, hogy a Suns felkészül arra, hogy még ma megszabaduljon a lengyel centertől, Marcin Gortattól.

A mellékzönge mellékzöngéje, hogy a Sunsnak valakit ki kell raknia a keretből Morris érkezése miatt, és ez a személy nagy valószínűséggel a veterán, de nagyon jó formában lévő Jermaine O’Neal lesz. A ma hajnali meccsen izmos dupla-duplát teljesítő centert próbálták elcserélni a napokban, és ő ment is volna, hiszen számára egy ligautolsó csapat nem perspektíva – a csere azonban nem jött össze. O’Nealt kivásárolják a szerződéséből – ha megtörténik, szinte biztos, hogy a Knickshez ír alá a szezon végéig, hiszen napok/hetek óta udvarolja körbe egymást a játékos és a klub.

A New York Times szerint a Brooklyn Nets nem érdeklődik tovább a Bobcats rutinos hátvédje, Ben Gordon iránt. Az erőcsatár Kris Humphriest és a tehetséges, fiatal hátvédet, MarShon Brooksot ajánlották érte - bár a Charlotte tudna mit kezdeni Humphries-zal, de Brooksnak csak akkor lenne helye, ha a Bobcats elcseréli Gerald Hendersont, a gárda tavalyi legjobb pontszerzőjét. Úgy tűnik, utóbbira kicsi az esély.

A Yahoo! Sports szerint a Nets a fenti csomagot, plusz egy elsőkörös draftjogot a Celticsnek is felajánlotta - Paul Pierce-ért! A válasz azonban gyors volt és rövid, ez nagyon kevés a bostoni legendáért, pláne, ha egy közvetlen rivális ajánlja. A Celtics állítólag Mirza Teletovic-ot és még egy elsőkörös draftjogot szeretne. Humphries egy csúnya fault miatt egyébként a bögyében van a bostoni játékosoknak, november végén Kevin Garnettet nyomta le... Szintén Celtics, szintén Yahoo! Sports: a magasember Fab Melo-t erősen árulja a gárda, cserében használható cserehátvédet szeretnének.

Marc Stein (ESPN) szerint a San Antonio Spurs is élénk érdeklődést mutat az Orlando Magic rutinos dobógépe, JJ Redick iránt. Az ár ismert, a Magic egy elsőkörös draftjogot kér a nyáron lejáró szerződésű játékosért. Korábban hallani lehetett a Bulls, a Bucks, a Pacers és a Celtics érdeklődéséről is.

Szintén Spurs-információ: a szezon végén lejáró szerződésű nagyember, DeJuan Blair hosszú ideje tartó elcserélési mizériája is véget ér – nem fogják elcserélni.

Will Bynum marad Detroitban – ezt ügynöke, Mark Bartelstein jelentette ki. A szerződése utolsó évét taposó, 30 éves irányító nagyon stabil szezont fut, ráadásul érdekes módon Jose Calderon érkezése neki nagyon jót tett, a padról beszállva 10 pont felett átlagol – ma hajnalban például 7 gólpasszt osztott ki. Ha már Detroit és hátvédek, ma Brandon Knight, a gárda fiatal kezdő hátvédje térd- és bokasérülést is összeszedett – Knight szerint nincs nagy gond, a következő meccsen már játszani fog.

A hírek szerint az a tény, hogy a Cavaliers ellen nem játszott Eric Gordon, a nullára csökkentette az érte mutatott érdeklődést. A New Orleans Hornets hátvédje szupertehetséges, van azonban két óriási kérdőjel vele kapcsolatban: az egyik az egészsége, a másik (ezzel szoros kapcsolatban) a 4 évre szóló, 58 millió dolláros szerződése, amely az új kollektív szerződés miatt (nagyon magas luxusadó) idén már jóval riasztóbb, mint 2-3 éve.

Nem maradhatunk Howardozás nélkül, lássuk a legújabb nyilatkozatokat. Hajnalban a Celtics ellen régi, orlandói fényében csillogó centerről Mitch Kupchak, a Lakers GM-je azt nyilatkozta, hogy Howard a csapat jövője, és a jövőben meg fogja érdemelni a szobrot a csarnok előtt. Bízik benne, hogy a center fel fog épülni hátsérüléséből, és biztos, hogy egyrészt semmiképp nem fogják elcserélni ma, másrészt a nyáron mindent megtesznek, hogy újraszerződjön a Lakers-szel.

Chad Ford (ESPN) ezzel kapcsolatban arról értekezett, hogy mi lesz akkor, ha Howard és Bryant kapcsolata nem javul a következő hetekben-hónapokban, és Howard Bryant távozásától teszi függővé az újraszerződését. Bár elég valószínűtlen egy ilyen forgatókönyv (ma hajnalban a Boston ellen kiváló volt az összhang – a szerk.), de Ford szerint nem lehet kérdés, hogy Howardot részesítik előnyben, és szélsőséges esetben még az is előfordulhat, hogy Bryantet amnesztiával teszik ki a csapatból (elcserélését megvétózhatja, és 30 millió dollár feletti fizetése miatt elég nehéz is lenne összehozni egy cserét). Ezen az sem változtat, hogy Kobe Bryant Magic Johnson mellett a Lakers történetének legnépszerűbb játékosa.

Egy kis kosárlabda-közbevetés, ha már Magic szóba került: Steve Nash a Celtics ellen megelőzte a gólpassz-örökranglistán.

Dwight Howard rövidre zárta Mark Medinával (LA Daily News) folytatott beszélgetésében ezt a témakört, ahogyan fogalmazott, számára csak a ’most’ létezik, a lehető legjobbá akarja tenni a csapatot. Jelenleg nem tud és nem is kell döntést hoznia a jövőjével kapcsolatban, ezt a holtszezonban fogja megtenni, mert akkor lesz itt az ideje. Ugyanakkor kérdésre válaszolva azt mondta: abszolút el tudja magát képzelni a Bryant visszavonulása utáni Lakers alapköveként – attól a naptól kezdve foglalkozik ezzel a kérdéssel, hogy ide került.

Kobe Bryant rövid beszéddel készült a Lakers-Celtics meccset megelőzően, amit a kezdőkörben mondott el: "hétfőn elvesztettük azt, aki a sporttörténelem legnagyobb tulajdonosa volt. Briliáns, hihetetlen tulajdonos volt – de még annál is jobb ember, hatalmas szívvel. Az ő látásmódja megváltoztatta a játékot, és mindannyiunkat elkényeztetett az, hogy ezzel a látásmóddal és vezetésével évről évre nyerünk. A Staples Centerben töltött éveink alatt egy valamire mindig számíthattunk - arra, hogy Jerry Buss a páholyából figyeli csapatát. Mindenkit szeretnék megkérni, hogy néhány pillanatnyi csenddel adózzon Dr. Jerry Buss emlékének."

Egy kis All-Star a végére: Bernard James, a Dallas Mavericks cserecentere lemaradt élete nagy napjáról. Az NBA pályafutása előtt az amerikai hadseregben 6 évet szolgáló nagyembert szombaton akarták kitüntetni az All-Staron az NBA Cares programjában való aktív részvétele és katonai szolgálata miatt – azonban elfelejtették kiszólítani, így nem ment fel a pódiumra. A center szokásos sztoikus nyugalmával vette tudomásul a bakit, és csak annyit mondott: "semmi gond, minden rendben".

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus