120 éves, de jól tartja magát

Ma 120 éve, 1892. január 20-án játszották le az első hivatalos kosárlabda mérkőzést a springfieldi YMCA-iskola tornatermében. A jeles évforduló alkalmával néhány különleges évszámot és alkalmat elevenítünk fel a sportág történelméből.

Több változata is kering annak, hogy Dr. James A. Naismith, a sprinfieldi iskola tanára hogyan találta ki ezt a sportot. A legelfogadottabb verzió szerint felkérték, hogy találjon ki valami egyszerű sportjátékot a hosszú téli hónapokra. Naismith sokáig gondolkodott a dolgon, és végül úgy vélte, hogy az amerikai futball egyfajta teremváltozatát alkotja meg, de európai futball-labdával. A barackos kosarak ötlete már csak ezután jött: kettőt felszerelt a terem erkélyére, és ebbe kellett beledobni a labdát. Az már csak szerencse, hogy az erkélyre szerelt kosarak pont 305 centiméteren (10 láb) voltak - ma is pontosan ilyen magasságban van a gyűrű. 1891. december 21-én már bemutatta találmányát, azonban az első hivatalos meccset 1892. január 20-án játszották le.

Talán kevesen tudják: az USA egyik nemzeti sportját - egy kanadai találta fel.

A kosárlabda azon ritka sportágak egyike, ahol napra pontosan meg lehet mondani, mikor játszották az első meccset. Néhány éven belül a Spalding nevű cég saját labdáit nevezte meg hivatalos kosárlabdaként, ezzel végleg szakítottak a futball-labdákkal. 1904-ben már hivatalos volt a palánk használata. Kezdetben egy amerikai futballra hajazó keménységű játék volt, ami manapság már elég érdekesen hat - de az 1910-es évek végére gyakorlatilag kialakult annak a játéknak a szabályrendszere, amire ma is épül ez a sport.

1932-ben alakult meg a nemzetközi szövetség (FIBA).

1936-ban a berlini olimpián már szerepelt a kosárlabda. Ma már szinte elképzelhetetlen, hogy valaki kitaláljon egy új sportot - és megélhesse, hogy abból olimpiai sportág lesz. Naismith-nek megadatott ez a csoda. A II. világháború után alapvetően két irányba fejlődött a játék: az amerikai és az európai szabályrendszer számos ponton eltért egymástól. Azt lehet mondani, hogy az újítók mindig is az amerikaiak voltak, a változtatásokat aztán kisebb-nagyobb késésekkel átvette a nemzetközi szövetség is.

Mérföldkőnek bizonyult 1946. június 6-a: New Yorkban ekkor alakult meg az NBA elődje, a BAA. Ez volt az első olyan profiliga a sportágban, amely életképes volt, és az lett belőle, ami.

1954-ben az NBA-ben bevezették a 24 másodperces támadóidőt: ez a változtatás a kosárlabda legnagyobb változását hozta azok után, hogy az 1910-es években engedélyezett lett a labdavezetés és öt főre csökkent a csapatok létszáma. A 24 másodpercet Danny Biasone, a Syracuse Nationals (ma Philadelphia 76-ers) tulajdonosa találta ki. Úgy gondolkodott, hogy 120 támadásnak kellene történnie 48 perc (2880 másodperc) alatt: így fogta a 2880 másodpercet, és elosztotta 120-szal. Pikáns, hogy az 1954-55-ös bajnokságot pont Biasone csapata nyerte meg... A nemzetközi szabályrendszerben a legutóbbi évekig 30 másodperc volt a támadóidő.

1967-ben jött létre az NBA ellenlábasa, az ABA. Vezetőinek köszönhetjük a triplavonalat és a hárompontos dobást, amivel a kosárlabdapálya végleg elnyerte mai formáját.

A történelemóra után néhány speciális videóval köszöntjük az ünnepeltet:


Van egy ország, ahol a kosárlabda több, mint sport: vallás, és a nemzeti identitás szerves része. Ez az ország Litvánia.

Talán kevesen ismerik az európai kosárlabda történetét - nekik ajánljuk azt az 50 részes klipsorozatot, amely a leghíresebb eseményeket dolgozza fel.

Mi mással zárhatnánk a sort, mint az NBA rájátszásának 60 legnagyszerűbb pillanatával:


Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus