56 éves Wilt 100 pontos meccse

56 esztendővel ezelőtt Wilt Chamberlain 100 pontig jutott a New York Knicks ellen, az első All-Star gálát pedig 67 éve rendezték.

1962. március 2-án a Philadelphia Warriors a New York Knicksszel találkozott a Pennsylvaniában található Hershey-ben. Az összecsapás előtt is a centerlegendáé volt az egy meccsen dobott legtöbb pont rekordja - 78 egységet szerzett 3 hónappal korábban, a Los Angeles Lakers elleni, három hosszabbítás után elveszített összecsapáson.

A Knicks ellen aztán emelt még egy szintet: a 169-147-re megnyert mérkőzés első negyedében 23, a másodikban 18, a harmadikban 28, a negyedikben pedig 31 pontot szerzett, ezzel beállította a máig fennálló 100 pontos csúcsot. Mezőnyből 36/63-mal, a büntetővonalról pedig 28/32-vel zárt, emellett leszedett 25 pattanót is. A második félidőben dobott 59 pont szintén máig fennálló rekord. Ez a meccse volt zsinórban a negyedik olyan összecsapása, amelyiken elérte a 60 pontot - ezt követően szakadt meg sorozata.

Egészen különleges éve volt ez Wiltnek, hiszen 1961/62-ben 4029 ponttal zárt 80 alapszakaszmeccsen - az NBA történetének egyetlen játékosa ezzel, aki 4000 pont fölött fejezett be egy idényt, de 3000 fölé is csak Michael Jordan jutott, 1986/87-ben (3041). 50.4 pontot átlagolt 25.7 pattanó mellett - előbbi szinte egészen biztosan történelmi, "örökké" fennálló csúcs marad. 48.5 percet töltött átlagban a pályán ebben a szezonban (a hosszabbítások miatt), és a lehetséges 3890 percből 3882-t játszott.

Mivel a 100 pontos meccsről TV-felvétel nem készült, így kénytelenek vagyunk beérni egy 8 perces rádióadással, ami az alábbi, Wilt legjobb éveiből készült válogatás alatt kezdődik 1:58-tól:

11 évvel korábban, 1951. március 2-án rendezték az NBA történetének első All-Star gáláját. A Boston Gardenben megrendezett összecsapást több mint 10.000 néző követte figyelemmel a helyszínen, és a "hazaiak" diadalmaskodtak 111-94 arányban. A Celtics-drukkerek öröme teljes lehetett, hiszen akkori ászuk, Ed Macauley dobta a legtöbb pontot a meccsen (20), és többek között ennek köszönhetően őt választották a mérkőzés legértékesebb játékosának.