69 és 63

Négy nap múlva ünnepli 50. születésnapját a kosárlabdázás történetének legnagyobb ikonja, a Chicago Bulls és az egész NBA legendája, Michael Jordan. A kerek jubileum alkalmából vasárnapig minden nap kirakunk egy-egy videót MJ játékos pályafutásának legfontosabb meccseiről - vagy legalábbis azoknak egy részéről. Másodikként jöjjön a két egyéni csúcs - az alapszakaszban elért 69 pont a Cleveland Cavaliers ellen, illetve rájátszásban szerzett 63 pont a Boston Celtics ellen.

A Cavaliers elleni 69 pontos karriercsúcsra 1990. március 28-án került sor Clevelandben, nem akármilyen előzmények után. A két együttes párharca az 1988-as PO során elkezdődött, akkor az első körben a harmadik kiemelt Chicago 3-2-re verte a hatodik kiemelt Clevelendet úgy, hogy Jordan az első két meccsen 50, illetve 55 pontot szórt - ezzel mindmáig az egyetlen olyan játékos, aki a rájátszásban egymás utáni meccseken képes volt elérni legalább 50 pontot.

A két gárda legemlékezetesebb párharca azonban csak egy évre rá, 1989-ben jött el, amikor a felállás fordított volt - akkor az első körben a Cleveland volt a harmadik kiemelt és a Bulls a hatodik, így az ötödik meccsre a Cavs otthonában került sor. A dudaszó pillanatában, Craig Ehlo fölött elengedett "The Shot" 101-100-as Chicago sikert - és ezzel 3-2-es Bulls továbbjutást -, a clevelandi közönség számára teljes döbbenetet, az utókor számára pedig a kosártörténelem egyik legemlékezetesebb dobását jelentette.

Elég komoly előzményekkel érkeztek tehát a csapatok az 1989-1990-es alapszakasz harmadik Bulls-Cavs összecsapásához - korábban kétszer már nyert a Chicago ebben a szezonban a Cleveland ellen. A végeredmény a Jordan karriercsúcsának számító 69 pont lett, ami mellett leszedett még 18 pattanót, kiosztott 6 gólpasszt, szerzett 4 labdát és egy blokkot is felírhattak a neve mellé a végül hosszabbításban 117-113-ra megnyert összecsapáson. Dobóstatisztikái is érdekesek: mindössze hat triplát vállalt, amiből kettő bement, mezőnyből összességében 23/37-es, büntetőből pedig 21/23-as mutatóval zárt. Közzétesszük a meccs 10 perces összefoglalóját és a két részes, összesen 2 órás teljes változatát is!

Az összefoglaló

A teljes meccs

A Boston Celtics elleni "csodára" a Gardenben egy kicsivel korábban, 1986. április 20-án került sor. Jordan második szezonja nem alakult szerencsésen, hiszen az előző idényben az év újoncának választott feltörekvő titán második szezonjának elején, az alapszakasz harmadik meccsén eltörte a lábát, emiatt pedig nagyjából 60 meccset kellett kihagynia ezt követően. A tanácsok ellenére nem ülte ki azonban az egész évet, az alapszakasz utolsó 15 találkozójára visszatért, csapatával pedig a nyolcadik helyen bejutott a rájátszásba, ahol az 1984-es bajnok Celtics várt rájuk.

Három nappal ezt a meccset megelőzően, április 17-én már jelezte Jordan, hogy nincsenek komoly egészségügyi problémái, akkor 49-et hintett Larry Birdéknek. A 20-ai meccs volt azonban az igazi történelmi esemény, ugyanis azóta sem ért el senki 63 pontot az NBA rájátszásában, máig fennálló rekord tehát az (is), amit MJ azon a napon teljesített. Érdekesség, hogy 22/41-es mezőny-, illetve 19/21-es büntetőmutatója mellett nem vállalt el egyetlen hárompontost sem a meccsen. Ezen a mérkőzésen is megtöltötte viszont a statisztika többi részét, hiszen 6 gólpassz mellett 5 lepattanót, 3 labdaszerzést és 2 blokkot is jegyzett. Ez is kevés volt azonban csapatszinten, a Boston 135-131 arányban nyert két hosszabbítást követően, a következő meccsen pedig 3-0-ával kisöpörte az akkor még nagyon csak alakulóban lévő Bullst.

19 percben megnézhetitek Jordan és Bird csatáját: