A Team USA legnagyobb blamája

2004. augusztus 15-én, az athéni olimpia férfi kosárlabdatornájának nyitónapján végképp tovatűnt a Dream Team mítosza. Már a 2000-es olimpia elődöntőjében, a litvánok ellen is egyetlen kosáron múlt az amerikai válogatott döntőbe jutása, de akkor még megmenekültek Vince Carterék, és manapság már csak ara emlékszünk, hogy VC a döntőben átugrotta a francia centert, Frederic Weist.

A 2002-es, indianapolisi világbajnokság 6. helyét még sok mindennel lehetett magyarázni (tartalékos keret, idősebb játékosok, formaidőzítés), viszont az athéni olimpiára már jóval erősebb (bár közel sem a legerősebb) kerettel érkezett a gárda. Tim Duncan, Allen Iverson, Stephon Marbury fémjelezte a rutint, mellettük pedig fiatal sztárok, sztárjelöltek kosaraztak, mint LeBron James, Carmelo Anthony, Dwyane Wade, Amar’e Stoudemire, Shawn Marion, Richard Jefferson, Carlos Boozer, Emeka Okafor és Lamar Odom. Az edzői stáb sem volt gyenge, hiszen a Detroit Pistonsszal abban az évben bajnoki címet nyert legenda, Larry Brown ült a kispadon, és többek között segítője volt Gregg Popovich is, aki az előző és a következő évben nyert bajnokságot a Spursszel.

Így jött el az olimpiai torna nyitónapja, ahol Puerto Rico volt az ellenfél. A félig-meddig az Egyesült Államokhoz tartozó kis ország válogatottja csodát művelt ezen a napon, 92-73-ra, tükörsimán alázta le a nagy neveket. Carlos Arroyo 24 pontig jutott, mellette Larry Ayuso 15 pontot termelt – de a nagy szám Eddie Casiano volt, aki alig 14 perc alatt 18 ponttal terhelte meg a Team USA gyűrűjét, négyből négy triplát beszórva.

Az amerikai kosárválogatottnak ez volt a 3. veresége az olimpiai tornák történetében, azelőtt az 1972-es döntőben és az 1988-as elődöntőben szenvedtek vereséget, mindkétszer a Szovjetuniótól. Nem kellett sokat várni a 4. buktára sem, mert az elődöntőben a mestere, Popovich ellen meccselő Manu Ginobili vezette argentin válogatott legyőzte őket, és a déliek meg is szerezték az aranyérmet.

A 2004-es torna után az USA kosárlabda szövetsége elhatározta, hogy ez így nem mehet tovább. A Puerto Rico és Argentína elleni vereségek következménye lett, hogy manapság már presztízsnek számít a legnagyobb NBA-sztárok számára, hogy benne legyenek a most már szerényebben csak Team USA-nek nevezett válogatottban.

Az USA-Puerto Rico összecsapás zenés összefoglalója, Puerto Rico szemszögéből:

A teljes mérkőzés:

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus