Csillag születik...

... a jelszó március 23-án, ha a kosárlabdázásról volt szó. Több korzsakos egyéniség, (későbbi) Hall of Famer is született ugyanis ezen a napon. A sort 1955. március 23-án Moses Malone nyitotta, aki a középiskola után rögtön az ABA-be került, ezzel az elsők közt volt, akik rögtön 18 éves korukban profi karrierbe kezdtek. A Houston Rockets és a Philadelphia Sixers legendája egyszeres bajnok (1983: Sixers), háromszoros alapszakasz MVP (1979, 1982: Rockets, 1983: Sixers) és egyszer a döntő legértékesebb játékosának is megválasztották (1983: Sixers), emellett a liga történetének egyik lepattanózójaként tartják számon, hatszor volt övé a legmagasabb pattanóátlag egy szezonban az egész ligát tekintve. Két évnyi ABA és 19 szezonnyi NBA után, 39 évesen vonult vissza a San Antonio Spurstől. Ő volt az utolsó olyan játékos, aki korábban az ABA-ben is pattogtatott. Ma 57 éves, Isten éltesse!

A következő ikon 18 évre rá, 1973. március 23-án látta meg a napvilágot San Franciscóban, ő pedig nem más, mint Jason Kidd. Minden idők egyik legjobb irányítóját a mai kosárlabdát szeretőknek sem kell bemutatni, bár aki ma látja játszani, nem is tudja, mire volt ő képes fénykorában. Magic Johnson mögött/mellett az NBA történelem legjobb, tényleges irányítójának tartják Kiddet, aki bármikor bárkit képes volt helyzetbe hozni, aki a pályán volt. Érdekesség, hogy sosem tartozott a jól dobó játékosok közé, ennek ellenére minden idők harmadik legtöbb tripláját dobta be Ray Allen és Reggie Miller után. Sokat mond róla, hogy még 38 évesen is tevékeny részese volt tavaly a Dallas Mavericks bajnoki címének, mert bár gyorsasága megkopott, irányítói képességei még mindig nem és védekezésben is óriásit melózott a hozzá képest azért már villámléptűnek számító ellenfelek ellen. Isten éltesse őt is!

Rajtuk kívül van még egy kosaras, akit meg kell említeni, mert a jövő nagy játékosa lehet: a tavalyi draft 1/1-ese, a Cleveland Cavaliers irányítója, Kyrie Irving ma 20 éves. Aki látta már őt idén és nem tud róla semmit, csak azt nézi, hogyan játszik, biztosan nem hiszi el, hogy egy újoncról van szó, elképesztően érett játékkal rukkolt eddig elő a Duke egyetemet tavaly nyáron otthagyó tehetség. Annak ellenére, hogy 19 pontja mellé csak 5.7 gólpassz párosul, egyáltalán nem jelenthető ki, hogy a pontszerzésre helyezné a hangsúlyt, de egyelőre társai nem elég jók ahhoz, hogy ez az assziszt-mutató feljebb kússzon. Ami késik, az viszont nem múlik. Mezőnyből 47.4%-os, triplából 40.5%-os, büntetőből pedig 87%-os, tehát már újoncként megközelíti a híres 50-40-90-es klubot (amelynek összesen öten tagjai: Steve Nash, Larry Bird, Mark Price, Dirk Nowitzki és Reggie Miller). Reménykedünk a hasonló vagy ennél még jobb folytatásban. Isten éltesse!


Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus