Ex-torontóiak nagy napja

altNem kellett volna hozzá túl sok, hogy a mai nap két, jelenleg is a Toronto Raptorsban játszó kosaras születésnapja legyen, de mindkettejük karrierje másképp alakult ilyen vagy olyan okok miatt. Közülük TJ Fordé a szomorúbb történet, ő 1983. március 24-én született Houstonban, de sajnos nemrég be kellett jelentenie, hogy határozatlan időre (Szerk.: valószínűleg végleg) visszavonul a kosárlabdázástól. A rettentően tehetséges fiatal irányító "otthon maradt" a középiskola után és Texas egyetemre jelentkezett. A csapat másodéves sztárjaként 2003-ban Final Fourig vezette a Longhornst, erre pedig 1947 óta nem volt példa. Az elődöntőben kikaptak ugyan Carmelo Anthony Syracuse-ától, ám így is az egyetem történetének legjobb játékosai között emlegetik a mai napig. Ezek után nem meglepő, hogy a híres 2003-as drafton az első kör nyolcadik helyén el is vitte a Milwaukee Bucks.

Első szezonját jól is kezdte, be is választották a második legjobb újoncötösbe, de februárban a Minnesota Timberwolves ellen olyan sérülést szenvedett, ami karrierjét is veszélyeztette, ugyanis egy kemény fault után rosszul érkezett a földre és megütötte a gerincét. Emiatt ki kellett hagynia a hátralévő szezont, a rájátszást és a teljes következő szezont is. A 2005-2006-os szezon elején tért vissza, bombaformában, de a Bucks stílust váltott, neki pedig a kötött játékrendszer nem feküdt annyira, Mo Williams előretörésével pedig Ford mellőzhetővé vált.

2006 nyarán került Torontóba Charlie Villanueváért, itt pedig új otthonra talált. 2006-2007-ben Chris Bosh-sal ketten voltak a Raptors központi figurái, vezetésükkel története során először nyerte meg a franchise a saját divízióját. Fordnak nagyon jó szezonja volt, mind pontban (14.0), mind gólpasszban (7.9) karriercsúcsot teljesített. A rájátszásban ugyan kiestek az első körben a New Jersey ellen, de úgy tűnt, minden rendben lehet. 2007 decemberében azonban újabb súlyos sérülés következett, ezúttal Al Horford jóvoltából, két hónapnyi kihagyás pedig elég volt, hogy újra hátrányba kerüljön a mögötte lévő irányítóval, ezúttal José Calderonnal szemben. A spanyol jó teljesítménye miatt dönteni kellet és Brian Colangelo döntött is, Indianába cserélte Fordot (és többek között a 2008-as draft 17. draftjogát (Roy Hibbert)) Jermaine O'Nealért.

Indianában Jarrett Jackkel kellett megküzdenie az irányító pozícióért, de első szezonja még jól sikerült. A folyamatos sérülések miatt viszont egyre kevésbé tudta szinten tartani magát és a gárda is egyre kevésbé tudott rá számítani, alapozni. Ezt követően Ford az idei off-szezonban írt alá San Antonioba, de újabb nyaksérülése miatt úgy döntött, nem kockáztat tovább. Mivel szerződése még volt, így belekerült a Richard Jefferson-Stephen Jackson cserébe formálisan, de ezt követően a Warriors ki is tette keretéből, most pedig az Austin Toros D-Ligás együttesnél önkéntes segédedző. Karrierjét sajnos tönkretették folyamatos sérülései, de nagyon reméljük, hogy edzőként még sokáig láthatjuk a kosárpályák körül, Isten éltesse!


Mai másik ünnepeltünk pontosan egy évvel Ford után született, 1984. március 24-én és két esztendőn keresztül csapattársa is volt: Chris Bosh. Ő az, akit kevésbé kell bemutatni, hiszen most is elég magas szinten pattogtat, a Miami Heat harmadik legnagyobb sztárja. A Georgia Tech-en kezdett, de rögtön az első éve annyira jól sikerült, hogy jelentkezett a draftra: ugyanarra, amelyre egy évvel idősebb társa, Ford is. A Toronto Raptors vitte el az első kör negyedik helyén LeBron James, Darko Milicsics és Carmelo Anthony mögött.

Mindenki azt várta, hogy Vince Carterrel karöltve egy új szintre emelik a kanadai együttest, de ez sajnos nem így történt. Első szezonjában a legjobb újoncötösbe választották úgy, hogy centert kellett játszania, ami az akkor még a mostaninál is sokkal vékonyabb Bosh-nak nem igazán feküdt. Carter azonban 2004 decemberében elcseréltette magát a Torontóból, így Bosh maradt az, akire lehetett építeni. Innentől kezdve ő volt a központi figura, akire építették az egész játékot, de a csapatsikerek elmaradtak. Nem úgy az egyéniek, ugyanis 2006-ban elvitték az All-Star gálára, ezzel Carter és Antonio Davis után a franchise történetének harmadik ilyen játékosa lett.

2006-2007-ben állt össze a Ford-Bosh páros és rögtön meg is lett az eredménye: ahogyan azt korábban is írtuk, bejutottak a PO-ba (öt év után először), ráadásul először a csapat története során megnyerték az Atlanti-divíziót is, a rájátszásban azonban sem ekkor, sem egy évvel később nem sikerült nagyot alkotniuk, mindkétszer kiestek az első körben. A következő két év (Bosh utolsó két éve) még gyengébben sikerült, hiszen nem sikerült a legjobb nyolc közé jutniuk a keleti alapszakasztabellán, így Bosh döntött és lelépett Kanadából Floridába, a jobb eredmények érdekében összeállt Dwyane Wade-del és a korábban említett Jamesszel.

A többi azóta a szemünk előtt zajlik. Tavaly még nem sikerült begyűjtenie az aranygyűrűt, idén viszont egyértelműen a legnagyobb esélyesként kezelik a Heatet a szakértők, így Bosh karrierje éppen fordítva alakul, mint Fordé, ő talán most érhet révbe végre. Bár a 2010-es nyáron elkövetett médiabaklövéseit nem feledi, aki átélte és viselkedése miatt azóta is a szurkolók kedvelt célpontja, ettől függetlenül Isten éltesse őt is!


Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus