Visszajátszásban: a lecsúszottak

A mai nap egy különleges és egyben szomorú sorsú trió tagjairól emlékszünk meg. Mindhárman tehetségesek, hasonló korúak – és mindhárman ilyen-olyan okok miatt idejekorán kikoptak a ligából. Az eladósodó Antoine Walker, az NBA-ből egyik napról a másikra eltűnő Ron Mercer és a sérülés miatt hamar visszavonulni kényszerülő Shareef Abdur-Rahim életében is emlékezetes dátum az augusztus 12-ei.

Ma ünnepli 37. születésnapját Antoine Walker, aki a feltörekvő Boston Celtics kulcsembereként rengeteg szép élményben részesülhetett, ám az idő előre haladtával nagyon csúnyán lecsúszott a lejtőn. Bombaként robbant be a ligába az 1996-os draft hatodik választottja, második szezonjában már karriercsúcsot jelentő 49 pontos mérkőzése is volt és All-Star lett. Egyéni szinten ekkoriban lehetett pályája csúcsán, és abban az időben még sokan azt hitték, Paul Pierce-szel karöltve újra képesek lehetnek bajnokcsapatot csinálni a nagy múltú Bostonból.

Ám a két dudás egyre kevésbé fért meg egy csárdában, a Celtics vezetőségének a továbblépés érdekében választania kellett, így 'Toine repült, majd annyira belejött, hogy igazi vándormadár lett belőle. 2006-ban a Miami Heat kiegészítő embereként elérte egyik nagy álmát és bajnok lett, de onnantól kezdve már csak a mélybe szállás következett. Hatalmas szerencsejáték-adósságot halmozott fel, csúnyán elhízott és a kábítószerekkel is meggyűlt a baja. Tavaly még megpróbálkozott a visszatéréssel a D-Ligában, voltak is emlékezetes megmozdulásai – de mindez már nem ért NBA-szerződést.

Egy évvel Walker után került az NBA-be Ron Mercer, aki szintén a Boston Celtics játékosként kezdhette meg profi karrierjét. Első mérkőzésén máris letette a névjegyét, pedig egy bizonyos Michael Jordan állt vele szemben. Egy nagyon látványosan és eredményesen játszó kosaras vált belőle, igazi közönségkedvenc lett és már az első évében úgy beszéltek róla, mint arról az újoncról, aki veteránokat megszégyenítő profizmussal áll a játékhoz.

Jött azonban egy évvel később az 1998-as draft, ahol a Celtics a Mercerrel hasonló posztokon bevethető Paul Pierce-t választotta. A két játékos közül Pierce-ben láttak nagyobb fantáziát a szakértők, hiszen már első szezonjában hozta az elődje által produkált statisztikákat, úgyhogy Mercert az év végén elcserélték. Hiába hozott több csapatban is 18-20 pont körüli átlagot, mindig továbbcserélték, míg végül 2002-ben a Pacersnél kötött ki, ami a süllyesztőt jelentette számára. Itt csak csereként számítottak rá és gyakorlatilag pár hónap alatt lenullázódott játéka. Legutolsó lehetőségét 2004. augusztus 12-én kapta meg a Netstől, de év végén kirakták a csapatból és ezzel nagyon hamar vége  lett egy ígéretesen induló, ám soha ki nem teljesedő pályafutásnak.

Mai utolsó szereplőnk Shareef Abdul-Rahim, aki Walkerrel egy drafton, a harmadik helyen kelt el és a Vancouver Grizzlies csapatának arca lett, gyakorlatilag azonnal. Az eléggé harmatos gárda legjobb pontszerzője volt mind az öt ott eltöltött évében,  2000-ben Sydneyben olimpiai bajnokságot nyert - játékának sokoldalúságát mutatja, hogy 2000-2001-ben 13 statisztikai kategóriában volt a liga legjobb 20 játékosa között. Akkori csereértékét jelzi, hogy az Atlanta Hawks többek között a Pau Gasol-Lorenzen Wright csomagért szerezte meg 2001-ben, és 2002-ben All-Star is lett.

Csapatsikerek azonban itt sem párosultak egyéni statisztikáival és elkezdődtek a gondok. 2004-ben elkerült Portlandbe, ahol már közel sem tudott olyan teljesítményt nyújtani, mint korábban. 2005 nyarán szabadügynökként egy sign-and-trade csere keretében a Nets játékosa lett volna, de megbukott az orvosi vizsgálaton, pedig szerinte soha korábban nem hagyott ki meccset a térde miatt. Augusztus 12-e nagyon fontos dátum nem csak pályafutása, de későbbi élete szempontjából is: ezen a napon aláírt a Kingshez. Itt már csak hatodik emberként számoltak vele, sőt a hét és fél szezonig a liga elitjéhez tartozó erőcsatárt Sacramentóban utolérték a térdsérülések: három év szenvedés után vissza is vonult. Neki szerencsére "csak” a pályafutása siklott ki, nem az élete, hiszen azóta is a Kingsnél dolgozik.  2010-ig segédedzőként, 2010-től GM-asszisztensként tevékenykedett, majd a személyügyekért felelős vezető lett – megbecsültségét jelzi, hogy a Kings 2013-as tulajdonosváltása során Abdur-Rahim volt az egyetlen vezetőségi tag, aki megtarthatta állását.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus