Visszajátszásban Kobe Bryant

Ma ünnepli a születésnapját az a játékos, akit lehet szeretni, vagy utálni, de ahhoz kétség sem férhet: a jelenkor kosárlabdájának egyik, ha nem a legnagyobb alakjaként kell tisztelni. Kobe Bryant 1978. augusztus 23-án látta meg a napvilágot Philadelphiában, ahol később ünnepelt középiskolai kosarassztár lett. Az 1996 óta tartó hihetetlenül sikeres NBA pályafutása még manapság is "tetőzik", pedig valóban nem fiatal már és páratlanul sokat volt igénybe véve a szervezete az utóbbi másfél évtizedben. Szülinapja alkalmából megemlékszünk az eddigi legfontosabb mérföldköveiről, valamint megnézzük a róla készült legprímább videós összeállításokat.

Bryant édesapja, Joe Bryant NBA karrierje után Európában pattogtatott, így a kis Kobe hat évesen egy egészen másik környezetbe került és Olaszországban cseperedett tinédzserré. Röviddel a középiskola előtt visszakerült Philadelphiába - mondjuk ki minden kosárszerető nevében, hogy a lehető legjobbkor, ugyanis hősünk már azt tervezte, focista lesz belőle. Ám a hároméves kora óta kosarazó KB az olasz nyelv elsajátítása és a foci mellett az európai kosárlabdából is sokat magára szedett, ráadásul nyaranta visszautazott az USA-ba, hogy ott a legjobb nyári ligákban edződjön. A Lower Merion Gimiben kötött ki, ahol nagyon gyorsan vezérré vált és az állami szinten nem éppen kiemelkedőnek számító intézményt egyre magasabbra juttatta a középiskolai versengések alkalmával. 1996-ban ő és a gimi is felért a csúcsra, egy 31 győzelem mellett csupán 3 vereséget számláló idény után állami bajnok lett a Lower Marion - 53 év böjt után, Kobe hihetetlen mutatókkal rendelkezett abban az évadban: 30,8 pont, 12 lepattanó, 6,5 gólpassz, 4 labdaszerzés és 3,8 blokk fűződött a nevéhez mérkőzésenként.


Bryant 17(!) évesen jelentkezett a draftra (az akkori szabályok lehetővé tették, hogy a középiskolából kilépve azonnal az NBA-be kerülhessenek az ifjoncok), a Charlotte Hornets pedig a 13 cetlivel le is csapott az ország akkori legmagasabban jegyzett gimis kosarasára. Minden idők egyik, ha nem a legerősebb játékosbörzéjén elkelve viszont rögtön elcserélték a játékjogát Kobe gyerekkori kedvenc klubjával, a Los Angeles Lakers-szel. Kevesen tudják, de az üzlet szóban már a kiválasztó előtt megköttetett, nem pedig a 17 esztendős zöldfülű harcolta ki a trade-et. Helyette a LAL kezdőcentere, Vlade Divac érkezett a Hornets-hez, ami akkor nagy áldozatnak tűnt a Jerry West-ék részéről, de azért érdemes tudni, hogy Bryant már a draft előtt tréningezett a nagy múltú nyugati gárdánál, ahol nagyon jó benyomást tett a vezetőkre. A Los Angeles-i alakulat két egykori játékosával, Larry Drew-al (ma a Hawks trénere), illetve Michael Cooper-el eresztették össze, a szemtelenül fiatal draftee pedig érthetetlenül jól produkált az ellenük folytatott egy-egyek alatt. A Charlotte bizonyos források szerint nem is fontolgatta, hogy a saját jogával Kobe-t húzza a 13-as pick-el, csak a kiválasztásnál rendelkezésükre álló 5 percben, a LAL kérésére döntötték el, hogy őt viszik - gyakorlatilag megpecsételve a leendő tranzakciót. Kobe Bryant ezért nyilatkozta a draft után közvetlenül, hogy bizonyosan nem fog Charlotte-ban játszani. A Lakers újoncaként máris hírnevet szerzett magának a fantasztikus zsákolásaival és a korához képest érett kosárlabdájával. 71 meccsen pályára lépve (6 alkalommal kezdőként) 7,6-es pontátlagot tudott felmutatni az alapszakaszban, a rájátszásban pedig már 8,2-őt dobott meccsenként.


Már a ligába érkezése előtt lehetett sejteni, hogy látványos zsákolásai az NBA-ben is "megállják a helyüket" - vagy fogalmazzunk úgy, sokan előre odaadtak egy-két zsákolóbajnoki címet a LAL ifjú reménységének. Végül csak egy zsákolóversenyen indult el - 1997-ben újoncként -, de azt meg is nyerte. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a duplázásba (triplázásba) a sors is beleszólt, hiszen '98-ban nem rendeztek az All-Star Gálán Slam Dunk Contest-et, mondván már nem tudnak elég új figurát kitalálni a játékosok... 1999-ben pedig maga a gála is elmaradt, mivel csonka volt a szezon az akkori lockout után. Visszatérve az 1997-es viadalra, Kobe azért így is rendesen meglepte a nézőket néhány mutatványával:


Az 1999-es idénytől kezdve már kezdőként számítottak rá a Los Angeles-iek, érdekes, hogy a népszerűsége már korábban túlnőtte a klubcsapatában akkoriban betöltött szerepét - 1998-ban már kezdőnek szavazták az All-Star Gálán, egy bizonyos Michael Jordan-el vívtak emlékezetes dobópárbajt. Az akkoriban még 8-as dresszben pattogtató Bryant a valaha volt legfiatalabb gálázó lett a liga történelmében. Újoncévét leszámítva eddig minden szezonjában a kezdőötösbe juttatták a voksolók, ami nem csak a hihetetlenül látványos megoldásainak volt köszönhető, hanem annak, hogy a liga talán legkomplettebb, legképzettebb kosarasává fejlődött, valamint igaz egyszemélyes kivégzőosztag lett a végjátékoknál.


Erre nagyon jó példa, az az eset, amikor már három bajnoki aranygyűrűvel a tarsolyában 2002. decemberében egy Dallas elleni derbin 28 pontos félidei, majd 30(!) pontos negyedik negyedbeli hátrány után elindult, és csak az utolsó etapban szerzett 21 egységével megfordította a meccset az akkori címvédőnek. Itt sem elég ennyi infó a történtekről, hiszen három játékrészen keresztül szenvedett (6 pont addig), de amikor kellett, ritmust tudott váltani és elképesztő mélységből rántotta vissza a csapatát:


A játék szeretete és tisztelete nélkül természetesen nem juthatott volna ilyen magasságokba. Az az elvégezett munkamennyiség, a nagy elődöktől való tanulásvágy, a versenyszellem és a mérhetetlen győzni akarás, ami ebbe a 198 centis emberbe szorult, páratlan az elmúlt évtized játékosai közt:


Ugyan a kétezres évek elején zsinórban nyert három bajnoki címévél kapcsolatban sokan rótták fel neki, hogy Shaq O'neal nélkül ez nem sikerülhetett volna neki, ám a két korszakos egyéniség "válása" után is fel tudta küzdeni magát és csapatát a csúcsra. Ám az "öt szűk esztendő" alatt, amikor a Lakers-szel azért hajtott, hogy egyáltalán a playoff-ba bejussanak, illetve ott túléljenek egy-egy kört, fantasztikus egyéni mutatókat produkálva ejtette ámulatba a világot. 2005 - 2006-ban felfoghatatlan, 35,4-es szezonátlagot hozott, többek közt egy 81(!!!) pontos alapszakaszmeccsnek köszönhetően, aminél nem csak az volt a pláne, hogy Wilt Chamberlain 100-asához ő jutott a legközelebb, hanem az, hogy egy elveszőben lévő összecsapást gyakorlatilag egyedül nyert meg a LAL-nak, 55(!!!) egységig jutott csak a második félidőben...


A zsákolásokra visszatérve gyakorlatilag mindent bemutatott, amire a hasonló magasságú és posztú játékosok képesek (vagy éppen, hogy nem képesek), ráadásul a legélesebb helyzetekben sem hezitált és egy-egy látványos mutatvánnyal az ellenfelet a létező legjobb ütemben tette poszterre - vagy éppen mentálisan a padlóra...


Bryant ugrógépként kezdte az NBA karrierjét, de természetesen az idő előrehaladtával neki is át kellett alakítani a játékát és egy sokkal érettebb, tudatosabb, fineszesebb játékra volt szüksége 30 felett, hogy ugyanolyan eredményes lehessen, mint korábban. Ugyan sokan kérdőjelezik meg a lábai állapotát - ráadásul az előző idényben köztudottan keveset tréningezett, éppen elővigyázatossági, pihentetési indokkal -, de annyi bizonyos, még mindig képes emberfeletti teljesítményre. Ezt bizonyítja, hogy az utóbbi négy esztendőből három alkalommal is döntőbe vitte a Lakers-t, ebből kettőt meg is nyert a Los Angeles-i gárda, mindkétszer Kobe-t választották az MVP-nek.


A legutóbbi szezonban már voltak hullámvölgyek - ami a LAL-t illeti, és ahogy említettük, Bryant-nek is rengeteg fájdalommal kellett megküzdenie. Ám azt nem mondhatnánk, hogy eljárt felette az idő, vélhetően még több kiemelkedően jó idény van előtte. Ezt kivételes mentális tartásának is köszönheti a kiváló fizikum mellett, ha kellett, megtanult az ujjait máshogyan használva dobni, ha kellett, sérülten is vállalta a játékot és meccseket nyert a kétszeres címvédőnek. Csapata számára nagyon csúnyán ért véget az évad - a Mavs pályahátrányból söpörte ki őket a második körben - ráadásul lelépett a színről az az edző, akinek Los Angelesbe szerződése Bryant és a Lakers csapatként való sikerességének kezdő dátumával esett egybe. Attól viszont nem kell tartanunk, hogy a 27 868 alapszakaszban szerzett pontjával az örök ranglista hatodik helyén tanyázó hátvéd ne próbálná meg utolérni az első helyen álló Kareem-Abdul Jabbart és az ő 38 387 egységét, valamint Michael Jordan-t és az egykori főbika 6 bajnoki címét...


Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus