ACC konferencia beharangozó

November 7-én kezdődik az NCAA 2011-12-es idénye és addigra mi is végére érünk a nagy konferenciákat bemutató sorozatunknak. Ez alkalommal az Atlantic Coast Conference kerül terítékre, egy olyan konferencia, amely két olyan csapatot is magába foglal, amelyik valódi eséllyel rendelkezik a 2012-es NCAA bajnoki cím megszerzésére. A Duke és a North Carolina első helyért való rivalizálása eddig soha nem látott magaslatokba emelkedhet, amely, ha a sors is úgy akarja, egy igazi March Madness-béli összecsapással lehet megkoronázva. A két csapat még soha nem találkozott az országos főtáblán és egy olyan összecsapás igazi világraszóló esemény lenne. A konferencia erejét jellemzi, hogy 7 játékost vittek el a 2011-es NBA Drafton, ami azonban még jobban szimbolizálja a csoportosulás színvonalát az nem más, mint hogy a 2012-es és 2013-as mock draftokon egyaránt 12-12 játékostól várják, hogy valamelyik NBA csapat elviszi őket. Fogadják tehát az ACC-s csapatok rövid bemutatóját!


Boston College Eagles

Mit mondhatunk egy olyan csapatról, amelynek a tavaly egész jól teljesítő keretéből mind az öt kezdőjátékost nélkülöznie kell ebben az évben. Az öt kezdő egyben az öt legeredményesebb pontszerző is volt, akik közül négyen lediplomáztak, a harmadéves Reggie Jackson pedig elkelt az NBA Drafton. Így aztán Steve Donahue mester komplett újjáépítésbe kezdhet, amiben a legnagyobb segítségére talán néhány elsőéves lesz, nevezetesen Ryan Anderson, Dennis Clifford és a Németországból importált Patrick Heckmann. További erősítést jelenthet még az Oregon Ducks-tól transfer keretében megszerzett Matt Humphrey is. A kilátások tehát nem túl hízelgőek, több különböző szervezet is az ACC legaljára sorolja a Boston College csapatát. Mi is úgy gondoljuk, hogy igazi meglepetés lenne, ha 3-4 konferenciabeli győzelemnél többet tudnának összeszedni.

 

Clemson Tigers

Az utóbbi négy évben stabil March Madness résztvevő Clemson idén is részt akar venni az őrületben annak ellenére, hogy a tavalyi szezonból nélkülözniük kell a két legjobb pontszerzőjük (Demontez Stitt és Jerai Grant) szolgálatait. Az előző évben elért 22-12 (9-7 konferencián belül) arányú mérleg megismétlése nem tűnik valószínűnek. A visszatérő 3 kezdőjátékos, név szerint Devin Booker, Tanner Smith és Andre Young lesznek azok, akiket a leggyakrabban fogunk látni, mint a Tigrisek húzóemberei. Az eddig nélkülözött 175 cm (5’9”) magas Young Demontez Stitt árnyékából előtörve szerezhet hírnevet magának, mint irányító. A képességei megvannak hozzá, hogy igazi karmesterré váljon. Rajtuk kívül fejlődés várható még az előzőleg sokra taksált, immár harmadéves Milton Jennings-től is. Az újoncok közül Bernard Sullivan és TJ Sapp lesznek azok, akiken érdemes majd rajta tartani a szemünket. Mindent összevetve, várhatóan a mezőny közepén fognak landolni a szezon végeztével Brad Brownell tanítványai.

 

Duke Blue Devils

Íme az elmúlt 3 év konferencia bajnoka, a Mike Krzyzewski által 31 éve irányított Duke Blue Devils. A csapat elveszítette 3 legértékesebb játékosát a tavalyi keretből. Kyrie Irving csupán a szezon harmadán játszott és aztán 1/1-esként kelt el a drafton. Mellette Nolan Smith és Kyle Singler sem tagja már a Kék Ördögök veretes gárdájának. Azonban ne feledjük el, hogy ez itt a Duke! A csapatban már tavaly is olyan tehetségek szorultak a nagy hármas mögé, mint Seth Curry (a Golden State-ben játszó Stephen testvére), a magasember Ryant Kelly, Andre Dawkins vagy éppen a Plumlee-testvérek (Miles és Mason). Közülük mindannyian szerepelnek a 2012-es vagy 2013-an NBA draftelőrejelzéseken. Ha nem lenne elég a tehetségekből, akkor ismerjék meg az ország egyik legjobb újoncfelhozatalát. A Blue Devils 5 játékost tudhat magáénak 2011 legjobb 100 középiskolás játékosából, akik közül a legnagyobb sztár Austin Rivers, a Celtics edzőjének Doc Rivers-nek az édesfia. Rivers az évfolyam legjobb guard-jaként érkezik majd Durhambe. Mellette Michael Gbinije és Alex Murphy lesz majd bevethető SF poszton. Irányítóként az U16-os és U17-es VB-n is aranyérmes amerikai válogatott tag Quinn Cook jelenti az erősítést, aki nem mellesleg az ország legnagyobb múltú középiskolájából, az Oak Hill Academy-ről érkezik. Továbbá centerposztra sikerült magukhoz édesgetni a fentebb már említett Plumlee-testvérek harmadik tagját, Marshallt is, aki szintén NBA potenciállal rendelkezik. Vélhetően neki majd a későbbi években fog nyílni nagyobb tér a bizonyításra. Láthatjuk tehát, hogy összeállt egy komplett egyetemi All-Star csapat, akik öldöklő küzdelemben lesznek az ősi rivális North Carolinával az ACC és az országos bajnoki címért is.

 

Florida State Seminoles

A Florida State a Clemsonhoz hasonlóan egy feltörekvő csapat, hiszen az utóbbi 3 évben is tagja volt az NCAA March Madness mezőnyének, a tavalyi szezon pedig oly annyira jól sikerült, hogy a két nagyágyú (Duke, UNC) után sikerült megcsípniük a 3. helyet a konferencia alapszakaszában. Mint azt már megszokhattuk ebben a konferenciában, az FSU is elveszítette két legjobb dobóját, közülük Chris Singleton 18. helyen kelt el az NBA Drafton. A Tallahassee városában található egyetemen még igy is maradt elég tehetség ahhoz, hogy idén is valami nagyot alkossanak, élükön két végzős hallgatóval Deividas Dulkys-szal és Xavier Gibsonnal. Gibson szerepel a 2012-es Mock Draftokon, mint potenciális második körös, rajta kívül ilyen összeállításban Ian Millert és Michael Snaert is megtaláljuk. Az utóbbi két fiatalember viszont a 2013-as drafton van sokra taksálva, sőt, Millert egyenesen lottery pick pozícióba várják a szakértők. Az újoncok közül Antwan Space lesz majd rögtön bevethető erősítés, rajta kívül nem nagyon akad senki a gólyák közül, aki a következő évben meghatározó szerepet tudna betölteni. A csapat várhatóan a Miamival lesz harcban a Duke és North Carolina utáni pozícióért.

 

Georgia Tech Yellow Jackets

A 80-as, 90-es évek dicsősége után majdnem sikerült megkoronázni a Yallow Jackets kosártörténelmét azzal, hogy 2004-ben bejutottak az országos döntőbe ám ott akkor alulmaradtak az Emeka Okafor fémjelezte Connecticut ellen. Azóta nem sok babér termett a Darazsaknak, akik előző szezonban egészen a konferencia utolsó előtti helyéig csúsztak vissza. Részben ennek is köszönhető, hogy új edzője van a csapatnak Brian Gregory személyében. Az ő szaktudására garancia, hogy a Michigan State-en Tom Izzo vezetése mellett tanulta a szakmát, mint segédedző. A hiányzó láncszemet „csupán” Iman Shumpert jelenti majd, akit a New York Knicks draftolt a nyáron, viszont a tehetséges, immár hardmadéves mag teljes egészében a csapat részét képezi majd. Közülük is kiemelkedik Glen Rice Jr, az 1997-es NBA All-Star meccs MVP-jének a fia. Várhatóan ő lesz majd az elsőszámú pontszerző a csapatban, mellette két évfolyamtársa, Brian Oliver és Mfon Udofia vehetik ki legjobban részüket a pontszerzésből. Érkezett még egy azonnal bevethető elsőéves, Julian Royal, így azt lehet mondani, hogy a Shumpert hiánya által keletkezett űrt a rotáció meg tudja majd oldani. A játékosok nagy része immár tapasztalt veteránnak számít, így várhatóan a tavalyi 13-18-as (5-11-es) mérlegükön képesek lesznek javítani és ha összeszedik magukat, akkor még márciusban is láthatjuk őket játszani.

 

Maryland Terrapins

2002 NCAA bajnoka az egyik legsikeresebb csapat volt a 2000-es évek első évtizedében, ám az elmúlt esztendőben nem sokkal ugyan, de lemaradtak az országos főtábláról. Jordan Williams idő előtti NBA-s távozásával a 22 éven át edzősködő Gary Williams is úgy döntött, hogy befejezi pályafutását, így a Terps is új mesterrel vághat neki a 2011-12-es idénynek. Mike Turgeon szépen halad előre, már ami csapatai erősségét illeti, hiszen legutóbb már a Texas A&M gárdáját irányította. Turgeon olyan csapatot kapott a kezébe, amely óriási veszteségeket szenvedett el diplomázás, korai profi karrier és sérülések miatt. A fentebb említett Jordan Williams mellett 3 kulcsember is végzett a tavalyi csapatból, ezen felül az idén kezdő irányító posztra szánt Pe’Shon Howard az előszezonban lábtörést szenvedett, így őt az első 2-3 hónapban nélkülözni kényszerülnek. A kisemberek közül ezért sokat kell majd gürcölnie Terrell Stoglinnak. Nagyemberek tekintetében sem sokkal jobb a helyzet. James Padgett és Berden Wijs nem fogja tudni betölteni a Williams által hagyott űrt. Mindez azt jelenti, hogy az újoncok közül Nick Faust SG/SF pozícióban sok játéklehetőséget fog kapni, valamint az utolsó pillanatban Ukrajnából szerzett 215 centi magas Olexiy „Alex” Lev beépülése kulcsfontosságú lehet a Terps számára. Ha Turgeon képes lesz felépíteni ezt a szedett-vetett társaságot, akkor ismét harcban lehetnek a March Madness-be kerülésért, bár erre igen kevés a valószínűség.

 

Miami Hurricanes

A floridai turistaparadicsomban található egyetem kosárcsapata az egyik legkevésbé sikeres gárda az egész ACC konferenciában. Legnagyobb sikereként egy Sweet Sixteen (legjobb 16) szereplés tekinthető és az elmúlt évtizedben mindössze egy alkalommal vehettek részt a márciusi dömpingben. Ebben az évben viszont fordulhat a kocka és végre ők lehetnek azok, akik a közvetlen élvonal után zárnak majd a csoportosulásban. Frank Haith edző 7 szezon után távozott a kispadról, helyére a George Mason-ről érkező, 62 esztendős Jim Larranga érkezett. Az úriember 40 éves edzői múlttal rendelkezik és amit érdemes látni az egyetemi kosárlabdában, azt ő már mind látta. Larranga egy Hurricanes berkekben ritka tehetséges csapatot örökölt elődjétől. A tavalyi szezon egyetlen főbb alkotóelemét lesznek kénytelenek nélkülözni, aki nem más, mint Adrian Thomas. Eme úriember 6(!) éven át szolgálta a Hurricans csapatát, mivel alapképzés után mesterdiplomát is szerzett, így jogosult lett a további játékra. Idén három olyan játékos is van a keretben, aki potenciális NBA jövővel rendelkezik, ők Reggie Johnson (C), DeQuann Jones (F) és Durrand Scott (G). A kezdőcsapatban találhatjuk még a végzős Malcolm Grantet, akit tavaly az ACC 3. legjobb csapatába is beválasztottak. Kiegészítő emberek közül két olyan srác léphet elő húzóemberré, akit transfer keretében szereztek. Trey McKinney Jones a UMKC-től, Kenny Kadji pedig a Floridáról érkezik. Afelől ne legyen kétségünk, hogy idén újra látjuk majd a Miamit a March Madnessen, ha pedig a csillagok állása is kedvező számukra, akkor elérhetik történetük legnagyobb sikerét, vagyis bejuthatnak akár a legjobb 8 közé is (Elite Eight).

 

North Carolina Tar Heels

Íme a konferencia másik All-Star csapata, egy olyan csapat, amely tele van potenciális NBA-jelöltekkek, sőt egyenesen lottery pick is lehet némelyik itteni játékosból. Csak, hogy az elején leszögezzük: a Tar Heels az egyik legesélyesebb csapat idén, aki megnyerheti az egész NCAA-tornát. A legjobb a legjobbak között Harrison Barnes, az Év Játékosa cím egyik legnagyobb várományosa. Barnes és társai előkelő helyen keltek volna el az idei NBA Drafton, ám a lockout-helyzet miatt inkább visszatértek az egyetemre. Barnes mellett a Tar Heels kötelékében játszik az NCAA legjobb centere, Tyler Zeller. Ő egy minden hájjal megkent végzős srác, segítségével biztos alapokon nyugszik a Tar Heels palánk alatti játéka. A keret mélységére jellemző, hogy rajtuk kívül is legalább 6 ember rendelkezik potenciális NBA-jövővel. John Henson és Kendall Marshall neve valószínűleg vissza fog köszönni a jövő évi NBA Drafton, míg PJ Hairston, Reggie Bullock és Dexter Strickland minden bizonnyal a 2013-as játékosbörzén kelhet el. Egy valakit azonban a végére hagytunk, aki nem más, mint James McAdoo. Újoncokkal foglalkozó rovatunkban megjelent már róla egy hosszabb cikk, hiszen ő a 2011-es évfolyam egyik legjobb újonca. Valószínűleg kezdőként láthatjuk majd a pályán és ha nem jön közbe semmi gond, akkor ő is előkelő helyen kelhet el a következő NBA Drafton. Mindent egybevéve összeállt tehát az utóbbi sok-sok év legtehetségesebb Tar Heels-e és biztosíthatok mindenkit, hogy rengeteg élményt és szép emléket fog majd hátrahagyni ez a társaság.

 

North Carolina State Wolfpack

Az NC State sok más csapathoz hasonlóan új edzővel vág majd neki a szezonnak azzal a reménnyel, hogy 2006 után ismét eljutnak a márciusi játéknapokig. A feladat nem lesz egyszerű, hiszen az elmúlt szezon legjobb pontszerzőjét, Tracy Smith-t nélkülözniük kell. Visszatért a csapathoz azonban a társaság legjobb játékosa, CJ Leslie, aki franchise playerként kell, hogy teljesítsen az előttünk álló idényben. A nagyemberhez klasszis irányító párosul és Lorenzo Brown személyében ez a feltétel is adott egy jó szerepléshez. Itt találhatjuk még az NCAA egyik legjobb hárompontos dobóját, Scott Wood-ot, valamint az újonc Tyler Harris és is jelentős segítségére lehet az idén debütáló Mark Gottfried edzőnek. Az 1995 óta főedzőként dolgozó úriember eddig a Murray State és az Alabama csapatát vezette, nem is rossz eredménnyel. A vezetői stábban és a kezdőcsapatban minden adott egy jó szerepléshez, viszont a legnagyobb kérdőjel a cseresor körül van jelen. A probléma az, hogy a padról nem igazán lehet számítani olyan emberre, aki jelenlétével meccsről-meccsre előre tudna lendíteni a csapat szekerén. Összességében a tavalyi 5-11-es konferenciamérleget túl fogják szárnyalni, azonban kérdéses, hogy elég lesz-e a teljesítményük az őrületben való részvételre.

 

Virginia Cavaliers

Az egykor szebb napokat is látott kosárcsapat előző szezonja felemásra sikerült, hiszen az amúgy is meglepetést okozó csapatból hiányzott a legjobb emberük Mike Scott, aki 10 meccs után olyan sérülést szenvedett, hogy a hátralévő szezont ki kellett hagynia. Párhuzamot lehetne vonni a Memphis Grizzlies-zel, akik Rudy Gay elvesztése után fektették két vállra a nyugati első Spurs-t. Utólag azonban megmondhatatlan, hogy mi lett volna, ha… Ha Scott nem sérül le. Mindenesetre a srác felépült és bevetésre készen áll ismét. A pontok másik részét Mustapha Farrakahntól lehet várni, aki már előző szezonban is megmutatta oroszlánkörmeit. Ha NBA-ben nem is, de egy top európai csapatban mindenképpen lehet jövője. A palánk alatt tornyosul majd az NCAA egyik legjobb védekező centere, a Dikembe Mutombóra hajazó Assane Sene. A fiatalember messze áll még ahhoz, hogy a kongói klasszissal egy lapon említsük, de türelem rózsát terem. Mellettük potenciális x-faktor lehet KT Harrellből, aki fontos dobógéppé léphet majd elő, ha a helyzet úgy kívánja. Ezen tények tudatában kijelenthetjük, hogy a Virginia Cavaliers az ACC meglepetéscsapata léphet elő, bár a konferencia középmezőnyében iszonyatos tömörülés lesz, amiből 1-2 meccs döntheti majd el élet vagy halál kérdését.

 

Virginia Tech Hokies

A Virginia Tech Hokies sikerességét, vagyis inkább sikertelenségét a Miami Hurricanes-hez lehetne hasonlítani, akik tavaly csak egy hajszállal maradtak le a March Madness küzdelmeiről. Idén ennek a hajszálnak a leküzdésére tesznek fel majd mindent. A tavalyi 6 legjobb dobó közül négyen visszatértek a csapathoz, közülük Erick Green lehet majd az elsőszámú gólgyáros. A végzős Dorenzo Hudson lesz majd Green legnagyobb segítsége, aki a tavalyi szezon nagy részében sérüléssel bajlódott, ám idén teljes értekű játékosként térhet vissza. Mindezek mellett a VT az egyik legjobban toborzó ACC-s csapat lett 2011-ben hiszen a Top 100 középiskolás kosaras közül három azonnal bevethető srácot sikerült kifogniuk. Dorian Finney-Smith (#18), Robert Brown (#81), CJ Barksdale (#100) segítségével évekre meg lehet majd alapozva a Virginia Tech elsőszámú magja. Idén minden jó dolog ellenére a csapatot a középmezőny aljára lehet majd várni.

 

Wake Forest Demon Deacons

Tim Duncan egykori egyetemének legnagyobb erejét talán edzője jelenti. Bár a tavalyi szezonban bemutatkozó Jeff Bzdelik debütáló éve nem sikerült éppen fényesre. 1-15-ös konferencián belüli mérleggel messze a legrosszabbak voltak, de emellett a szezonban összesen 8 győzelmet arattak, amivel negatív ACC-rekordot döntöttek. Bzdelik nyílván nem így képzelte el a bemutatkozást, ám ebben a szezonban javulás várható. A kérdés csupán az, hogy milyen mértékben. Afelől kétségünk ne legyen, hogy több győzelmet fognak összeszedni, mint tavaly, de nem biztos, hogy azzal a pár győzelemmel el tudnak majd mozdulni az utolsó helyről. Játékosok közül a Travic McKie – JT Terrell – CJ Harris hármast kell megemlíteni, mint fő fegyverhordozók, ám az ő teljesítményük kevés lesz az üdvözüléshez, így várhatóan marad majd a Boston College Eagles-szel küzdenek majd a csoport utolsó helyének elkerüléséért.

Az általunk vélt erősorrendben meg kell említeni, hogy az 5-10. hely között óriási tömörülés várható és előre láthatólag 1-2 mérkőzésnyi különbség lesz majd a csapatok között.

1. North Carolina
2. Duke
3. Miami
4. Florida State
5. North Carolina State
6. Virginia
7. Georgia Tech
8. Clemson
9. Maryland
10. Virginia Tech
11. Wake Forest
12. Boston College

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus