Átalakulás előtt az NCAA


Radikális változások előtt áll az NCAA kosárlabda világa, olyan szabályok kerültek, kerülhetnek bevezetésre, amik alapvetően boríthatják majd fel az erőviszonyokat akkor, ha az egyes iskolák nem tudnak majd alkalmazkodni az új követelményekhez. A NCAA vezető testülete két napos tanácskozást tartott Indianapolisban, ahol megvitatták többek között az oktatási színvonal és a sport kapcsolatát és már új szabályok is elfogadásra kerültek.

Ezek közül a legfontosabb és egyben megrendítő erejű szabályváltozás az ún. APR limit megemelése. Az APR egy olyan pontszám, amit az egyetemek kapnak az összes diákjuk tanulmányi eredménye után. A tanácskozáson megszavazták, hogy kitiltják annak az iskolának a kosárcsapatát az NCAA-tornáról (és futballcsapatát a Bowl meccsekről), amelyek 4 évre visszamenőlegesen összesített APR-pontszáma 930 alá került. Hogy mit jelent ez a szám? Eddig a pillanatig az a szabály volt érvényben, hogy a krónikusan 900 pont alatt teljesítő csapatokat tiltották csak el a posztszezonális versengésekről és a 900-925 pont között lévő iskoláktól ösztöndíjakat vettek el.

Azzal, hogy a 900 pontos limitet 930-ra emelték arra kényszerítik az iskolákat, hogy jobban válogassák meg azt, hogy milyen diákokat vesznek fel. A 930 pont egyenlő azzal, hogy az iskola összes diákjának fele lediplomázik. Dr. Walt Harrison, a Hartford egyetem elnöke szerint minden Division I szinten szereplő csapatnak egy reális cél kell, hogy legyen az 50%-os diplomázási határ. Hogy mit is jelent ez a változás, azt érzékeltethetjük azzal, hogy ha ez a szabály egy évvel ezelőtt érvényben lett volna, akkor olyan csapatokat tiltottak volna ki az NCAA-tornáról, mint a Syracuse vagy az Ohio State.

Makt Emmert (felső képen), az NCAA elnöke szerint októberre várható egy kész tervezet, ami az új szabály alkalmazását írja le, ugyanakkor azt is elmondta, hogy ez egy annyira nagy lépés, hogy hagyni fognak majd 3-5 évet a csapatoknak az átállásra. Egyfajta átmeneti időszakról van szó. Az is felmerült, hogy az éves APR értékelést más időpontra teszik, hiszen jelenleg minden év májusában hozzák nyilvánosságra ezeket a pontokat, egy hónappal a kosárszezon vége után. Például 2010 májusában a Connecticut pontszáma 930 volt, míg 2011 májusában már csak 893, így ha a szabály életben lett volna már akkor, úgy a Connecticut nem vehetett volna részt az idei March Madness-en.

Az APR pontszámok nyilvánosságra hozásában az is egy leküzdendő akadály, hogy az iskolák egy része negyedéves ciklusokban számol, míg mások féléves szemeszterekben mérik a hallgatók eredményeit. Jelen állás szerint egy adott év tavaszi pontszáma fogja majd eldönteni, hogy egy adott csapat indulhat-e a következő évi NCAA-tornán.

Az Egyesült Államok oktatásért felelős államtitkára is hangot adott véleményének. Arne Duncan (aki korábban a Harvardon játszott, majd profi kosárlabdázó lett Ausztráliában) már korábban is jelezte az NCAA-nek, hogy el kellene tiltani azokat a csapatokat a komolyabb versengéstől, amelyek iskoláiban a tanulók diplomázási aránya 40% alá esik. Duncan elmondta, hogy csak bátorítani tudja az NCAA-t ebben a döntésében, és reméli, hogy a változások mihamarabb végbemennek. Annak idején, mikor két évvel ezelőtt először került szóba ez a téma, az egyetemi kosárlabda szakértői úgy gondolták, hogy az NCAA nem fog ilyen irányba elmenni… Hát most tévedtek.

Az NCAA statisztikái azonban azt is megmutatják, hogy az egyes egyetemeken a sportolók magasabb számban diplomáznak, mint a nem sportolók (ők vannak döntő többségben). A összes sportoló APR pontszáma 970, ami 40 ponttal magasabb, mint a most elfogadott határ. A kosarasoké 945, az amerikai focistáké 946, a baseball-játékosoké pedig 959, hogy a legnépszerűbb sportokat említsük.

Különösen nehéz helyzetbe kerülnek így 2 konferencia csapatai, olyan konferenciák, hogy történelmileg Afro-Amerikai egyetemek, illetve főiskolák a tagok. Ez a két konferencia a Southwestern Athletic Conference és a Mid-Eastern Athletic Conference. Ezekben az iskolákban még nagyobb a baj, hiszen ha a tavalyi évben érvényben lett volna ilyen szabály akkor a SWAC-ból csak az Alcorn State lett volna jogosult indulni az NCAA-tornán.

Az elmondhatjuk, hogy bárhogyan is alakuljanak a dolgok a továbbiakban, az NCAA nagy változáson megy keresztül jelen pillanatban. Arról biztosíthatunk mindenkit, hogy amint újabb fejlemények lesznek, arról a kezdő5.hu olvasói értesülni fognak!

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus