Big 12 konferencia beharangozó

November első felében kezdődik az NCAA 2011-12-es kosárlabda-idénye. Itt az ideje, hogy elkezdjünk aktualitásokkal foglalkozni és felmérni, hogy mit is várhatunk az előttünk álló szezontól. Beharangozó sorozatunkban igyekszünk bemutatni a legnagyobb nevekből álló, legsikeresebb, legnépszerűbb konferenciákat, ahol azokat a csapatokat találjuk, akiktől majd a bajnoki címet lehet várni. Elsőként ismerkedjenek meg az Egyesült Államok középső régiójában található Big 12 konferencia csapataival.

A konferenciát ettől az évtől kezdve nevével ellentétben, csak 10 csapat alkotja majd, hiszen a Colorado és a Nebraska a Pac-12 tagja lesz. A csoportosulás tovább bomlik a jövőben – a Texas A&M a következő szezontól hagyja el a Big 12-t és rebesgetik, hogy az Oklahoma is erre a lépésre készül. Utoljára 2008-ban adott országos bajnokot a konferencia a Kansas Jayhawks személyében, erősségét pedig az jelzi, hogy a 2011-es NBA drafton összesen 6 játékos választottak ki a Big 12 konferenciából az (Tristan Thompson – Texas, Alec Burks – Colorado, Markieff Morris – Kansas, Marcus Morris – Kansas, Jordan Hamilton – Texas, Cory Joseph – Texas, Josh Selby – Kansas). Tehetséges újoncokból, potenciális draftjelöltekből idén sincs hiány, nézzük hát meg, hogyan is alakult át az egyes csapatok kerete és potenciálja az előző évihez képest.


Baylor Bears

A Baylortól a tavalyi, konferenciában elért 7. helyezéséhez képest mindenképpen előrelépést várhatunk. Scott Drew csapatának nagy hármasa közül ugyan elveszítették LaceDarius Dunn pontszerző képességeit, de a másik két húzóember, Perry Jones és Quincy Acy a csapatnál maradtak, valamint egy végzős, Anthony Jones alkotják majd az idei nagy hármast. Az irányító Dunn helyére pedig sikerült egy Top 10-es középiskolás guardot találni, Quincy Miller személyében. A másik nagy fogás Deuce Bello, aki az egész egyetemi liga legatletikusabb játékosai közé fog tartozni. Ha másért nem, hát highlightjai miatt fogjuk látni őt az összefoglalókban. Ha a csapat összeáll, akkor minden bizonnyal hasonló siker várható, mint 2010-ben, mikor a legjobb 8-ig meneteltek. Amennyiben hiányosság van, akkor pedig ismét marad az örök ígéret szerepe.

alt


Iowa State Cyclones

A tavalyi szezonban az egykor szebb napokat látott Cyclones elérte az utóbbi évek mélypontját. Saját konferenciájában utolsó helyen zártak, mindössze 3 győzelmet szereztek és a rájátszásban is az első körben búcsúzniuk kellett a Colorado ellenében. Bizakodással töltheti el a szurkolókat, hogy innen már csak feljebb lehet kerülni. A siker kulcsa lehet az edzői székben ülő, korábban kiváló NBA-játékos, Fred Hoiberg. A tavalyi kezdőcsapatból 3-an is elballagtak, így Melvin Ejim és Scott Christopherson lesznek azok, akiktől várhatjuk majd a jó meccseket. Az újoncok közül Tavon Sledge lesz majd igazán hasznos eleme a csapatnak. Őt irányító poszton vetheti be Hoiberg mester. Sledge-ről sokat elárul, hogy olyan egyetemek is bejelentkeztek érte, mint a Cincinnati vagy a West Virginia. Véleményünk szerint a tavalyi szezonhoz képest előrelépés várható, az, hogy meglesz-e az NCAA-torna az azon múlik, hogy saját konferenciában mennyire lesznek képesek összeszedetten és eredményesen játszani.

alt


Kansas Jayhawks

Ezennel bemutatjuk a tavalyi Big 12 szezon és rájátszás győztesét. A Kansas a konferencia vitán felül legeredményesebb csapata az elmúlt évtizedben. Nem akarok számokkal untatni senkit, de sok mindent elárul a szakmai munkáról az, hogy a legutóbbi 10 alapszakaszból 9-et, a legutóbbi 6 rájátszásból pedig 5-öt nyert meg a Jayhawks. Ez odáig fajult, hogy 2008-ban a Mario Chalmers-Darrell Arthur-Brandon Rush féle csapat országos bajnoki címet hozott össze egyetemének. Idén nyáron azonban mindenképpen gyengült a csapat, hiszen a tavalyi, legjobb 8-ba jutó gárdából 3-an is elkeltek az NBA drafton (a Morris-ikrek és Shelby), Tyrel Reed pedig leballagott, helyükre viszont nem érkezett igazán minőségi utánpótlás. A korábbi évekkel ellentétben a Kansas nem szerepelt a top középiskolás kosarasok elsőszámú célpontjaként, így csak az ESPNU Top 100-as listájának második feléből akadt a horgukra Ben McLemore és Naadir Tharpe. Van viszont egy játékos, aki a lockout-veszély miatt inkább úgy gondolta, hogy visszatér a negyedik, egyben utolsó egyetemi évére. Az illető Tyshawn Taylor. A sztárirányító már most is megállná a helyét az NBA-ben, így az ő vállain fog roskadozni a Kansas eredményességének terhe. Mellette NBA-potenciállal rendelkezik még Elijah Johnson és Thomas Robison is. Érdekesség, hogy a Kansas 3 legjobb játékosát is a Big 12 konferencia Top 5-ösében tartják számon. Így az biztos, hogy a konferencia egyik legerősebb csapatát alkotják.

alt


Kansas State Wildcats

A Jayhawks árnyékában megbúvó K-State sikerei várattak magára egészen Frank Martin edző 2007-es kinevezéséig. Az azóta eltelt időszakban 12 év után ismét részt vehettek az NCAA-tornán, sőt 2010-ban bejutottak a legjobb 8 közé is. Abban az évben a csapat 29 győzelmével iskolarekordot állított fel és Martint több, egymástól független szervezet is megválasztotta az év edzőjének. A tavalyi esztendőben szép volt az, hogy mentek egy kört az országos bajnokságon, de az igazán áttörő eredmény még várat magára. A 2011-12-es szezonban fontos szerepet tölthet be a csapatban Rodney McGruder és Jamar Samuels. A K-State is azzal a problémával küszködik, hogy a tavalyi szezon legjobbjai mind utolsó évesek voltak, így a feltörekvő fiatalsággal kell megoldani a keletkezett űrt. A fent említett úriemberek mellett 6 újoncot sikerült toborozni idén, közülük Thomas Gipson és Shawn Meyer kaphat a legtöbb percet. Összességében azt lehet mondani, hogy amíg Frank Martin keze benne van a dologban, addig jöhetnek a meglepetések, de véleményünk szerint a Big 12 középmezőnye az, ahol megtalálhatjuk majd őket menet közben.

alt


Missouri Tigers

A Mizzou személyében az egyik legérdekesebb csapatot tisztelhetjük az egész Big 12 konferenciában. A tigriseket párhuzamba lehet vonni az idei Dallas Mavericks-szel, az évről-évre utolsó esélyt megragadni próbáló Boston Celtics-szel, vagy a 90-es évek végén Olajuwon-Barkley-Drexler fémjelezte Houston Rockets-szel. Az alakulat ugyais a „most vagy soh” állapotába került. Egy generáció, egy esély – aki tavaly legalább 10 pontot átlagolt meccsenként, az most ismét a csapatot erősíti, valamint ehhez hozzátartozik az a tény, hogy abból az öt 10+ pontos emberből négynek ez lesz az utolsó egyetemi szezonja. Marcus Demnon és Laurence Bowers simán elkeltek volna az NBA drafton, de a bizonytalan lockout helyzet miatt inkább visszatértek szeretett egyetemükre. Mellettük kiemelkedő játékos másik két végzős, Ricardo Ratliffe és Kim English, valamint értékes produkciót tett le az asztalra eddig is az idén harmadéves Mike Dixon. Így a Mizzou csapatát a mostanában divatossá váló nagy hármas helyett nagy ötös fogja erősíteni, ami jelen esetben garancia a sikerre. Ami viszont kérdés lehet az egy pályán kívüli tényező. Nevezetesen Frank Haith, akit idén nyáron neveztek ki a Tigers vezetőedzőjének. A 45 éves úriember 2004-től tölt be vezetőedzői állást, ezalatt a Miami Hurricanes kosarasait dirigálta több-kevesebb sikerrel. Nem lesz könnyű dolga tehát Haith-nek, hiszen egy sikeres 5 évet maga mögött tudó Mike Andersont pótolni a vezetőedzői székben… meglátjuk mi sül ki belőle. Ha a vezetés megtalálja a közös hangot a fiúkkal, akkor az idei év egyik meglepetéscsapata lehet a Missouri.

alt


Oklahoma Sooners

A nagy múltú alakulat 2002-ben még Final Fourt is játszott Szendrei Józseffel a csapatban, 2009-ben bejutottak a legjobb 8-ba, viszont az azóta eltelt két esztendőben parkoló pályára álltak, már ami az NCAA March Madness-t illeti. Nyílván ennek is volt köszönhető az, hogy ettől az évtől új vezetőedző dirigálja majd a Sooners-t Lon Kruger személyében. Kruger elég nagy név a szakmában, hiszen bőséges NCAA-múlt mellett 3 évig az Atlanta Hawks vezetőedzői posztját is betöltötte. Ami pedig a pályán lévőket illeti: a tavalyi keretből egy kulcsembert veszítettek el, a toborzásuk pedig említésre sem méltó, így gyakorlatilag a tavalyi kerettel futhatnak neki a szezonnak. A plusz egy év érettebbé és összeszokottabbá teszi majd a srácokat, így a tavalyi, konferenciában elért 10. helynél rosszabb nem lehet – főleg úgy, hogy már csak 10 csapatos a Big 12. Viccet félretéve, a középmezőnybe várható a csapat, amelynek húzóembere egy jövőbeli NBA prospect, Cameron Clark, mellette Andrew Fitzgerald és Steven Pledger lesznek a fő fegyverhordozók. Érdekesség, hogy a Kansas State-ről, transfer keretében érkező Jarrod Kruger a vezetőedző, Lon Kruger unokaöccse.

alt


Oklahoma State Cowboys

A cowboy-ok a fentebb már említett Sooners-re hasonlítanak leginkább eredményességben. 2004-ben és 2005-ben bajnokok lettek a Big 12-ben, de azóta lejtmenetbe kapcsoltak. A tavalyi pontkirály, Marshall Moses elvesztésén kívül nem érte őket nagyobb veszteség, sőt. Az ő esetükben az egyik szemünk sír (Moses miatt), a másik pedig nevet, méghozzá nem is akárhogy nevet. Az OSU magához csábította a 2011-es év egyik legtehetségesebb középiskolás játékosát, valamint az esztendő egyik legalulértékeltebb emberét. Az előbbi LeBryan Nash, akit majd SF poszton láthatunk, a másik pedig az irányító Cezar Guerrero. Nash egyébként a konferenciában rivális Baylortól és Kansas-től is kapott ajánlatot. A fiatalemberek mellett az egyik legjobb európai center Marek Soucek is náluk fog játszani. Ő egyébként a cseh kosárlabda jövőjében is fontos szerepet játszik majd. Az újoncok után essék szó a tavalyról visszatérőkről is. Irányító poszton Guerrero előtt Keiton Page játszik majd, hátvédként pedig Jean-Paul Olukemi. Ők lesznek majd a csapat veteránjai, akik tapasztalatukkal segítik majd a tehetséges újoncmagot. Véleményünk szerint az OSU lehet a Big 12 kellemes meglepetése, a tavalyi, 9. helyezésnél mindenképpen jobb produkcióra számítunk.

alt


Texas Longhorns

A tavalyi szezonban a Longhorns 2. lett az alapszakaszban a Kansas mögött és a döntőben is a Kansas-től kaptak ki, így van miért visszavágnia Rick Barnes edző legénységének. Az előző szezon után 3 játékosuk (Tristan Thompson, Jordan Hamilton, Cory Joseph) is terítékre kerültek az NBA drafton, valamint elballagó utolsó évesük is volt, így aztán a toborzáson volt mit pótolni a hosszúszarvúaknak. A nagy egyetemekhez hasonló tehetségvándorlási hullám volt idén a texas-iaknál, hiszen az ESPNU Top 100-as rangorában szereplő játékosok közül négyet is sikerült elcsábítani. Közülük a legnagyobb név Myck Kabongo, aki szinte már most NBA-kaliberű játékos. Horogra akadt még Sheldon McClellan, Jonathan Holmes, valamint Julien Lewis. Közülük egyértelműen Kabongo az, aki rögtön a csapat húzóember tud lenni. A tavalyi csapat kőkemény magjából „csak” J’Covan Brown maradt meg, aki harmadévesként vezére lehet alakulatának. A siker kulcsa az lehet, hogy Barnes edző hogyan tud a nyers tehetségből sikeres csapatot kovácsolni. Véleményünk szerint azonban a kiugró eredmény még várat magára – az egyetemi bajnokság történetében a Michigan Fab Five-on kívül nem igazán volt példa arra, hogy egy rakás újonccal valaki igazán áttörő eredményt érjen el.

alt


Texas A&M Aggies

Ismét egy csapat, amely nem szenved hiányt tavalyi legjobb játékosaitól. Az elősző szezonban megcsípett 3. alapszakasz-helyezés igen impozáns teljesítmény, ennek tudatában csalódást keltő volt a csapat szereplése mind a Big 12-, mind pedig az NCAA-tornán. Idén viszont minden adott hozzá, hogy ez ne így legyen. A tavalyi, eredményes csapat magja, vagyis Kris Middleton és David Loubeau továbbra is rendelkezésre állnak, melléjük elsőrangú játékossá nőhet fel Kourtney Robinson. A középiskolás toborzás is elég jól sikerült az Aggies számára, hiszen Jamal Branch az egyik legtehetségesebb irányító az egész országban, míg Jordan Green is egy elég magasan rangsorolt guard. Megújulás történt a vezetőedzői székben is – ettől a szezontól kezdve a Murray State-től érkező Billy Kennedy dirigálja az A&M-et az oldalvonal mellől. Az erősödés ellenére úgy gondoljuk, hogy ebben az évben a két legerősebb csapat, a Kansas és a Baylor mögött ők fognak nagy harcot vívni a Missourival. Ha megbirkóznak a kieséses szakaszban előkerülő mumussal, akkor szép szezon elé nézhetnek.

alt


Texas Tech Red Raiders

Új szezon, új edző, új játékosok, új esélyek. Akár ez is lehetne a mottója a Red Raiders kosárcsapatának, akik gyakorlatilag teljesen kicserélődtek a tavalyi esztendőhöz képest. Az egyetlen említésre méltó név a tavalyi keretből az Robert Lewandowski, bár ő sem tartozott a Texas Tech legmeghatározóbb játékosai közé. Ám negyedévesként jó tanácsokkal láthatja majd el a fiatalokat, akikből akad bőven, hiszen a 2011-12-es szezont 9 gólyával kezdi meg Lubbock város egyetemének csapata. Köztük akadnak tehetséges srácok, úgy, mint Toddrick Gotcher, Pierre Hayden, Kevin Wagner, Jordan Tolbert, vagy éppen Terran Petteway. Az edzői pozíciót a 2005-ben és 2007-ben is a Big 12 konferencia, 2008-ben pedig az SEC év edzőjének választott Billy Gillispie tölti majd be. A sikeres évekhez tehát minden adott, de ebben az évben még nem kell túl nagy áttörésre számítani Lubbockban.

alt


Az általunk tippelt sorrend:
1. Baylor
2. Kansas
3. Missouri
4. Texas A&M
5. Oklahoma State
6. Texas
7. Oklahoma
8. Kansas State
9. Iowa State
10.Texas Tech

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus