Merre tovább Muhammad ?

A Scout.com és az ESPN 2012-es újoncokat rangsorba állító listájának legelőkelőbb helyére rangsorolt Shabazz Muhammad játékáról nem hiába zengnek ódákat a játékos megfigyelők.  Félelmetes pont gyáros, vérbeli scorer. Több egyetem is megkörnyékezte már természetesen, nagyobbnál-nagyobb nevek, mint pl. a Kentucky, a Duke vagy éppen a UCLA, csak, hogy kiemeljem a legnagyobbakat. Több szempont is közrejátszik abban, hogy melyik felsőoktatási intézményt választja, megpróbáljuk bemutatni pro és kontra, hogy melyik egyetem lenne számára a legjobb megoldás.

A Gorman gimnázium neveltje (ennek a gimnáziumnak a játékosa a kezdő5.hu-n hamarosan blogot vezető, Magyar származású Rosco Allen is), a 198 centiméter magas és 93 kilógrammos kiscsatár/dobóhátvéd srác, talán a 2012-es osztály legtermékenyebb pontszerzője. Ha a játékstílusát egy szóval kellene jellemeznem, nagy bajban lennék, hiszen olyannyira sokoldalú, hogy az már csaknem gömb, ezért inkább meg sem próbálom az egyszavas megoldást. Minden mozdulatával arra törekszik, hogy pontot szerezzen, egy pillanatra sem lazsál. Folyamatosan támadja a palánkot, ezerféleképpen képes pontot szerezni, de legnagyobb előnye, hogy a pálya mindkét végén képes a csapata javára válni, a nála alacsonyabb ellenfeleit gyakran demoralizálja a blokkjaival. A tempója még nem a legmegbízhatóbb, de ennek ellenére nem mondanám, hogy rossz jumpere van, ugyanis a tiszta dobóhelyzeteket általában értékesíti.  Jól cselez, fürge, a szárnyfesztávja állítólag 7 láb körül mozog, ami valljuk be több mint félelmetes.  Összességében bátran lehet rá mondani, hogy akár már az első egyetemi évében is NBA ready lesz. Igazi vezér, aki egyben munkásember is, óriási hatással lesz az egyetemi bajnokságra, már csak az a kérdés, hogy melyik csapatban.

Muhammad listáján 8 egyetem szerepel jelenleg. Az Arizona, Duke, Kansas, Kentucky, Memphis, Texas A&M, UCLA, UNLV felsorolás nem akármilyen minőségről tanúskodik. Döntésével biztosan várni fog még jövő tavaszig, felesleges lenne elhamarkodnia, addig is a döntését befolyásoló tényezők változhatnak és változni is fognak. Konkrét jelöltünk nincs, hogy hol fog kikötni végül a Gorman gimnázium játékosa, de úgy gondoljuk, hogy igazán három egyetem pályázik rá igazán nagy eséllyel.

A Duke neve természetes, hogy szerepel ebben a hármasban, kire ne pályázna az egész országot átszövő játékos-megfigyelői rendszerrel rendelkező egyetem. Muhammad nagyon elismerően beszél az egyetemről, az edzőkről, az egész „brand”-ről, ami együtt dolgozik a sikerekért.  A legsikeresebb programmal rendelkező Duke dominál mostanában a guardok tekintetében, tavaly is náluk kötött ki a legtöbbre taksált újonc védő, Kyrie Irving személyében, -aki azóta az NBA drafton első helyen elkelt-, de a 2011-es osztály legjobb gólyája, Austin Rivers is a kék ördögök mellett tette le a voksát. Muhammed a 2012-es osztály legjobb guardja, kétségkívül, így tehát a sorozat nem szakadna meg. Nincs olyan vajkeze, mint Austin Riversnek, de ugyanolyan sokoldalú pontszerző, mint Irving. Játékstílusa alapján szépen beillene az évek alatt felépített Duke style-ba, Coach K rá is azonnal elsőszámú pontszerzőként számíthatna rá.

A másik nagy eséllyel pályázó egyetem a Kentucky. Az elmúlt két évben magukhoz csábították az aktuális freshman class legmagasabban rangsorolt gólyáját, ha idén is sikerülne ez nekik, akkor az történelmi tett lenne, ugyanis erre még soha nem volt példa. John Calipari személyében az ország talán legjobb edzője dolgozik a csapat kialakításán, lassan már megszámlálhatatlanul sok NBA játékost nevelt ki.

Muhammad azzal érvel a tavaszi bejelentés kapcsán, hogy csak azért vár ki a döntésével, hogy nehogy meggondolja magát, szeretné elkerülni a transfert, ami miatt egy évre mellékágra kellene terelnie az egyetemi sportkarrierjét. Közben persze másról is szó van, szeretné kivárni, hogy melyik keret miképpen formálódik, kik jelentkeznek a draftra, kik váltanak egyetemet. Nem hinném, hogy gondja lenne bármelyik csapatba beverekednie magát, a félelmetesen hangzó Wildcats hármas (Anthony Davis, Michael Kidd-Gilchrist, Terrence Jones) mellett is már most azonnal ő lehetne a „go to guy”, viszont ha a Kentucky fél csapata megint elkél az NBA drafton, biztosan jobban átgondolja majd a dolgot, minden bizonnyal egy nemzeti címre is esélyes, már összekovácsolódott maggal rendelkező csapatban szeretne játszani. Viszont ha ez a három játékos maradna még az egyetemen (Terrence Jones kétlem, hogy még maradna, ő már idén is előkelő helyen kelt volna el a drafton), akkor szerintem meg is lenne a tuti befutó. Majd az idő ezt is megválaszolja.

A harmadik legesélyesebb pályázó a UCLA egyetem, amely a hagyományai és tradíciói révén minden fiatal egyik álma. A UCLA volt tavaly a 16. legjobban toborzó csapat és sikerült magukhoz csábítani két egykori all-americant is a North Carolina egyetemről, David és Travis Wear személyében. A UCLA tavalyi szezonja felemásra sikeredett, 23-11-es mutatóval zártak, 13-5-el a Pac-12 konferencián belül de az NCAA Tournament első körében kihullottak. Csalóka lehet ez picit, sokkal több van ebben a csapatban, dagad az öltöző a potenciáltól, Muhammad itt tényleg első számú vezér lehetne, a kérdés csak az, hogy elég neki ennyi ahhoz, hogy őket válassza? Meglátjuk.

Ezek az iskolák azok, amelyek közül ki fog kerülni a tehetséges srác jövőbeli csapata. Válassza bármelyiket is, jó kezekben fejlődhet majd tovább. Ha mégsem így lesz akkor elnézéseteket kérem de, hogy egy Charles Barkley klasszikussal búcsúzzak: „"I may be wrong, but I doubt it."



Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus