Napi NCAA - 2011.11.12.

Hihetetlen mennyiségű találkozó jellemezte az NCAA 3. játéknapját, amelyen kimagaslott egy nem mindennapi körülmények között vívott mérkőzés, melyen maga az amerikai elnök, Barack Obama is tiszteletét tette. Ezen kívül beszámolhatunk nagy csapatok magabiztos győzelmeiről, egy hatalmas meglepetésről és a Magyarországon is élőben követhető Duke Blue Devils kínkeserves győzelméről, ahol a Belmont Bruins majdnem elrontotta a Cameron Indoor Stadiumba kilátogató Duke-szurkoló örömét.

3. játéknap – 2011. november 11. összefoglaló

Tegnap már hosszabban értekeztünk a hajnalban lejátszott Carrier Classic-ról, arról a meccsről, amit a USS Carl Vinson anyahajó fedélzetén rendeztek a North Carolina Tar Heels és a Michigan State Spartans részvételével. Nos, aki a körítésre kíváncsi az a tegnapi „Napi NCAA” rovatban olvashat bővebben a környezetről, itt most ideje egy picit a találkozóval is foglalkozni, amelyen Barack Obama is megjelent a First Lady társaságában.

A csapatok érdekes összetételű mezekben vonultak fel, ugyanis az alapszíneiket ezúttal terepszínű mintázattal díszítették, amitől egy kicsit bizarr megjelenést kapott az uniformis. Mint azt előzőleg várni lehetett, a UNC esélyeshez méltó játékot produkált és magabiztos győzelmet tudott aratni egy ilyen kiemelt fontosságú eseményen. Maga a meccs kevés látványos jelenetet hozott és a csapatok mintha keresték volna helyüket a szabad ég alatt. A kezdeti sokkból a North Carolina jött ki jobban, így a félidőben megszerzett 11 pontos előnyüket gyakorlatilag végig tartani tudták. A saját magát keresgélő Spartans-ból leginkább Draymond Green-nek voltak emlékezetes mozzanatai, 13 pontja mellett leszedett 18 lepattanójával brutális dupla-duplával tisztelgett a veteránok előtt. A győztes csapatból többen is kétszámjegyű pontokat és magabiztos teljesítményt hoztak, azonban aki a csapat élére tudott állni az (természetesen) Harrison Barnes volt. A jövő évi drafton lottery pick pozícióba várt forward 17 ponttal vette ki részét a győzelemből, a végeredmény 67-55.

Austin Rivers is bemutatkozottA Tar Heels ősi riválisa a Duke Blue Devils látszólag könnyű meccs elé nézett, mikor hajnalban fogadta a Belmont Bruins gárdáját. A papírformát és a sima meccset mindenki elhitte, csak a Belmont nem, akik képesek voltak egy katlanban visszajönni 16 pontos hátrányból és 51 másodperccel a vége előtt egy triplával 72-71-re, tehát 1 pontra közelítették meg a házigazdát. Erre a dobásra Andre Dawkins rögtön egy újabb triplával válaszolt, így mondhatni magabiztossá növelte a előnyét a Duke. A végén kialakuló 1 pontos különbség (77-76) egy utolsó pillanatban dobott Belmont-triplának volt köszönhető, aminek gyakorlatilag már nem volt tétje. A mérkőzés kiegyenlítettségére mi sem jobb példa, minthogy mindkét csapatból öten értek el kétszámjegyű eredményt dobott pontok tekintetében. (A találkozót a Digi Sport ma este 19.45-kor és holnap reggel 6.00-kor ismétli!)

A Duke mai győzelmével kapcsolatban érdemes megemlítenünk néhány számadatot. A legfontosabb, hogy Mike Krzyzewski 1 győzelemre került az örökranglista első helyén álló Bobby Knight 902 győzelmet számláló rekordjához. Az idén 37. szezonját megkezdő Coach K minden bizonnyal a jövő héten át is fogja venni a vezetést, amiről természetesen mi is beszámolunk majd.

Maradjunk még egy kicsit a számoknál. A Duke tartja a rekordot az egymás után megszerzett hazai győzelmek tekintetében, amely a ma hajnali „W” után 37 sikerre módosult. Ezzel együtt az elmúlt 30 hazai szezonnyitó meccsüket megnyerték, valamint 88 hazai meccset hoztak egymás után konferencián kívüli csapat ellen. Ilyen hagyományok veszik körül az egyetemi kosárlabdát Durham városában.

Térjünk át a nyugati partra, Los Angeles városába, ahol a nap legnagyobb meglepetését találjuk. A UCLA Bruins 20. kiemelt gárdája a nem túl acélos West Coast Conference-ben tavaly 2-12-es mérleget produkáló szintén los angeles-i Loyola Marymount Lions csapatát fogadta. Az amerikai közvélemény a meccs előtt egy lyukas garast nem tett volna arra, hogy az LMU akárcsak a közelébe tudjon kerülni a Bocsoknak. A hazai pályájuktól ideiglenesen távol játszó Bruins számára nem lehet kifogás a megszokott campus hiánya, hiszen egy ilyen kaliberű ellenfelet magabiztosan kellene verni egy Pac-12-es elitalakulatnak. A pályán viszont nem ez történt. Az alig ismert LMU olyan magabiztosan játszott, hogy az embernek néha olyan gondolata is lehetett, hogy a srácok mezt cseréltek. Félidőbe úgy mehettek a csapatok, hogy egy utolsó pillanatban esett triplával 34-33-as előnyt szerzett a Lions, amely a második félidőben végig vezetve, majd egy 12-0-s rohanással a kegyelemdöfést beadva győzött 1941-42 után először a UCLA ellen. A végeredmény: 58-69. A vendégeknél Ashley Hamilton 23, Anthony Ireland 21 pontjával, valamint a Lions csapatszinten elért 10 triplájával hozta össze a győzelmet, ami hatalmas önbizalmat adhat a folytatásra.

A többi pályára lépő nagy csapat simán hozta a kötelező győzelmet. Nagy csapat alatt értem a Connecticut, Louisville, Ohio State, Kentucky, Kansas, Pittsburgh, Baylor, Florida, Vanderbilt társaságot.

Jamal WilsonAz elitkategória közvetlen követői közül is érdemes kiemelnünk egy találkozót. A Virginia állambeli Fairfaxben nem mindennapi találkozót vívott egymással a hazai pályán játszó George Mason Patriots és a Rhode Island Rams, amely találkozón egy ragyogó egyéni teljesítmény is született. A meccset a Patriots nyerte 92-90 arányban hosszabbítás után. Náluk Ryan Pearson 28 pontja és 12 pattanója is nagyon szép mutató, de a vendégeknél amit a negyedéves Jamal Wilson művelt, az valami elképesztő. A 195 centi magas guard előző szezonjában nyújtotta eddig karrierje legjobb teljesítményét 5.1 ponttal, ehhez képes ma hajnalban, a szezon első találkozóján 38 pontot rámolt be, amivel a nap legeredményesebbje tudott lenni. Külön kiemelendő, hogy ebből a pontzuhatagból 29-et a második félidőben és a hosszabbításban dobott, aminek köszönhetően a sokkal gyengébb Rams kis híján meglepte a hazaiakat. A csoda azonban elmaradt, de ha Wilson minden meccsen csak megközelíti ezt a teljesítményét, akkor az egyik legtöbbet javuló játékos lehet belőle idén. Hogy ebből kiegyensúlyozott, vagy egyszeri performansz lesz-e, az majd kiderül a továbbiakban.

4. játéknap – 2011. november 12. ajánló

A tegnapi meccsáradat után ma „csak” 55 találkozót rendeznek, amelyen 3 darab Top 25-ös csapat mérkőzik meg. A Syracuse Orange a Fordham Rams-t, a Wisconsin Badgers a Kennesaw State Owls-t, a rekordbeállításra készülő Mike Krzyzewski által vezetett Duke Blue Devils pedig a Presbyterian Blue Hose-t fogadja. Az eredményekről és fontosabb történésekről holnapi rovatunkban számolunk be. Tartsanak velünk akkor is!