Napi NCAA - 2012.01.04.

A legendás edző, Gene Bartow életét vesztette, a címvédő Connecticut meglepetésre kikapott, kattintás után olvashatjátok az egyetemi bajnokság újabb napjának beszámolóját.

Hírmorzsák:

81 éves korában életét vesztette Gene Bartow, a UCLA és a UAB egykori kiváló edzője. Ő váltotta az edzőlegendát, a rekordhalmozó John Wooden-t a UCLA kispadján. Bartow volt az elnöke annak a cégnek, amelynek a tulajdonában van az NBA-ben vitézkedő Memphis Grizzlies és annak otthona, a FedEx Forum.  Még 2009-ben diagnosztizáltak nála gyomorrákot, sajnos a keddi napon végérvényesen is a fránya betegség győzött. Az UAB már készül a Bartow Classic mérkőzésre, amelyet a Memphis egyetemi csapatával játszanak, a bevétel teljes egészét a Coach Gene Bartow Fund for Cancer Research kapja. Edzői karrierje során nem kevesebb, mint 34 évet dolgozott az NCAA divízió 1-es kiírásában, 647 mérkőzést nyert ez alatt. 2009-ben beiktatták az egyetemi kosárlabda halhatatlanok csarnokába, ráadásul az UAB átnevezte a kosárlabda csarnokát az ő tiszteletére. Egy igazi ikonnal lett kevesebb az egyetemi kosárlabdázás. Nyugodjon Békében.

Történelmi tettet hajtott végre az Auburn végzős csatára, Kenny Gabriel a Bethune-Cookman elleni mérkőzésen szerzett tripla-duplájával. Az Auburn kosárlabda részlegének történelme nem kispályás, nem kevesebb, mint 106 éve pattog náluk a labda, 2322 mérkőzésük alatt senki sem szerzett tripla-duplát az Auburn uniformisában. Olyan neveknek nem sikerült ez a teljesítmény, mint Charles Barkley vagy Chuck Person. Gabriel 24 pontot, 13 lepattanót és 10 blokkot szerzett azon az ominózus mérkőzésen. Gabriel a SEC konferencia második legjobb blokkolója (2,8), negyedik legjobb lepattanózója (8,2), mindezek tetejére 12,8 pontot átlagol idén.

A Missouri újonca, Kadeem Green bejelentette, hogy átköltözik egy másik egyetemre és otthagyja az eddig veretlen Missouri Tigers-t (14-0), ahol 10 percet átlagolt az eddigi mérkőzéseken. Most, hogy ő elmegy, a Tigers szerkezete még jobban lealacsonyodott, most már csak Ricardo Ratliffe (6-8 láb) és Steve Moore (6-9 láb) aki nála magasabb. Green 6-8 láb magas srác, torontói gyerek aki a United Faith Christian Academy tanulója volt. A szezon előtt 3 csillagos újoncnak volt rangsorolva a scout.com nívós listáján, le is csapott rá a Missouri, olyan egyetemeket félrelökve, mint a George Washington vagy a George Mason. Green azért hagyja ott az egyetemet, mert szeretne közelebb lenni a családjához.

Kiemelt mérkőzések:

Kentucky (#2) – Arkansas-Little Rock 73:51

Könnyedén nyert a Kentucky az AR-Little Rock ellen és továbbra is veretlenek hazai pályán (11-0). A mérkőzés legjobbja egyértelműen az újonc Anthony Davis volt, aki 22 pontot, 16 lepattanót és 3 blokkot osztott ki. Darius Miller fantasztikus volt a padról 11 dobásából 6 célt ért, 5 hárompontosából hármat bevágott. Az első félidőben még az Arkansas-Little Rock vezetett, a második félidőben viszont beindult a henger és egy iszonyatos 23-1-es rohanással eldöntötték a mérkőzést.

Missouri (#6) – Oklahoma 87:49

Két teljesen egyértelmű félidőt láthatott az, aki leült és megnézte az eddig veretlen Missouri és mostanában eléggé szürke Oklahoma mérkőzését. Kim English 23 pontot és 9 lepattanót tett a Missouri közösébe, mellette még Marcus Denmon is villantott, 20 pontot, 7 lepattanót és 3 gólpasszt szerzett. A 15.000 Missouri néző előtt megrendezett mérkőzésen a hazaiak 12 hárompontost dobtak be 21 kísérletből (57,1%), ráadásul kétszer annyi lepattanót is szereztek, mint az Oklahoma. Ez volt a kulcs a mérkőzésen.

Ohio State (#7) – Nebraska 71:40

Thad Matta az Ohio State edzője nagyon leszúrta a srácokat és szokatlanul kemény edzéseket vezényelt a csapatának a legutóbbi vesztes Indiana elleni mérkőzésük óta. Úgy látszik, hogy összekapták magukat a fiai, hiszen hazai pályán 31 pontot vertek a Nebraska csapatára. Jared Sullinger 19 pontot dobott és leszedett 12 lepattanót, ezzel ő volt a csapata legjobbja. Sorban ez volt az Ohio State 35. hazai győzelme, ehhez kellett Deshaun Thomas 15, ill. William Buford 13 pontja. Az Ohio óriási fölényben volt a lepattanók tekintetében, ennek is köszönhető, hogy elbírták, hogy borzalmasan dobták a hárompontosokat (11,8%). A Nebraska cseréi mindösszesen 4 pontot szereztek az egész mérkőzésen.

Seton Hall – Connecticut (#8) 75-63

Nagy meglepetésre a címvédő kikapott a Seton Hall otthonában, elsősorban a borzalmas első félidei játékának köszönhetően. A hazaiak december végén játszottak az első helyen kiemelt Syracuse ellen, de akkora verést kaptak, hogy Jordan Theodore és Herb Pope is megfogadta, hogy megbüntetnek emiatt mindenkit, aki az útjukba áll. Úgy látszik komolyan gondolták a srácok, nem a levegőbe beszéltek, előbb a West Virginia, most pedig a Connecticut is megtudta, hogy milyen is kikapni a kalózoktól. A Pirates fantasztikus csapatjátékkal rukkolt elő, négy játékosuk is 10 pont felett termelt. Herb Pope 15, Fuquan Edwin 12, Aaron Cosby 12 pontot szerzett, de a mérkőzés legjobbja Jordan Theodore volt a mai 19 pontjával, 11 gólpasszával, ritkaság, de 8-ból 8 büntetőt is értékesített. A esélyesebb vendégek borzalmasan dobtak a mezőnyből (35,1%), Shabazz Napier nem találta a dobóformáját (2-12), hiába dobták meg egy kivételével mind a 17 büntetőjüket. A Seton Hall január 7-én a Providence otthonában folytathatja a jó sorozatát, a Connecticut pedig a Rutgers vendégeként javíthat.

St. John’s – Louisville (#10) 58-73

Ahogy arra számítani lehetett, a Louisville könnyedén verte a Madison Square Garden-ben a St.John’s egyetem csapatát. Az örök elégedetlen Pitino nem volt teljesen elégedett a fiaival. „ Keményen játszottunk, de nem elég jól” nyilatkozta a Cardinals mestere. Russ Smith 17, Kyle Kuric 15, a mérkőzés legjobbjának választott Gorgui Dieng 12 pontot, 9 lepattanót, 2 gólpasszt, 2 labdaszerzést és 7 (!) blokkot szerzett. Hiába a hazai csapatban játszó D’Angelo Harrison kiváló teljesítménye, nem tudtak felnőni hozzá a társak, így sima L’ville győzelem lett a vége.

Wisconsin (#19) – Michigan State (11#) 60:63 (hosszabbításban)

A két kiemelt csatáját hosszabbításban húzta be a vendég Spartans. Draymond Green 18 pontot és 14 lepattanót szerzett, Keith Appling pedig 16 ponttal járult hozzá ahhoz, hogy a zöld-fehérek legyőzzék a védekező fenomén Wisconsin csapatát. A Badgers színeiben Jordan Taylor nyújtotta a legkiemelkedőbb teljesítményt, 28 pontot szerzett. A Wisconsin a 2008-2009-es szezon óta nem kapott ki kétszer egymás után hazai környezetben. Érdekes, hogy a Wisconsin egy távolról kiválóan tüzelő csapat, de ma (és az előző, Iowa elleni vereségük alkalmával is) gyengébben teljesítettek, mint az ellenfelük.

Florida (#14) – UAB 79-61

Erving Walker és Kenny Boynton megint elemében volt, távolról szétdobálták vendég UAB védelmét. Nincs min csodálkozni, a Florida a legeredményesebb az íven túlról az egész bajnokságban. Walker 23, Boynton pedig 20 ponttal zárta a mérkőzést, a Florida könnyedén nyert, szezoncsúcsot jelentő 15 hárompontost dobtak. Mindenképpen meg kell még említeni Patric Young teljesítményét, aki 15 pontot és 7 lepattanót szerzett. Ha továbbra is ilyen kiegyensúlyozott lesz a Florida kívül és belül is, akkor nagy sikereket érhetnek el idén.

A játéknap legjobbja:

Gorgui Dieng (Louisville) - 12 pont, 9 lepattanó, 2 gólpassz, 2 labdaszerzés, 7 blokk