Tényleg csalnak az egyetemek!?

Az idei nyár a szokásosnál is több szabályszegést hozott, pedig az NCAA pozitív irányban enyhített az előírásokon…

Azt hiszem szinte mindannyiunk látta a Blue Chips, azaz a „Csont Nélkül” című filmet Nick Nolte, Shaquille O’Neal és Anfernee Hardaway főszereplésével, amely egyes források szerint a Kentucky Wildcats történetét dolgozza fel. A gazdag politikai befolyással bíró milliomos mecénás traktort, házat és kocsit ad az ifjú kosarasoknak, annak fényében, hogy az Ő általa támogatott egyetemen folytassák sportolói karrierjüket. Vajon a valóságban mi dönt azt illetően, hogy egy jól dobó fiatal srác éppen a Duke, a North Carolina vagy esetleg a Georgetown egyetemén folytatja pályafutását. Biztos, hogy van olyan, aki az egyetem miatt, a család közelgése és a többi miatt dönt, de sajnos olyan is akad, aki egy vaskos boríték fejében választ későbbi alma-matere viszonylatában. Hiszem és higgyük, hogy a sport nagy része tiszta, de sajnos, ahogyan a dopping, úgy ez a jelenség is kiirthatatlan a vérkeringésből.

Blue Chips

Pedig az NCAA idén próbált könnyíteni, eltörölték a telefonhívások és a szöveges üzenetek limitjét, sőt ma már a Twitteren és a Facebookon is lehet édesgetni a srácokat. Ennek ellenére a nyár rengeteg szabályszegést hozott. Az egyik legnagyobb sztár Shabbazz Muhammad a UCLA-n való bemutatkozása még mindig kérdéses, mivel bizonyítékok vannak rá, hogy valamiféle juttatásokat kapott. De, van itt minden mi szem szájnak ingere. Dolgozatlopástól kezdve, érdemjegy meghamisításon át ittas vezetésig… A legfőbb probléma valójában az, hogy ma már egy 18 éves kölyök diktál. Ha nem kapom meg ezt meg azt, akkor nem megyek az egyetemetekre. Kevés neki az ösztöndíj, az ingyen apartman, az ingyen kaja, az, hogy órákra sem kell bejárnia és, ha netán még nem is lesz belőle akkora sztár, akkor még egy diplomát is kap. A többség azért nem ilyen, sokan kőkeményen és alázattal güriznek Jó példa erre összehasonlításként Chris Paul és Tyler Hansbrough példája. Paul nagymenőként érkezve nulla alázattal csiripelt a Wake Foresten, több meccsén is nagyképűen és ellenszenvesen játszva az ellenféllel szemben tiszteletlenül viselkedve. „Én kötöttem be a cipőfűzöm.” Ellenben Hansbrough közepes játékerőt mutatva négy évet végig dolgozva a parkettát is felszedve érte el azt, hogy az NBA-ben játszhasson. Melyik a tiszteletreméltóbb? Sajnos a mai világnézetet elnézve sokaknak az első.

A legújabb botrány a 2010-es bajnok Dukehoz kapcsolódik. A Blue Devils akkori játékosa Lance Thomas ugyanis egy ismeretlen személytől akkortájt egy nem kevesebb, mint 100.000 dollár értékű ékszert fogadott el. Bár nem Lance volt a csapat legnagyobb sztárja, de a kezdő ötösben elvitathatatlan érdemei voltak a menetelést illetően. De hogyan is zajlódhatott le egy ilyen jellegű csúnyán szólva tranzakció? „Hé Lance, itt játszol már három éve, gyere, veszek neked nyakláncot.” Abszurd.

De, a sok mellébeszélés helyett, nézzük az NCAA legérdekesebb csalásait:

- Az 1976/77-es idényt követően az NCAA két esztendőre felfüggesztette a UNLV postseason játékjogát, miután Jerry Tarkanian úgynevezett „kérdéses edzéseket” vezetett, azaz titkos tréningeket tartott akkor is, amikor azt még a szabályzat nem engedte. Tarkanian nem hagyta annyiban a dolgot, és bíróságra vitte az ügyet, ahol előbb nyert, majd mivel különböző médiumokban teljes lejárató kampányt kezdett az NCAA ellen vesztes félként távozott és végül 2 és fél millió dolláros kártérítésre kárhoztatott.

- Az NCAA egyik legnagyobb botránya és tragédiája azonban 2003-ban következett be. Ekkor ugyanis rendőrségi nyomozás indult a Baylor játékosai ellen, akiket drogterjesztéssel vádoltak. A nyomozás során aztán olyan dolgokra is fény derült, hogy a középiskolás srácokat jogtalanul titokban tesztelték. Az egyetem számos játékosnak azonnal megvonta az ösztöndíját, ami odáig fajult, hogy maguk a kosarasok is köpdösni kezdték egymást. Mint utólag kiderült, volt, aki benne volt a drog üzletbe, azonban volt, aki jogtalanul veszítette el mindent. Aztán 2003 nyarának elején lényegében máig tisztázatlan okokból Carlton Dotson egy fejlövéssel kivégezte csapattársát Patrick Dennehyt. Dotson jelenleg 35 éves börtönbüntetését tölti. A Baylor pedig örökre megbélyegeztetett.

Carlton Dotson

- Jim O’Brian 1998-tól 2003-ig ült az Ohio State kispadján, ahol minden egyes évben 20 győzelem felett zártak, 2002-ben megnyerték a Big Ten konferenciát, illetve négy alkalommal meneteltek a March Madnessben. Azonban O’Briannek mennie kellett mivel kiderült, hogy Boban Savovic az ösztöndíja mellett havi bontásban fizetést is kapott.

- Kelvin Sampsonnak annak idején azért kellett eljönnie Oklahomából, mert bebizonyosodott, hogy 17 játékost is illegális módszerekkel csalogatott az egyetemre. Indianaban bíztak benne, hogy jó útra tér. Hirtelen az NCAA Etikai Bizottságának tagja lett, majd érdekes módon Eric Gordon (aki 100%-osan elkötelezte magát az Illinoishoz) gondolt egy nagyot és a Hoosiers kosarasa lett. Mint később kiderült Sampson ezt tiltott eszközökkel érte el, majd azt is elnézte, hogy Gordon folyamatosan füvezik. Különösen visszaesőnek bizonyult és röpült, mind Bloomingtonból, mind az NCAA-ből.

- Amikor OJ. Mayo, illetve Amerika egyik legmenőbb rapperének a fia Romeo Miller is a USC játékosa lett, már sejteni lehetett, hogy ennek nem lesz jó vége. Mayo és Lil Romeo egy olyan bulival kezdte az évet, ahol maga Snoop Dogg volt a fellépő. Pláne rizikós volt a dolog úgy, hogy Reggie Bush a kiváló amerikai focista ellen is vizsgálat folyt. Bár Bush és Mayo között mintegy öt esztendő különbség volt, mégis mint utólag kiderült ugyanaz a jelenség játszódott le. Teljes mértékben nem az iskola volt a hibás, hisz a két srácot ügynökök hada környékezte meg. Mindkettő rengeteg ajándékot, pénzt, kocsit stb. fogadott el, amely ugye egyértelműen tiltott. Az eset később bebizonyosodott, így Bush kénytelen volt visszaadni 2004-es Heisman Trophyját, az USC programjai, pedig jócskán visszaestek köszönhetően annak, hogy közel 30 ösztöndíjtól estek el.

OJ Mayo

A következtetéseket vonja le ki-ki magának…

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus