UCLA vs USC

Az egyetemi kosárlabdában jó néhány rivalizálást találunk, ám kevés az olyan, aminek gyökerei olyan régre nyúlnak vissza, mint a UCLA (University of California, Los Angeles) Bruins és a USC (University of Southern California) Trojans rivalizálása. Ha kosárlabdában, vagy bármilyen más sportban eme két iskola sportolói találkoznak egymással, akkor nyugodtan megjegyezhetjük, hogy a harc a los angeles-i egyetemi sportélet uralmáért folyik.

A hosszú rivalizálás egyik oka az a közös konferencia, ugyanis mindkét csapat a Pacific-12 konferenciában verseng. A csoportosulást mindeddig Pacific-10-nek hívták. A rivalizálás másik fő oka az a campusok közelsége. A két csapat sportcsarnokát, a Pauley Pavilont (UCLA) és a Galen Centert (USC) mindössze 14 mérföld választja el egymástól, mindez Los Angeles-en belül. Így tehát érthető, hogy miért is olyan mély a két csapat folyamatos versengése.

Ha az eredményességet vesszük figyelembe, akkor meglepő tényként állhat előttünk, hogy az erős rivalizálás ellenére mennyire nagy a két csapat által elért sikerek mértékének különbsége. A UCLA összesen 11 országos bajnoki címmel rendelkezik, ami páratlan az egész egyetemi mezőnyben. Hozzá legközelebb a Kentucky áll 7 elsőséggel. A USC azonban egy darab ilyen trófeával sem rendelkezik. Hasonlóan nagy a különbség, ha a saját konferenciában elért sikereket vesszük alapul. Az UCLA összesen 29 alkalommal hódította el a konferencia elsőséget, míg riválisa 8 alkalommal volt erre képes. Miután összehasonlítottuk a különböző titulusokat, érdemes arra felhívni a figyelmet, hogy a UCLA a 11 bajnoki címéből 10-et 1964-től 1975-ig szerzett John Woodennek, az egyetemi kosárlabda legnagyobb edzőjének, sőt polihisztorának segítségével. Azóta a bocsok egy országos bajnoki címet szereztek, 1995-ben.

Miután górcső alá vettük a csapatok külön-külön elért sikereit, ildomos most már foglalkozni azzal, hogy mit is produkáltak a felek akkor, ha egymás ellen hozta őket össze a sors, vagy a Pac-10 konferencia menetrendje. A két csapat először 1928 februárjában találkozott egymással, miután a UCLA-t meghívták, hogy csatlakozzon a Pac-10 konferenciába (amit akkor még Pacific Coast Conference-nek hívtak). Az első kosármeccs-sorozatot a bocsok nyerték 2-1-re.

A két csapat közös történelméhez hozzá tartozik egy nem mindennapi sorozat is, ami UCLA részről igen csak arcpirító eredmény. Azt történt ugyanis, hogy a USC 1932 és 1943 között összesen 41 egymást követő alkalommal győzte le los angeles-i riválisát. A jelenlegi, ilyen jellegű rekordot viszont a UCLA tartja, ők összesen 52 meccsen győzték le a Californiát sorozatban.

A UCLA-nek egy másik rémálma is a trójaiakhoz fűződik, hiszen jelenlegi arénájukban, a Puley Pavilonban először tőlük szenvedtek vereséget. Ráadásul egy olyan évben, mikor a csapat vezére egy bizonyos Kareem Abdul-Jabbar volt.

Az 1970-71-es szezonban a két csapat országos szinten #1 és #2 számozást kapott az egész szezon során, a konferencia bajnoka viszont a UCLA lett, így ők vehettek részt az 1971-es NCAA tornán, amit később meg is nyertek. Ekkoriban még nem voltak „at-large” helyek és így a USC távol maradásra kényszerült. Ez az eset segítette hozzá az NCAA torna mezőnyének bővítését 1975-ben.


Ezeken kívül találunk még számtalan parázs hangulatú találkozót, köztük egy négyszeri hosszabbításba fulladt meccset is. Az intézmények volumenét azzal tudnánk legjobban ecsetelni, hogy a bocsok eddig 77 játékost adtak az NBA-nek, köztük olyan legendákat, mint Bill Walton vagy Kareem Abdul-Jabbar, mapaság pedig Russel Westbrook, Baron Davis, Trevor Ariza, Matt Barnes és Kevin Love büszkélkedhet UCLA-múlttal, csak hogy a legnagyobbakat említsük. A trójaiak kötelékében eddig 32 olyan sportoló fordult meg, aki eljutott az NBA-be. A legnagyobb nevek a múltból Gus Williams, Paul Westphal, Bill Sharman és Clifford Robinson, jelenből pedig OJ Mayo, DeMar DeRozan, Nick Young, Taj Gibson és Brian Scalabrini.

Akárhogy is alakulnak az erőviszonyok a következő években, abban biztosak lehetünk, hogy az egymás elleni meccseiken ezeket a mutatókat elfelejthetjük és minden alkalommal egy igazi, nyugati parti rangadót láthatunk.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus