Érdekes hírek sora az NCAA-ből

Nyert a Louisville, lassan lecsengenek a March Madness utórezgései. Elkezdődött a "Kivel mi lesz?" fantázia névre keresztelt játék. Vannak, akik az NBA-be vágynak, mások azonban maradnak egyetemükön. Akad ki pallérozná elméjét a profi lét előtt és van kit a jövő évi Final Four vonz mágnesként. Az uborkaszezonban még erősebbek a kimondott ígéretek. Az alábbiakban a legérdekesebb döntésekről, hírekről olvashattok, némi lehetséges magyarázattal megfűszerezve!

 

Elsőként következzen a legképzettebb mezőnyjátékos, Doug McDermott esete: a Creighton vajkezű bedobója marad alma materében a 2013-2014-es kiírásra. A tavalyi szezon második legeredményesebb játékosa (23,2 pont/meccs) végzősként is Bluejays mezben ontja majd a trojkákat. Sokan várták az NBA-be idén, akár TOP10-es választottként, ám Doug nem megy sehova.

Szvsz: a fehér srác prototípusának mintaképeként (jóképű, jóhajú, jóeszű és jókezű) elhíresült McDermott rámegy a történelemre. Ő lehetne az NCAA veretes történelmének mindösszesen hatodik spílere az utóbbi 40 esztendőben, akit három, egymást követő szezonban beválasztanak az Év Ötösébe. Ezt csak Patrick Ewing, Wayman Tisdale, Bill Walton, David Thompson és Ralph Sampson mondhatja el magáról. Emellett kihívásként tekint az újjáalakuló Big East konferencia küzdelmeire. Ráadásul neki nem kenyérre kell a profi szerződésben rögzített számsor, hiszen faterja az edzője, így nyugodtan pallérozódhat tovább, csiszolgatva eddig sem épp szegényes arzenálját.

Hasonló döntésre jutott az újgenerációs magasemberek egyik legígéretesebb képviselője, Adreian Payne. A Michigan State szurkolók legnagyobb örömére a 206 centis romboló úgy döntött még sokat látott mesterét, Tom Izzo-t is meglepi, mikor nem nevezte saját magát az NBA draftra. Eddig mindhárom szezonjában komolyan megjavította statisztikai mutatóit (2,5-7-10,5 pont; 2,4-4,2-7,6 lepattanó; 49-70-85% büntető) átlépve saját árnyékát.

Szvsz: le a kalappal Payne előtt! Simán első körös választott lett volna, erre visszatér, hogy megharcoljon a bajnoki aranyért. Nem sok olyan ifjú, a csillogás és dollármilliók csábításának ellenállni képes sportolót ismerek, aki ilyen potenciállal ezt a lépést tette volna. Mivel Nix kivételével mindenki marad a Spartansnál, a legnagyobb esélyesek közé tartoznak. Izzo Mágus visszautasította a Cleveland Cavaliers érdeklődését és vele a fedélzeten a zöld-fehér végzősök korábban kivétel nélkül átélhették a F4 élményét. Adreian a semmiből rakta össze idénre kinti dobását (16/42), az első szezonok "török-zúzok, belül melózok", nyers erőemberéből életveszélyes négyessé alakítva saját magát. Ha képes lesz tartani a fejlődési ütemtervet, jövőre semmi sem menti a TOP5-ös cetlitől.

Ha a McDermott-Payne duón sokan meglepődtek, akkor mit mondjunk Marcus Smartról?! Ő nem "talán"  TOP5, hanem stabilan a kiválók legkiválóbbjainak egyike volt idén. Erre tessék, visszatér az Oklahoma State-hez. Ahogy a Gru ellensége, a főgenyó Vektor mondta: ez aztán az aztán

Szvsz: A név kötelez. Smart tisztában van vele, még egy év az NCAA műhelyében pótolhatatlan ajándék a sportolói karrier beindításához. Kiváló ellenfelek ellen gyakorolhatja élesben az edzéseken tanultakat. Elképesztően agresszív és elhivatott védekezése mellé felfejlesztheti a még kicsit döcögős (46,5% dupla és 29% tripla) támadómunkáját. Munkamorálja fantasztikus, alázat-önbizalom és fegyelem keveréke egy maximális fizikai potenciált rejtő testben (195 centi-104 kiló). Egyéni előrelépés mellett érzi, jövőre a Cowboys képes lehet a Kansas és a KSU legyűrésére a Big12 konferencián belül. A nehezebb utat választotta, remélem profitál belőle, minden szinten.

"Az ígéret szép szó, ha betartják úgy jó..."

Ennek az örökérvényű igazságnak felelt meg két NCAA legenda, Rick Pitino és Jon Scheyer:

A Louisville bajnok mestere talán maga sem gondolta, hogy első felindultságában tett ígéretét áprilisban be kell tartsa. Történt ugyanis, az akkor még szárnyaszegett Cardinals banda egy sokáig emlékezetes, öt hosszabbításba torkolló thriller során fájdalmasan alulmaradt a Notre Dame egyetemével szemben. Ekkor, az öltözői hegyi beszéd során esküdött meg az Al Pacino hasonmás verseny örökös győztese, tetoválással karcol emléket magára, egy esetleges Márciusi Őrület diadal esetén. A többi már történelem: a Peyton Siva vezette csapat megtáltosodott és besöpörte a végső győzelmet a Michigan ellenében. Pitino pedig vagány olaszként nem bújt egy alig látható kamu tetkó mögé, hanem a bal vállára varratta a csapat "L" lógóját, körbevéve azt a legfontosabb számokkal. Nagy kérdés mi lesz, ha csapata esetleg duplázni fog, pláne, hogy legjobb pontszerzője, Russ "Tökkbolond" Smith visszatér a következő szezonra...

Nem akárkivel erősödött a DUKE edzői stábja, ugyanis a 2010-es bajnok csapat kapitánya, az Év Csapatába beválasztott Jon Scheyer visszatér egykori sikereinek színhelyére. Miután Chris Collins elfogadta a Northwestern vezető edzői megkeresését, megüresedett egy pozíció, amit a mindössze 26 esztendős hátvéd boldogan tölt be a 2013-as kiírástól. Négy, sikerekben gazdag esztendő után sokan egy Shane Battier-szerű NBA karriert vártak a rendkívüli játékintelligenciával és labdabiztossággal rendelkező játékostól. Bár a Los Angeles Clippers kiválasztotta őt, nem adatott meg számára, hogy hivatalos meccsen pályára léphessen a Stern Cirkuszban. Próbálkozott a D-Ligában, majd egy évig az izraeli örökösbajnok Maccabi Tel-Aviv foglalkoztatta. Egy hajszál híján végzetes kimenetelű szemsérülés miatt azonban már képtelen volt a régi színvonalon teljesíteni. 7 Euroliga derbi jutott neki, összesen hat pontot jegyezve. Aktív játékos pályafutását a spanyol Gran Canariában fejezte be idén. Lediplomázásakor megígérte a szurkolóknak, egy nap még visszatér. Kár, hogy ennyire fiatalon kellett megtennie...

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus