March Madness: A Duke a bajnok

A March Madness döntőjében hiába vezetett a második félidőben 9 ponttal is a Wisconsin, végül Tyus Jones vezetésével a Duke lett a bajnok.

Ma hajnalban lejátszották az egyetemi bajnokság első számú év végi tornájának döntőjét, amelyben két első kiemelt, a Wisconsin és a Duke csapott össze. Az első félidő hullámzóan alakult, de nagyobb előnyt egyik gárda sem tudott kialakítani. A Duke a 14. percben vezetett hat ponttal (17-23), de a Wisconsin fordított, az első 20 perc pedig döntetlennel ért véget (31-31).

A második felvonást sokkal jobban kezdte a Badgers, Bronson Koenig és Frank Kaminsky vezetésével 9 pontos előnyt építettek ki a 27. percre (48-39). Itt állt a Blue Devils élére Grayson Allen - triplájával és 2+1-ével egy perc alatt zárkózott fel a Duke, az ő és Tyus Jones vezetésével gyakorlatilag a 30. percre eltűnt a két alakulat közötti differencia (51-50). Jones és Allen kosaraival volt meg előbb a 33. percben az egyenlítés, a 35. minutumban pedig a vezetés is Mike Krzyzewskiéknek (54-56).

A Wisconsin két ásza, Kaminsky és Sam Dekker itt még visszavették a vezetést (58-56), de Jones egy triplával azonnal válaszolt, ő és Jahlil Okafor 10 pontot szerzett 3 perc alatt, miközben a Wisconsin nem tudott a gyűrűbe találni, így az utolsó másfél percre úgy fordultak a felek, hogy szinte eldőlt az összecsapás (58-66). Kaminsky triplája és Nigel Hayes kettese után úgy tűnt, hogy 50 másodperc alatt még fordíthat a Badgers (63-66), de Jones két, 34 másodperccel a vége előtt dobott büntetője után nem volt már több pont a találkozón, ezzel 63-68-ra győzött és bajnok a Duke.

A Final Four legkiemelkedőbb játékosának a Duke újonc hátvédjét, Tyus Jonest választották, aki a döntőben pazarul játszott, főleg a második félidőben és a végjátékban (23 pont, 5 pattanó, 7/13 mezőny, 7/7 büntető) - őt egyébként a DraftExpress már a 21. helyen jelöli az idei mock drafton, könnyen elképzelhető, hogy főleg egy ilyen négyesdöntő után találkozunk vele jövőre az NBA-ben is. Mike Krzyzewski ötödjére lett bajnok a Blue Devilsszel (1991, 1992, 2001, 2010, 2015), a UCLA legendás trénere, John Wooden mögött ezzel a második az örökranglistán.

A két gárda ászai közül senki sem villogott igazán. Kaminskynek hiába volt erős dupla-duplája (21 pont, 12 pattanó), a dobás nem ment neki (7/16 mezőny), ahogy hosszú idő után először Dekkernek sem (12 pont, 8 pattanó, 6/15 mezőny, 0/6 tripla). A túloldalon Okafor csak 22 percet játszott, így is 4 személyivel fejezte be a meccset, így visszafogottabb volt (10 pont, 3 pattanó), Justise Winslow-nak pedig támadásban szintén gyenge estéje volt (11 pont, 9 pattanó, 3 blokk, 3/9 mezőny, 4/7 büntető).