A spanyol hölgyek idegenben nyerték a drámai Eb-döntőt

Káprázatos meccsen, Európa-bajnoki döntőhöz méltó, magas színvonalú találkozón 70-69-re nyert Spanyolország a házigazda francia csapat ellen a női Eb döntőjében. A spanyolok 20 esztendővel 1993-as sikerük után lettek újra a kontinens legjobbjai. Az előző szezont Győrben befejező Cindy Lima kezdő centerként 6 pontos és 9 lepattanós döntőt játszott - várakozáson felül. Bár korán kipontozódott, s az ujján meg is sérült, jelentős szerepet játszott abban, hogy a spanyolok megnyerték az Európa-bajnokságot.

Franciaország-Spanyolország 69-70 (12-21, 23-15, 20-17, 14-17)

Az Eb két veretlen együttese csapott össze a fináléban. Mindkét együttes hibátlanul menetelt a csoportjában, a középdöntőben és az egyenes kieséses szakaszban egyaránt, tehát óriási döntőre volt kilátás. Húsz éve ugyanez volt a párosítás a döntőben - akkor spanyol siker született.

Gomis bátor betörése után a hazaiaknak szerzett vezetést. Tchatchouang egy erődemonstrációval felérő blokkal mutatkozott be az egyik legjobb spanyol játékosnak, Torrensnek. A center, Lyttle hármasa után Torrens is triplát dobott, jelezve: nem törte meg a korán kapott blokk. A negyed közepén Lyttle és Dominguez villanásaival 10-6-ra megugrott a spanyol csapat. A hosszabb francia kosárcsendet Tchatchouang törte meg, de Lima erre is felelni tudott. A két nagy sztár, Gruda és Lyttle villant: Gruda bravúrkosarat szerzett, az előző évadot Győrben befejező Cindy Lima pedig újabb fontos kosarat dobott. A felvonás vége felé több labdát is eladtak a hazaiak, s a spanyol csapat ezt könyörtelenül büntette. A negyed egy újabb franca eladott labda utáni lerohanás végén Palau hármasával, s 9 pontos spanyol vezetéssel zárult.

A második pedig Lima újabb kosarával kezdődött, s 11 pontosra nőtt a spanyolok előnye. Torrens hármasára Dumerc felelt, s Gruda is betalált. Bár 7 ponttal még mindig a spanyolok vezettek, edzőjük rögtön időt kért, nem akarta, hogy igazán lendületbe jöjjenek a hazaiak. Ennek ellenére megzavarodtak a spanyolok, Dumerc újabb hármasával 4 pontra jött föl a francia együttes. Ritmust vesztett a spanyol csapat, 26-14 után támadásban eladott labdák, rossz helyzetből elvállalt helyzetek, elkapkodott, elerőlködött akciók jellemezték játékukat. Gruda vezérletével egy 13-0-s rohammal fordított a francia együttes. A spanyolokat Lyttle lendítette át a holtponton, s ugyan Gruda egy káprázatos szerelést bemutatott a kárára, de Torrens előlépett vezérré. Triplát is dobott, s az ő pazar megmozdulásai révén egy 10-2-es futást mutattak be a vendégek. A káprázatos "hullámvasutazás" a félidő végén folytatódott, a félidő finise a hazaiaké volt, akik 1 pontra jöttek föl, remek csapatmunkával.

Francia akcióval, ám szerzett labda utáni spanyol kosárral indult a második félidő. Lima gyorsan összeszedett három személyit Yacoubou-n, ám a francia center csak büntetői felét értékesítette, Torrens-t viszont nem tudták tartani a franciák, így továbbra is a hazaiak "futottak" az eredmény, s a spanyol együttes után. Gomis hármasával egyenlítettek a hazaiak - remek, igazi Eb-döntőhöz méltó volt a játék. Lawson-Wade bravúros hármasa, amely a házigazda vezetését jelentette, óriási lökést adott Franciaországnak, 49-46-os vezetésüknél időt kért a spanyol kapitány. Zónára álltak át a spanyolok, támadásban pedig Lyttle és Torrens káprázatos betörések utáni kosaraival, majd Xargay büntetőivel egy 6-0-t bemutatva visszaszerezték a vezetést. A negyed Ndongue kosarával, s 2 pontos hazai vezetéssel zárult.

A befejező negyed elején 27 másodperc alatt összeszedte a 4 személyi hibáját a hazai csapat, s a spanyol akció Dominguez hármasával zárult, a következő pedig Xargay-éval, Dominguez betörés utáni kosarával pedig 8-0-val kezdte a szakaszt Spanyolország. Lima kipontozódott, jöttek a hazaiak, a spanyolok kezdték gyűjtögetni a személyiket, Gruda pedig rendre betalált közép távolról. Spanyol részről Torrens túlpörgött, a franciák mutattak be egy 6-0-s futást , így 61-61-ről kezdődött az utolsó 6 perc. A hajrában a spanyolok vezettek. Lyttle előbb megkapta a 4. hibáját, majd kosár plusz büntetős akciójával 4 pontosra növelte a spanyol előnyt. Dumerc triplájával 1 pontra jött föl a hazai együttes. Nicholls ugyan kihagyott két büntetőt, ám a hazaiak is hibáztak. 7,5 másodperccel a vége előtt egy végletekig kijátszott akció végén Lyttle talált be. Időkérés után Lawson-Wade szorongatott helyzetből eleresztett tripla kísérletét követően Gruda a dudaszó pillanatában bepöcizte a labdát, de a dupla nem volt elég a hazaiaknak, csak ahhoz, hogy minimális különbségűre, egyetlen pontosra csökkentse a házigazda vereségét.

Franciaország: Dumerc 11/9, Gomis 9/3, Tchatchouang 4, Ndongue 5, Gruda 25. Cs: Lawson-Wade 5/3, Yacoubou 8, Miyem 2, Skrela, Ajayi,

Spanyolország: Dominguez 7/3, Xargay 8/3, Torrens 21/12, Lyttle 20/3, Lima 6. Cs: Palau 5/3, Nicholls 2, Valdemoro, Gil 1,

Az Európa-bajnokság All Star csapata: Celine Dumerc (Franciaország), Frida Eldebrink (Svédország), Alba Torrens (Spanyolország), Ssancho Lyttle (Spanyolország), Isabelle Yacoubou (Franciaország)

A legértékesebb játékosa (MVP): Sancho Lyttle (Spanyolország)