Csúcsrajáratott csapatok csatája

2-2-re áll a női döntő, ma délután eldől, ki lesz a bajnok. Több hibázási lehetősége tehát sem a védő Uniqa Euroleasingnek, sem a trónkövetelő UNI Seat Győrnek sincs. Pár hete, Győrben, a Magyar Kupában már játszott egy egymeccses döntőt a két együttes, akkor az ilyen összecsapások lejátszásában - és megnyerésében - nagyobb gyakorlattal rendelkező soproni alakulat nyert. Most, a bajnoki címről döntő összecsapás előtt - ráadásul hazai környezetben - is Székely Norbert együttese az esélyes.

Nagy hiba lenne persze bármilyen párhuzamot vonni a kupadöntő és a ma délutáni összecsapás, a  bajnoki finálé döntő mérkőzése között. Elsősorban azért, mert Fűzy Ákos tanítványai azóta megszabadultak "Sopron-fóbiájuktól", a döntő során két alkalommal is legyőzték a címvédő, friss kupagyőztest, másrészt pedig, mert a döntő eddigi mérkőzésein a két csapat már minden eddigi teóriát többször s gond nélkül rúgott fel.

Az első meccs után általános prognózis volt a "sima soproni söprés",és még a második után is sokan vártak 3-1-es Uniqa-sikert. A trónkövetelő soproni bravúrja után a 3-1 megmaradt, de ellenkező előjellel, már győri  sikert jelezve. Persze ekkor azért olyan (magán)vélemények is napvilágot láttak, amelyek szerint az nyeri a döntőt, aki a negyedik összecsapáson jobbnak bizonyul...Nos, azt a Sopron nyerte, így jöhet az 5. mérkőzés. Ki-ki meccs, aki ma nyer, bajnok - de ezzel mindkét oldalon természetesen mindenki tisztában van.

Kanyarodjunk vissza egy kicsit a finálé eddigi messze legjobb, 4. meccséhez. A Sopronból ahogy korábbi döntők során már többször is rejtett energiatartalékokat mozgósított, amikor "nyakán volt a kötél". Győrben a döntő során a legjobb játékát nyújtó UNI Seat csapatát fektették két vállra Székely Norbert tanítványai. Lehet - meg is érdemlik - dicshimnuszokat zengeni Fűrész Diáról, Fegyvernekyről vagy Hortiról, mégis meggyőződésem, hogy a 83-76-os soproni siker egyik, ha nem a legfontosabb tényezője a második és a harmadik meccsen formán kívül, egyre fogyó önbizalommal, sőt gyakorlatilag anélkül kosaraz(gat)ó Olekszandra Kuraszova látványos feltámadása, javulása volt. Nyilván az ellenfél is érzékeli, hogy egy adott csapatból ki milyen formában van, milyen napot fog ki. Nos, a soproniak kedvenc "Szasája"a második és a harmadik összecsapáson látványosan görcsölt, erőlködött, s úgy tűnt, az, hogy nem megy neki a játék, el is kedvetlenítette. A győri védelem ekkor jobban fókuszálhatott Fűrészre és Fegyvernekyre. A negyedik meccsen viszont, hogy a végül 15 ponttal záró Kuraszova hamar "elkapta a fonalat" az nagymértékben megnyugtatta az előbb említett két kiválóságot, s őket is roppant magabiztosakká tette társuk teljesítményének ugrásszerű javulása.

Az mondjuk sejthető volt, hogy egy jó Kuraszova nélkül a Sopronnak nagyon nehéz lesz legyőzni riválisát. Ha azt nézzük, hogy a döntő érdemben a második meccsel kezdődött-  a győriek akkortól nőttek fel a feladathoz - elmondhatjuk, amikor Kuraszova gyengén játszott, a Győr, amikor jól teljesített, az ő csapata, a Sopron nyert. Úgy gondoljuk, ma is kulcskérdés, milyen napot fog ki.

A győi csapatban Quanitra Hollingsworth a végletek embere volt a 4. meccsen. Imponáló dupla-duplát gürcölt össze (21 pont, 14 lepattanó), ám akadtak olyan - tenisznyelven szólva - ki nem kényszerített hibái, amelyeknek bizony jelentős szerepük volt abban, hogy együttese elbukta a negyedik meccset, s a bajnoki cím ünneplése helyett most utazhat Sopronba... Az amerikai centernek kiélezett helyzetekben remegett meg a keze a büntetővonalon, amikor feljövőben lévő együttese 3 pontra közelíthette volna meg a Sopront, ám kihagyott büntetői megtörték a győri lendületet, korábban pedig megszerzett lepattanók után, még instabil egyensúlyi helyzetből úgy dobott kapkodva kosárra, hogy esélye sem volt a találatra. Saját palánkja alatt pedig ugyanígy sietve nemegyszer eladta a labdát, szinte gólpassz-értékű átadással kihagyhatatlan helyzetbe hozva a soproniakat.

A két légiós játéka tehát kulcsfontosságú lehet a döntőről döntő délutáni mérkőzésen. Aki nyer - bajnok. De ezen érdekes, fordulatos finálé igazi győztese a sanyarú helyzetben lévő női szakág lehet.

A mérkőzés megtekinthető a Sport Klub televíziós csatornán - a közvetítés 14:30-kor kezdődik!

Fotó: gyorplusz.hu, wb-sopron.hu