Első cseh és harmadik amerikai siker

Csehország és Horvátország nagyot meccselt egymással, váltakozva lepték meg egymást, ám a végén utóbbi szinte összeomlott, így sima lett. USA viszont szépen felőrölte a törököket és továbbra is nagyon magabiztos a londoni olimpia női kosártornáján.

2012. augusztus 1. London

A CSOPORT, 3. kör

Horvátország – Csehország
70-89 (19-22, 20-23, 21-12, 10-32)

Legjobb dobók

Horvátország: Mandir 20/3, Lelas 15/3

Csehország: Elhotova 20/12, Burgová 19, Vitecková 18/12, Vesela 12/3, Horaková 11/9

A csehek és a horvátok meccsén biztos volt, hogy valamelyik gárda rossz szériája megszakad, hiszen eddig egyik alakulat sem nyert, itt azonban iksz nem lehetett a végeredmény. A horvátok beálltak egy 55-60 körüli dobott pontra az első két mérkőzésükön, míg általában 80 felett kaptak, magyarán sima vereségeik voltak az USA és Kína válogatottjától. A csehek ugyanakkor szorosabb vereséget szenvedtek Kínától, majd a törökök ellen sanszuk volt a sikerre, de nem jött össze.

Aztán a horvát együttes fantasztikusan rajtolt Csehország ellen. Lelas egymaga 6-ot vágott, s így jutottak el 10-0-ig! A csehek bő 4 perc után, Elhotova révén dobták az első kosarukat. Igaz, ami amott ment, emitt is, szó se róla! Vagyis 16-12-es horvát vezetésnél megindultak a csehek és ők is produkáltak egy 10-0-át! Így múlik el a világ dicsősége, de legalábbis a horvátoké, akik a remek kezdés után már az első negyed végén hátrányba kerültek. Sőt, ha Mandir nem vág egy triplát a végén, sima hatpontos lett volna a cseh előny – így csak három.

Innentől kezdve a horvátok kapaszkodtak, de a csehek mégis lassan elhúztak. Igaz, a második negyed végén felzárkóztak a horvátok, de nem volt ez annyira vészes (39-45).

Hogy mennyit számítanak a távoli dobások, rövidesen bebizonyosodott. A csehek egy dupla és egy tripla után ugyanis máris komolyabb vezetésre tettek szert a harmadik negyed elején (39-50). Viteckováék egyébként is remekeltek messziről, hiszen összesen 11 triplát vágtak, ami kiváló produkció, még akkor is, ha hozzátesszük, hogy 30 alkalommal kísérleteztek, ami szintén nem kevés.

Ám milyen a női jellem, szintén megtapasztalhattuk. A szebbik nemre egyébként is jellemző a hektikusság a sportban, de erre talán nem számított senki. Történt ugyanis, hogy 41-52-ről 55-52-re fordított Horvátország! Elképesztő, hiszen 14-0-t futni nem semmi, főleg úgy, hogy a horvátok a csehekkel ellentétben nem dobáltak túl fényesen messziről, tehát sok kiharcolt közelebbi akcióról volt szó.

A veszettül meglóduló Horvátország tehát a negyedik negyedet mér előnyben kezdhette! Viszont a meccs nem hazudtolta meg magát, újabb fordulat (ezúttal kisebb) következett, és  a csehek egy triplával, majd egyéb pontokkal visszavették a fórt, majd az összeomló horvátok ellen folyamatosan növelték.

A vége hihetetlen különbségű  cseh siker lett, hiszen úgy nyertek 19 ponttal, hogy 10 perccel a lefújás előtt még mínusz háromban voltak.

Első sikerükért azért megküzdöttek a csehek, a horvátok meg továbbra is várnak a debütáló sikerükre.

USA – Törökország
89-58 (19-16, 22-10, 22-21, 26-11)

USA: McCoughtry 18, Charles 16, Whelan 14

Törökország: Vardarli 11/9, Holingsworth 11

A törökök két győzelemmel várták, hátha csodát tudnak tenni USA ellen (a 3. kör záró derbije volt ez, immár magyar idő szerint éjfél után befejezve). Angolát rendesen lezúzták, majd a cseheket is, igaz, alig-alig. Az amerikaiak is két sikeren voltak túl, s a számmisztikusok dörzsölhetik a tenyerüket, hiszen 25 és 52 (!) ponttal győztek első két derbijükön, a horvátok és Angola ellen. Nem volt kérdés, ki a meccs esélyese.

Ennyi amerikai méltatás után természetesen nem ők szereztek vezetést. Egy török tripla esett, amire azonban válaszoltak Taurasiék (lásd a mellékelt képen is az amerikai hölgyet). Viszont újabb hármast (is) szórtak a törökök, így 6-10-re még mindig ők vezettek a negyed feléhez közeledve. Nem adták olcsón a bőrüket a törökök, és a negyedben később megint visszavették a fórt, s végül csak szűken vezetett a team USA tíz perc elteltével (19-16).

A második negyedben elkapta a fonalat Charles is, majd Bird hármasával meglett a közte tíz (28-18). A gépezet beindult, s már nem is állt le, csak a meccs lefújásakor. A palánk alatt hatalmas fölényben lévő amerikaiak (53-30 volt a rebound harc a javukra) megengedhették azt is maguknak, hogy 3/13-at dobjanak triplákból. A büntetőket kíméletlenül bevarrták (20/23), és meggyőzően meneteltek harmadik sikerük felé.

Igaz, a harmadik játékrészben, 50-45-nél még jelezték a törökök, hogy ők ettől függetlenül nem adták fel, ami teljesen érthető is, hisz nem turistának jöttek Londonba, de ekkor megint megrázta magát USA, és hirtelen 63-47 lett az állás.

A negyedik negyedben tovább nyomultak az amcsik, így végül könnyen behúzták az újabb győzelmet.

Vajon, ki állítja meg őket? Talán csak – egy röpke vizsgálat erejéig – a reptéri alkalmazott majd, ha visszafelé repülnek hazájukba, arannyal a nyakukban.

Fotó (1): fiba.com (Elhotová látható rajta, katt a képre nagyításért)

Fotó (2): fiba.com (Taurasi látható rajta, katt a képre nagyításért)