Felemás magyar nap az Euroligában

A Sopron nyert, a Győr kikapott a női Euroligában, a négy légióskodó magyar lány csapatai közül pedig három győzött, egy pedig alulmaradt. Nézzük a részleteket!

Uniqa Eurolieasing Sopron - CCC Polkowice 75-58 (25-19, 13-15, 16-6, 21-19)

Mindkét csapat számára óriási volt a tét a továbbjutás szempontjából, hiszen a magyar bajnok és a lengyel ezüstérmes is 1-1 győzelemmel állt a mérkőzés előtt. Egy esetleges harmadik hazai vereséggel jelentősen csökkentek volna Székely Norbert csapatának továbbjutási esélyei.

Zavecz előbb labdát, majd vezetést szerzett, a vendégek a montenegrói Perovanovics két ügyes kosarával hamar fordítottak. Nagy iramban, jó és fordulatos játékkal indult a találkozó, nem látszott a csapatokon a tét bénító hatása. Fegyverneky triplájával 3 ponttal meglépett a hazai csapat, miközben Zavecz remekül őrizte a 2009-es Európa-bajnokság legértékesebb játékosát, a görög Malcit. A negyed közepére azonban mind neki, mind Hortinak 2-2 hibája volt. Jött Fűrész irányítani, gyorsabb, folyamatosabb lett a hazaiak játéka, s egy 9-0-s rohanással 20-10-re elhúztak. A negyed végén ugyan megtört  lendület, jött pár eladott labda, ráadásul Zavecz a harmadik hibáját is megkapta. A negyed Kuraszova büntetőivel, és 6 pontos hazai vezetéssel zárult.

A második szakasz elején Horti is megkapta a harmadik hibáját, majd Fegyverneky ügyes passzát váltotta pontokra. Utána azonban ismét "magára húzta" ellenfelét a több labdát eladó hazai együttes, s Perovanovics, valamint Frazee vezetésével egy 6-0-s rohammal 2 pontra feljött a Polkowice.

Székely Norbert időkérése után két fiatal, Szabó Fanni, majd Licskai Zsófi villant. A vendégeknél a litván center, Petronyte volt eredményes, igaz hibázott is közelről. Csapkodó lett a játék. A játékvezetők nem nagyon szóltak - illetve fújtak - bele a csapkodásba. A félidő végén a palánk alá jó ütemben belépő, s szépen megjátszott Krivacsevics vezetésével ismét ellépett a Sopron, amelynek zónájával nem igazán tudott mit kezdeni a lengyel együttes. A játékvezetők nagy népszerűségi veszteséggel tértek pihenőre, nem adták meg Krivacsevicsnek a záró dudaszókor esett találatát.

A második félidő majdnem úgy indult, ahogy a meccs, csak most a labdát Krivacsevics szerezte meg, a nyitó kosár azonban ismét Zaveczé volt. Jól pörgött a Sopron, felállt védelem ellen is ügyesen játszottak a hazaiak, s jó védekezésük révén volt, hogy leindították ellenfelüket. Muszina nem is bírta ezt idegekkel, egy ellene ítélt személyit kidagadó nyaki erekkel üvöltve vitatott, technikait is kapott, s ezzel kipontozódott. A szakasz első felében 14-2-es rohamot bemutatva tetemes előnyre tett szert a magyar bajnok, Malci továbbra is csak erőlködött és a Polkowice az előző meccseken legeredményesebb játékosa, Zoll sem volt veszélyes. A negyed második felére megtört a soproni csapat lendülete, sok volt a rossz dobás hazai részről, de szerencsére ezt nem tudták kihasználni az ekkor több labdát is eladó vendégek. A Sopron megnyugtatónak mondható, 15 pontos előnnyel várta a záró szakaszt.

Ennek elején Kuraszova megkapta 4. hibáját, ráadásul oly szerencsétlenül ütközött ellenfelével, hogy megszédült az eset után. Malci villant egy triplával, s rögtön a tízes határ közelébe került a Polkowice, amely kijött kemény, egészpályás letámadásra. Perovanovics büntetőivel 10 ponton belülre került a lengyel együttes, jókor jött Fegyverneky duplája. E kosárral, 54-45 után a negyed közepén egy 9-2-es futással ismét megugrott a Sopron. És ezzel meg is törte ellenfele ellenállását, úgy, hogy helyenként kifejezetten ügyes, szervezett jó játékkal a magyar bajnok megszerezte az oly fontos győzelmet.

Érdekességek a statisztikából.

Sopron: Krivacsevics (16 p, 7/13 dupla, 2/4 büntető, 4 lepattanó), Fegyverneky (14 p., 4/10 dupla, 1/3 tripla, 3/3 büntető, 7 gólpassz), Horti (11 p., 4/10 dupla, 3/4 büntető, 7 lepattanó), Zavecz (10 p., 4/4 dupla, 2/2 büntető, 3 lepattanó, 2 gólpassz), Kuraszova (8 p., 3/9 dupla, 0/3 tripla, 6 lepattanó (4 támadó)).

Polkowice: Perovanovics (12 p., 4/5 dupla, 4/4 büntető, 6 lepattanó), Frazee (10 p., 5/9 dupla, 0/1 tripla), Walych (10 p., 2/5 dupla, 0/1 tripla, 6/6 büntető), Malci (9 p., 1/2 dupla, 2/7 tripla, 1/1 büntető, 2 lepattanó, 2 gólpassz), Zoll (4 p., 2/6 dupla, 4 lepattanó, 7 gólpassz).

VICI Aistes - UNI Seat Győr 71-51 (20-8, 19-11, 22-13, 11-19)

A tétnek megfelelően idegesen kezdtek a felek, s ezt jól jelezte, a nyitó negyed közepén a 2-2-es állás. Ekkor Putnina két büntetője a litván csapat lett játékosának adott hatalmas lendületet, gyorsan  bevágott két hármast is. Az így megszerzett előnyre építve végül 20-8-ra nyerte az első szakaszt a kaunasi együttes, amellyel leginkább Nagy-Bujdosó próbálta felvenni a versenyt.

A második szakasz elején Hollingsworth is megszerezte első kosarát, s a lepattanókat is szépen kapkodta. Sajnos a második szakasz elején Linkeviciene is belelendült, tovább nőtt a különbség. Az egy hete, a Galatasaray ellen remekül játszó két fiatal. Rasheed és Simon ezúttal nem volt  veszélyes a gyűrűre. Fokozatosan nőtt a különbség, volt már 20 pont is a hazaiak javára, mígnem a félidő végén Őri kosaraival sikerült kiegyenlítetté tenniük a játékot a győrieknek, ám így is nagy hátrányba kerültek.

Gyorsan döntésre akarta vinni a dolgot a hazai csapat, amely 11-0-lal kezdte a második félidőt. Győri részről  egyedül Őri játszott nem is rontott dobást, ám támadásban továbbra sem tudtak kibontakozni a győriek, a különbség a szakasz második felében már 30 pont fölé duzzadt. A negyed végén azért Sujanová pontjaival ezen belülre kerültek a győriek.

A győrieket azért dicséret illeti, mert nem adták föl, s a záró szakaszban Nagy-Bujdosó vezetésével sikerült 20 pontra feljönniük, de ez a meccs jól mutatta: egészen más esélytelenek nyugalmával a Fenerbahce ellen játszani, s más esetlegesen győzelmi kényszer alatt idegenben szerepelni...

VICI Aistes: Kuktiene (12 p., 4/8 dupla, 1/2 tripla, 1/2 büntető, Linkeviciene (10 p., 2/3 dupla, 1/1 tripla, 3/4 büntető, 6 lepattanó, 3 gólpassz), Putnina (10 p., 3/5 dupla, 2/2 tripla), Valentiene (9 p. 0/1 dupla, 3/6 tripla).

Győr: Nagy-Bujdosó (14 p, 6/9 dupla, 0/3 tripla, 2/5 büntető, 7 lepattanó), Ciglar (8 p., 4/8 dupla, 0/3 tripla, 6 gólpassz), Őri (11 perc, 7 pont, 2/3 dupla, 1/1 tripla), Simon (3 p., 0/7 dupla, 3/4 büntető), Rasheed (2 p., 0/ 9 dupla, 0/1 tripla, 2/2 büntető), Hollingsworth (2 p., 1/5 dupla, 9 lepattanó).

Honti Katáék gyakorlatilag már az első negyedben, de az első félidő végére mindenképpen kijavították a prágaiak elleni hazai botlásukat. Szünetben, Bourges-ban a sérült Dumerc-et továbbra is nékülöző francia együttessel szemben az első negyed után 21-6-ra, a félidőben pedig 44-20-ra vezetett a Valencia, amely végül 77-50-re nyert. Nekünk kis szépséghiba,hogy válogatott hátvédünket csupán az utolsó bő 3 percre küldte pályára NataliaHejková. Katának ezalatt volt egy sikeres duplája és egy rossz triplája, valamint egy gólpassza.

Ujhelyi Petráék a Wisla Krakkóval megküzdöttek az újabb sikerért, de csak "legyűrték" 64-58-ra az olasz Taranto csapatát. A félidőben még 9 ponttal vezetett a Wisla, s ebből nagy csatában 6 megmaradt, a magyar középjátékos átlagos teljesítményt nyújtott, 6 ponttal és 3 pattanóval zárt. Németh Bernadettéknek nem sikerült a bravúr, az egyre inkább összeálló Szpartak Moszkva 67-55-re nyerni tudott Kassán, mégpedig végig vezetve. A magyar irányítóra nem lehetett panasza Stefan Svitek mesternek, Németh 11 perc alatt a mezőnyből ugyan mindkét dobását kihagyta, ám 4 büntetőjéből 3 sikeres volt, 3 gólpasszával pedig irányító társával Musoviccsal együtt csapata legjobb előkészítőjének bizonyult. Statisztikai lapjára még egy támadó pattanó és egy eladott labda került.

A vártnál ugyan jóval kisebb különbséggel, csak 6 ponttal verte a Gdyniát török földön a Galatasaray, de a záró szakasz előtt 12-vel "ment" a török sztárcsapat, amelyet ismét a Taurasi-Charles duó vezetett győzelemre. Ki kell emelni a Gdyniából Henry teljesítményét is, aki 15 pontot és 17 pattanót szerzett. A Jekatyerinburg úgy nyert 15 ponttal, 74-59-re az előző forduló bombameglepetését szállító, ám ezúttal DeLisha Miltont nélkülöző prágaiak otthonában, hogy a záró szakaszt 28-18-ra a csehek nyerték. Azok azok a csehek, akik a jövő héten Győrbe jönnek...

A B-csoportban a Fenerbahce Tarbes-ban lépett pályára s e mérkőzés nagyon hasonlított a törökök múlt heti, a soproniak ellen, Isztambulban lejátszott meccsére. Jól kezdett, s az első negyed után 9 ponttal vezetett a Fener, ám a másodikban kis híján kiegyenlített a Tarbes, majd a harmadikban eldöntötte a meccset a török együttes, amely végül 78-56-ra győzött.

Fordulatos meccs jutott Horvátországban, a Gospic csarnokában Pálla Zoltán játékvezetőnek. Az első negyedben még 33-17-re vezetett a mindent egybevetve távolról remekül (15/30) dobó hazai csapat, ám végül simán, 96-82-re kikapott a Montperllier csapatától, úgy, hogy a 3. negyed után még 70-70 volt az állás. Kosárgazdag - és igen egyoldalú - meccset játszott a múlt héten az Ujhelyi Petra csapatát legyőző Brnóval Madridban a Rivas Ecopolis a 112-70-es hazai győzelemmel végződő meccs végeredménye mindent elmond a "küzdelem" hevességéről.

Fotó: demotix.com