Francia módi: hosszabbításos siker

Remek, fordulatos meccsen a franciák a vártnál jóval nehezebben verték a briteket Dumerc, a hosszabbítás leteltét jelző dudaszóra dobott hármasával. A csehek egy negyed után még vezettek az amerikaiak ellen, ám a címvédő végül újabb magabiztos győzelmet aratott.

Franciaország - Nagy Britannia 80-77 (10-13, 17-10, 20-21, 20-23, 13-10)

Legjobb dobók: Gruda 16, Lawson-Wade 16/3, Yacoubou 15 Dumerc 14/6 ill. Leetham 29/3, Stafford 18, Butler 12.

Annak ellenére, hogy a francia-brit összecsapás egyértelmű esélyesének a hagyományok alapján egyértelműen a gall alakulat számított, a házigazdák hölgykoszorúja mégis igazi oroszlánként harcolva az első negyedben meglepte ellenfelét. Dumerc és európai, sőt világszinten is neves kosarasoknak számító társai bizony igen tompán, sok hibával kezdve hátrányba kerültek az első negyed végére a Stafford és Leedham vezette hazaiakkal szemben.

A második szakaszban aztán elsősorban Gruda és Yacoubou révén a palánkok alatti magassági fölényüket kihasználva fordítottak a franciák, de a 27-23-as szünetbeli vezetésükre nem igazán lehettek büszkék - persze számukra elsősorban a győzelem, veretlenségük megőrzése volt az elsődleges cél.

Az, hogy fordítottak a franciák nem törte meg a szívós brit csapatot, amely a 3. negyed közepére ledolgozta szünetbeli hátrányát. A szakasz második felében fej-fej mellett haladtak a felek, majd a negyed végén a rutinos Edwigw Lawson-Wade kosarainak köszönhetően 3 pontos előnyt szereztek a franciák. A britek a záró szakaszban is tapadtak a tavalyi Eb bronzérmesére, sőt a hajrában Leedham szédületes játékával már-mér a levegőben lógott az olimpia eddig legnagyobb meglepetése, ám Dumerc 6 másodperccel a vége előtt triplával hosszabbításra mentette a galloknak a fordulatos meccset.

Gruda büntetőire Keedham hármassal felelt, így a túlórában sem unatkoztak a nézők. Lepron is hintett egy triplát,  majd a tarthatatlan Stafford-Leedham duó kosaraival 4 ponttal megugrottak a britek. A hosszabbítás végén azonban megmutatkozott a franciák nagyobb tapasztalata. Az utolsó 2 percet úgy nyerték 8-1-re, hogy a drámai meccsen Dumerc, a dudaszó pillanatában dobott hármasával sikerült győzniük a franciáknak, s elkerülniük az újabb ráadást.

Csehország - Egyesült Államok 61-88 (26-24, 12-24, 9-22, 14-18)

Legjobb dobók: Zrustová 15/3, Vitecková 12/9 ill. Taurasi 18/12, Charles 16, Moore 14/6

Az első két percben a nézők nem hittek a szemüknek a két évvel ezelőtti vb-döntő "visszavágóján", Vitecková két, és Horaková egy hármasára építve 10-0-al állva hagyták a csehek a világ és olimpiai bajnok amerikaiakat. Maya Moore vezetésével kezdte meg a felzárkózást az Egyesült Államok együttese, amely egy lerohanásokkal tarkított 13-2-es futással fordított. Csakhogy Vitecková mellett két cseh csere, Zrustová és Pecková is szerencsés kézzel nyúltak a labdához, az első negyedben összesen 6 triplát dobott és előnnyel zárt Csehország. A második szakasz elején váltva vezettek a csapatok, majd Taurasi villant egy triplával, a szakasz közepén pedig a támadó pattanókat rendre lekapó Tina Charles második szándékból dobott kosaraival 5 ponttal megugrottak az amerikaiak. Utána Catchings is belelendült a címvédőnél, amelynek védekezésével szemben egyre kevésbé tudott kibontakozni a vb-ezüstérmes.

A második félidő Taurasi hármasával indult. közel 3 perc kellett az első cseh kosárhoz. Elég sok volt a hiba a nagy rohanásban mindkét oldalon, Taurasi viszont elkapta a fonalat, újabb hármasa után közel 20 pontra nőtt az amerikaiak előnye, úgy, hogy közben ajtó-ablak ziccereket hagytak ki a csehek. A meccs elején látott tiszta helyzetekig való játék helyett igen eseteges, ad-hoc jellegű támadójátékot produkáltak az európaiak, sok lett az eladott labdájuk, így könnyű kosarakkal növelte előnyét a címvédő. A negyedik negyed is egyoldalú játékkal indult, Moore emelt be egy újabb hármast, s csaknem 30 pontra nőtt a különbség. Hogy azért ez ne menjen annyira könnyen az amerikai csapatnak, arról elsősorban az igen ügyesen játszó Zrustová gondoskodott. A 37. percben McCoughtry kosarával e határon is túljutottak az amerikaiak, akik ezúttal is hozták a tőlük elvárható biztos győzelmet - azok után, hogy az első negyedben bizony a csehek meg-megráncigálták az akkor még kissé álmos (amerikai) oroszlán bajszát..

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus