Kína és Franciaország is küzdve nyert

A londoni olimpia női kosárlabdatornájának harmadik körében elsőként a nem feltétlenül a viadal fő esélyesének számító Kanada késztette nagy csatára Franciaországot - végül ha nehezen is, de nyertek a gallok -, majd Kína szenvedett egy félidőn keresztül Angolával. Az esélyesek győztek, de egyikük sem kapott piros szőnyeget a lábai elé.

Kanada: Thorburn 17, Achonwa 14.

Franciaország: Gomis 16, Yacoubou 14, Gruda, Dumerc 10-10.

Kanada válogatottja az első körben sokáig vezetett, s végül alig kapott ki az egyelőre nem csúcsformában kosarazó oroszoktól (5 ponttal), majd szintén szoros mérkőzésen győzte le a házigazda briteket. A franciák ugyanakkor két győzelmen voltak túl, s vezették a B jelű csoportot. Elsőre a brazilokkal bántak el igen simán, majd Gomisék a csoportrangadón az ausztrálokat is elkapták hallatlan izgalmak után. Az esélyes tehát a gall gárda volt.

Az első negyedben ebből annyi látszott, hogy a franciák vezetgettek, de Kanada nem adta olcsón a bőrét, így szorosan alakult az állás. Annyira szorosan, hogy a második negyed elején Smith révén vezetést szerzett Kanada, de ezen felhúzta magát a gall armada és elszakadt ellenfelétől. Nem végleg azonban, mert a szívós kanadaiak mindig visszazárkóztak, sőt, egyenlítettek a későbbiekben is.

A harmadik negyedben tűnt úgy, hogy innen már nem jön vissza Kanada (31-38), de újra nem a szkeptikusoknak lett igaza, hiszen a záró etapot már ismét csak két egység hátrányból kezdhették Thorburnék. S ez ment a lefújásig. Ellibbentek a franciák, Kanada meg utánuk szaladt. A hajrában akár nagy mázlival nyerhettek is volna az észak-amerikaiak, hiszen Achonva kosár jó plusz büntetőjével 60-62-re jött fel Kanada, de a hátralévő 9 másodpercben két büntetővel bebiztosította sikerét Franciaország.

Meglepő, de nem mulatságos, hogy egyik csapat sem tudott triplát dobni ezen a meccsen, holott 11, illetve 5 alkalommal kísérleteztek.

A gallok harmadik győzelmüket aratták, s vezetik a csoportot, Kanada, amely a kimaradt büntetőit is okolhatja veresége miatt, így hiába szedte valamivel jobban a lepattanókat,  másodszor kapott ki.

A CSOPORT, 3. kör

Kína – Angola
76-52 (15-13, 18-18, 24-6, 19-15)

Kína: Ma 15/6, N. Chen 15.

Angola: Guadalupe 12/6, Tomas 11, Jorge 10.

A másik csoportban küzdött ezen a napon másodikként Kína és Angola egymással. A kétszer nyerő a kétszer veszítő ellen. Kína simán intézte el a horvátokat, majd nehezen a cseheket, Angola pedig az USA ellen nem is számíthatott sok jóra, de a törökök ellen is egy negyed után eldőlt, hogy kikapnak.

Egymás ellen szoros első negyedet produkált a kínai és az angolai nemzeti együttes, ami nem kis meglepetésként hatott. Egy triplával nyitottak az afrikaiak, majd később 11-13-nál is ők vezettek. Ezután indultak be jobban az ázsiaiak.

Aki azt hitte, jöhet Mao Ce Tung és az ő nagy kínai menetelése, tévedett. Hiába vette át a vezetést a női mezőny – sőt, az egész olimpia női sportolói között is legmagasabb – óriását is soraiban tudó Kína (a 206 centis Wei Wei-ről volt egyébként szó), hiszen 30-31-nél már megint Angola volt előrébb.

A harmadik negyedtől aztán nem volt pardon. Kína ekkor tíz percen át csak hat pontot engedett ellenfelének, viszont 24-et dobott. Ezzel el is dőlt a meccs. Az utolsó negyednek 20 pontos fórral nekivágó Kína még növelte előnyét, s behúzta a kötelező győzelmet, ugyanakkor Angola, míg erővel bírta – nagyjából egy félidőn át –, partiban volt esélyesebb riválisával.

Kína makulátlan eddig, Angola viszont továbbra is nyeretlen.

Fotó: fiba.com (Wei Wei látható rajta)