Micsoda ausztrál győzelem - zsákolással!

A női kosártorna 4. játéknapjának kezdetén az A-csoport két még nyeretlen együttese, Angola és Horvátország próbált az utolsó szalmaszálba belekapaszkodni, hogy a győztesnek még maradjon esélye továbblépni a negyeddöntőbe. A nap egyik rangadóján az Európa-bajnok és az olimpiai ezüstérmes összecsapásán ez utóbbi, tehát az ausztrálok hatalmas csatában megverték az oroszokat.

Angola - Horvátország 56-75 (18-24, 14-17, 11-18, 13-16)

Ld: Tomas 15, Manuel 14/6, Mauricio 12/3 ill. Lelas 23/15, Mandir 18/6, Vrsaljko 10

Bár Mauricio révén angolai hármassal indult az összecsapás, a horvátok Mandir és Lelas ponterős játéka révén hamar átvették az irányítást. Az afrikaiak a nyitó negyed közepéig még tapadtak szomszédainkra, ám a negyed második felében fokozatosan fölénybe került Horvátország. Küzdelmes játék mellett szomszédaink tartották 5 és 10 pont közötti előnyüket.

Szünet után még egy lapáttal rátettek a horvátok, a távolról szédületesen dobó (5/7 tripla) Lelast továbbra sem tudták tartani az afrikaiak. A szakasz közepén 17 pontra nőtt szomszédaink előnye, jól is védekeztek Ciglarék. A záró szakasz előtt megnyugtató volt a horvát előny. A záró szakaszban pedig szomszédaink győzelmét már semmi nem fenyegette, a végén csaknem 20 pontra nőtt a különbség, Horvátország női nemzeti csapata megszerezte története első olimpiai győzelmét, élnek még a horvát továbbjutási remények.

Oroszország-Ausztrália 66-70 (15-21, 15-11, 18-22, 18-16)

Ld: Oszipova 15, Danyilocskina 13/9, Hammon 12/6 ill. Cambage 17, Batkovic 15, O'Hea 10.

A nap csúcsmeccsének első perceiben fej-fej mellett haladtak a csapatok, jobbára orosz vezetéssel. Nyoma sem volt a játékosokon a nyomásnak, pedig a tét nem volt kicsi főleg a korábban a franciák ellen botló ausztrálok számára. A legutóbbi 3 olimpia ezüstérmese ugyanis ha kikap az oroszok ellen, végképp keresztet vethet a csoportelsőségre. Fordulatos olt a meccs, a negyed közepén átvette a vezetést Ausztrália. Mivel főleg a center, Cambage "termelt",kijelenthetjük: az orosz védekezésben nagyon hiányzott az olimpiai csapatból kimaradó Sztyepanova. 12-9-es ausztrál vezetés után azonban egy 6-0-sorosz roham következett, ám a szakasz végén a csattanó az olimpiai ezüstérmesnek O"Hea és a másik ausztrál center Batkovic vezetésével "kivágott" 9-0-s rohama volt.

A máosdik szakasz elején a hármast "hintő" Eb MVP Danyilocskina vezetéséve hamar feljött 2 pontra Oroszország. Ekkor Batkovic rázta meg magát, újfent megugrott Ausztrália. Danyilocskina és Huzina révén azonban egy 7-0-s rohammal bő 3 perccel a félidő vége előtt úgy egyenlített Oroszország, hogy akkor egy a teniszpályák eredményjelzőin is ismerős állást mutatott a tábla, 30-30... Nem kizárt, hogy a két csapatban nagy-nagy tenisz-fan kosaras hölgyek szerepelnek. A félidő hajrájában ugyanis 3 perc 10 másodpercig virított ez az állás a táblán, 3 másodperccel a szünet előtt Batkovic 2 büntetőjével ausztrál előnnyel zárult a félidő.

Szünet után az oroszok amerikaiból honosított irányítója, Becky Hammon kosarával hosszú idő után ismét orosz vezetést mutatott a tábla. 33-32-t követően azonban egy 12-0-s rohamot mutatott be Ausztrália, melynek egyik kosarát Cambage zsákolásból(!) szerezte. 44-33 után azonban újra az oroszok következtek, és egységes csapatjátékkal 3 pontra felküzdötték magukat. A negyed végén azonban Laureen Jackson igazolta klasszisát egy "gyilkos" hármassal.

A záró szakasz Danyilocskina hármasával kezdődött. Izgalmas csatában végig az ausztrálok "mentek" pár ponttal. 50 másodperccel a befejezés előtt Hammon kosarával 2-re jött föl Oroszország. 41 másodperccel a lefújás előtt a 17 pontos 10 lepattanós dupla-duplát elérő 203 centis Elizabeth Cambage  büntetőkkel biztosította be az ausztrálok győzelmét.