Női Eb - nélkülünk de sok ismerőssel

Szombaton, Franciaországban kezdetét veszi a női Európa-bajnokság - sajnos ismét a mieink nélkül. A kontinensviadal nagyjából akkor zajlik, amikor a magyar nemzeti csapat Kínában túrázik

Nézzük végig az Európa-bajnokság csoportjait. Minden négyesben - köszönhetően elsősorban a Sopron és a Győr - valamint korábban a Pécs - Euroliga-szereplésének, találhatunk jó néhány magyar kötődésű kosaras hölgyet.

A-csoport: Montenegro, Szlovákia, Ukrajna, Törökország

Egyértelműen a legutóbbi kontinensviadalon óriási meglepetésre ezüstérmet, majd a bravúrsorozatot folytatva a londoni olimpián 5. helyezést szerző török csapat a csoport esélyese. A bő keretben benne van - várhatóan a franciaországi csapatban is benne lesz - az Amerikából honosított, a 2011-12-es szezonban a Győrrel emlékezetes fináléban magyar bajnokságot nyerő Quanitra Hollingsworth. Erről a párharcról akár egy nosztalgia-beszélgetést is folytathat az ukrán csapat erős soproni kötődéssel bíró kitűnőségével, Olekszandra Kuraszovával (a képen). Keleti szomszédaink szereplését némi szomorúsággal figyelhetjük, hiszen Ukrajna éppen a mieink fölött aratott soproni győzelmével jutott ki az Eb-re..."Szasa" mellett ott olvashatjuk a bő keretben a PINKK kosarasának Dorogobuzovának, illetve a Szegeden néhány szép szezont töltő Zserzserunovának a nevét. Nem mindennapi, hogy egy csapat bő keretében két két méteres játékos legyen pedig a nekünk is sok bosszúságot okozó Aljoskina kerek 2 méter, Homencsuk pedig még nála is magasabb 2 centivel. Ezen az Eb-n robbanhat be a felnőtte között s korábban a korosztályos tornákon a legeredményesebb játékos díját többször is kiérdemlő meglehetősen "fiús" Iagupova.

A csoport nyitányán Montenegro és Szlovákia "ütközik". Itt a tornákat rendre kitűnően kezdő, ám a befejezésekre rendre "kipukkadó", rengeteg nagy nemzetközi tapasztalattal rendelkező s Anna DeForge személyében egy honosított játékost is felvonultató Montenegro tűnik esélyesebbnek. A jugoszláv utódállam együttesében ott lesz a zavaros doppingügybe keveredett, évekkel ezelőtt Szolnokon még Magyar Kupát is nyerő Milka Bjelica s mellette olyan kitűnő rutinos kosarasok mint Skerovics,  Knezevics, Perovanovics vagy Dubljevics. Elvben ez a társaság tűnik a második legerősebbnek a törökök mögött.

Ha csak azt nézzük, hogy a Kassa az Euroligában, a Rózsahegy pedig az Európa-kupában jutott a legjobb négy közé, akár egy igen szép szereplésben is reménykedhetnek északi szomszédaink, ám a teljes igazság az, hogy - s ezt a mi élcsapataink is tudják a magyar-szlovák bajnokságból - hogy szomszédaink élcsapatainál bizony az idegenlégiósok játszották a főszerepet - Kassán például többek között két magyar válogatott, Krivacsevics és Quigley. Kérdés saját erejéből mire lesz képes a szlovák csapat, amelynek bő keretében ott van az a Katarina Tetemondová, aki a következő szezonban Sopronban játszik. Rutinos, harcedzett játékosokból - Kupciková,  Jurcenková, Vynuchalová - ott sincs hiány, de összességében úgy gondoljuk Szlovákia veszítenivaló nélkül kosarazhat az Eb-n.


B-csoport: Olaszország, Oroszország, Spanyolország, Svédország

Bő évtizede - amikor még az olaszok is Európa legszűkebb elitjéhez tartoztak, nyugodtan lehetett volna halálcsoportként aposztrofálni ezt a négyest. Itáliában azonban jött egy hosszabb s mélyebb hullámvölgy,a talján hölgyek kihagytak pár kontinensviadalt. Nekik azonban - a mieinkkel ellentétben - sikerült visszakapaszkodni az Eb mezőnybe. Rögtön megkaptak két éremesélyes együttest, a címvédő orosz, valamint a legutóbbi Eb-n óriási csalódást keltő, a legjobb négy közé sem jutó spanyol együttest. A negyedik náció e csoportban egy feltörekvő társulat, a svéd, amely az elmúlt években utánpótlás Eb-ken az A-divízióban érmek megkaparintásával igazolták: az utóbbi évtizedben igen nívós képző-nevelő munka zajlik ott messze északon.

A bő svéd keret magvát a 88-89-es nagyon ígéretes generáció legjobbjai alkotják, köztük a legismertebbek az Eldebrink ikrek. Felnőtt világversenyen nincs nagy tapasztalatuk a skandinávoknak, éppen ezért veszítenivaló nélkül játszhatnak ebben a borzasztó erős csoportban és meglepetéseket is szerezhetnek híveiknek.

A nyitó fordulóban ezt Olaszország legjobbjai próbálják elkerülni. A déliek között Sottana és Masciadri személyében akadnak jelentős nemzetközi rutinnal, hosszabb Euroliga-tapasztalattal rendelkező játékosok.

A csoport nyitó fordulójában kerül sor arra a spanyol-orosz meccsre, amely később akár Eb-döntő is lehet. A spanyoloknál Honti Kata szép számmal találhat volt csapattársakat tavalyi Euroliga-győztes valenciai együtteséből s a és a nemrég zárult szezonban a Rivas Ecopolisból egyaránt. Ott van a bő keretben Palau, Dominguez, Sancho Lyttle, Nicholls, sőt még Horti Dórának is akad játszótársa Krakkóból Ouvina személyében A bő keretben a szezont Győrben befejező Cindy Lima is benne van.

A címvédő Oroszország fokozatos generációváltáson esik át.Az elmúlt egy-másfél évtized sikercsapatából Abroszimova és Sztyepanova már nincs a keretben. Az azonban így is brutálisan erős, hiszen többek között benne van a legutóbbi Eb legjobbja, Danyilocskina (a képen), aztán Beljakova, Zsedik, Vidmer, Vieru és Vodopjanova - no meg a korábban éveket Magyarországon töltő Jekatyerina Liszina. A rutint pedig Korsztyin és Oszipova képviseli A keret mégúgy is bombaerős, hogy a jelek szerint a "szbornaja" nem számíthat bokasérülése miatt a honosítottként bevetni tervezett Epiphanny Prince-re, aki e státusában Becky Hammon-t helyettesítette volna.


C-csoport: Franciaország, Lettország, Nagy Britania, Szerbia

A "legmagyarosabb" csoport. A brit-szerb nyitó meccsen - jókora túlzással persze - a Sopron-PINKK elődöntőn is érezhetné magát a magyar. A brit keretben ott van a PINKK-ből Azania Stewart, a szerb csapatban pedig két olyan játékos, Jelena Milovanovics és Krnjics Szara (a képen), akik az előző szezonban hazai fonton a Sopron játékosaként nem szenvedtek vereséget. Krnjics ráadásul magyar útlevéllel is rendelkezik - gondolkodóba is estem, vezeték avagy a keresztnevét írjam-e előre de mivel magyar honlap vagyunk - a magyaros verzió mellett döntöttem. A szerb keretben a Sopronból távozó Milovanovics és a maradó Krnjics mellett Ines Ajanovics személyében egy korábban Szegeden szereplő kosaras hölgy is szerepel. A szerbek igen fiatal társulattal utaztak az Eb-re nem kevesebb, mint 7 játékosuk - köztük Krnjics - most debütál nagy nemzetközi tornán.

A letteknél is generációváltás zajlik,a közelmúlt kitűnőségei közül nincs a csapatban a két Magyarországon is megforduló remek center, Tamane és Kublina, s Basko és a "balkezes bombázó" Anete Jekabsone sem, az egyetlen igazi nagy név Babkina. A lett-brit meccsen pedig egy "PINKK-belharc" is "felütheti fejét" amikor élesben küzd majd egymással a már említett Stewart és Aija Brumermane...

A házigazda franciák közül ugyan senki nem játszott még magyar csapatban, ám mivel a házigazdáról s egyben az olimpiai ezüstérmesről, a Londonban a legjobban szereplő európai csapatról van szó, érdemes bővebben szólni róluk. Mindezek tükrében nem túlzás azt állítani, az Eb egyik legnagyobb esélyese a házigazda. A galloknál az olimpiai ezüstérmes gárda gerince - Dumerc, Lawson-Wade, Gruda, Ndongue, Miyem, Yacoubou - most is ott van a keretben. Az esélyesség és a hazai környezet amennyire feldobhat annyira nyomaszthat is egy együttest. Persze az Eb házigazdáinál azért - amint előbbi felsorolásunk is mutatja - rengeteg sok nagy csatát megélt, hatalmas nemzetközi tapasztalattal rendelkező játékosuk van, egyértelműen az egyik legnagyobb esélyes Franciaország.


D-csoport: Csehország, Fehéroroszország, Horvátország, Litvánia

Utódállamok csoportja. A litvánoknál rutinos kosarasok és feltörekvő fiatalok egészséges elegyéből áll a bő keret. A balti országban a képzés igen magas szintű, de a sok ifjú kosaras teljesítménye még igen hullámzó lehet...

Horvátország erejéről a mieink az elmúlt napokban testközelből is meggyőződhettek. Egy jó Eb-szereplés után egy olimpia tapasztalatával felvértezve utaztak az Eb-re szomszédaink,akiknek ez jó alapot adhat egy újabb sikeres szereplésre. A két Iva a Győrrel bő éve bajnokságot is nyerő Ciglar, valamint a jó pár éve Sopronban kosarazó Sliskovic meghatározói lehetnek az együttesnek.

Fehéroroszországnak pár éve - egy olimpiai  ciklussal korábban - volt egy a horvátok mostani jó időszakához  hasonló felfutása.Ők a mieink csoportját megnyerve kvalifikálták magukat az Eb-re. Csapatuk a három nemzetközi klasszis, a Troina-Leucsenka-Veremejenka trió köré épül, s a bő keretben ott van a rövid ideg Pécsett is kosarazó center is, Marina Kress.

A cseheknél két nagy hiányzó is van az elmúlt évek - de talán évtizedet is mondhatunk - Hana Horaková - lánykori nevén Machová és Eva Vitecková - sikert sikerre halmozó csapatából. Ennek ellenére a csehek is megjárták az olimpiát, akadnak remek fiatal játékosai mint például Elhotová (a képen). A rutint pedig Honti Kata valenciai társa Jana Veselá képviseli. Érdekes kiegyensúlyozott ez a négyes.

Fotók: fibaeurope.com

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus