Női Eb, 12. nap: szerb és spanyol öröm

Nemcsak izgalmas, hanem nagyon magas színvonalú, élvezetes mérkőzést játszott egymással Szerbia és Olaszország a női kosárlabda Európa-bajnokság első negyeddöntőjében. A Jelena Milovanovics vezette szerbek elképesztő hajrával győztek a szinte végig vezető olaszok ellen. A nap másik mérkőzésén a papírformának megfelelően az Alba Torrens vezette Spanyolország felülmúlta Csehországot, de a roppant tartalékos cseheket így is dicséret illeti.

Szerbia – Olaszország 85-79 (23-26, 15-16, 26-23, 21-14)

A negyeddöntő nyitó párharcától azt várta mindenki, hogy egy szoros, végletekig kiélezett meccset játszanak egymással a felek. Mindez be is következett, ám emellett a két csapat az egész Európa-bajnokság eddigi legszínvonalasabb találkozóját játszotta.

A rendkívül pontgazdag első negyedben azt is gondolhattuk volna, hogy mindez a gyenge védekezés eredménye, ám erről szó sem volt. A kiegyenlített játék közben mindkét fél kimagasló százalékkal tüzelt, a 7. percben Rad vágott be két triplát két támadásból, amelyekre Masciadri és Sottana válaszolt hasonlóan. A játékrészt stílszerűen egy távolival Bagnara zárta - 26-23-ra vezettek az olaszok.

A folytatásban tovább szigorított védekezésén az olasz csapat, ennek meg is lett az eredménye, hiszen Gatti és Dotto kosaraival 33-25-re léptek meg. Marina Maljkovics időkérése pörgette fel a szerbeket, akik egy 11-2-es szakaszt repítettek válaszul. Jovanovics és Milovanovics is hármast dobott, jelezve, hogy a dobóformával nekik sincs gondjuk. A kulcsemberek mellett az olaszoknál a kiegészítő játékosok is brillíroztak, Cinilli például öt pontot jegyzett a félidőhöz közeledve, amellyel végül 42-38-ra mentek.

A folytatásban Sottana szórt újabb hármast, majd három büntetőjét is értékesítve tartotta előnyben csapatát. Ugyanakkor egyre gyakrabban került zavarba az olasz gárda a labdafelhozataloknál, a szerbek már a félpályánál letámadva sok labdát szereztek – persze, ha ez nem sikerült, akkor jött Sottana… 57-64 után Radocsaj dobott rendkívül fontos triplát és egy 7-0-ás periódussal hosszú idő után újra kiegyenlítettek.

A záró szakaszban is kiegyenlített volt a mérkőzés, de ahogy a meccs nagy részében ekkor is még az olasz csapat vezetett. A negyed derekán Zanoni labdaszerzése és ziccere után megint lélegzetvételnyi előnybe kerültek (69-74), hiába parádézott Milovanovics, két perccel a meccs vége előtt még mindig 79-74-re vezetett Olaszország. Innen azonban óriási hajrát repesztett Szerbia – pontot már nem is engedve ellenfelének! Milica Dabovics a sarokból, emberről dobott elképesztő hármast, majd labdaszerzése után már ki is egyenlített. A túloldalon viszont megremegtek a kezek: Gatti hármasa ezúttal leperdült, a mindig megbízható Ress pedig mindkét büntetőjét elpuskázta.

Szerbia döbbenetes hajrával nyerte meg a negyeddöntő első meccsét, amely egyértelműen nemcsak izgalmas, hanem nagyon magas színvonalú játékot hozott.

Legjobb pontszerzők: Milovanovics 21/6, M. Dabovics 17/3, Rad 15/9, Radocsaj 14/3, ill.: Sottana 22/15, Masciadri 11/6, Ress 10.

Spanyolország – Csehország 75-58 (25-15, 16-20, 13-11, 21-12)

Már-már az esélytelenek nyugalmával készülhetett a negyeddöntőre a cseh válogatott, hiszen minden összehasonlításban és a papírforma szerint is Spanyolország volt a toronymagas favorit.

Bár két cseh kosárral indult a meccs tulajdonképpen a fentieknek megfelelően alakult a mérkőzés eleje. Torrens szinte pillanatok alatt szórt 7 pontot és alig három perc alatt egy 13-0-ás szakasszal meg is léptek. Mivel Lyttle feltartóztatása megoldhatatlannak tűnt a csehek számára, a spanyol center kosaraival már 25-8 is állt a táblán. A negyed végén Elhotova hármasa adott némi cseh életjelet.

A folytatásban kicsit közelebb férkőztek Lubor Blazek tanítványai, előbb Peckova hármasával tízre, majd Burgrova tempójával azon belülre jöttek (34-27). Bár Lyttle-lel és Torrensszel továbbra sem bírtak, ritmust váltva a félidei szünetre egyértelműen látótávolságon belülre kerültek (41-35). A spanyoloknál pedig a két említett kiválóság ugyan remekelt, de az ő félidei 36 közös pontjuk mellett a társak alaposan lemaradtak…

A nagyszünet után továbbra sem találták az első negyedben mutatott játékukat a spanyolok. Sok elpuskázott lehetőség után végül Elhotova büntetőivel ki is egyenlítettek a csehek (41-41). Kiválóan védekeztek ekkor Kulichováék, aki egyébként jó szokásának megfelelően vezette a légelhárítást. Majd’ öt perc pergett le a második félidőből, amikor Xargay megdobta az első spanyol kosarat. Az óriási rutinnal rendelkező Valdemoro 7 pontot dobott a kritikus percekben. Bár Elhotova egy leindítás után hármast szórt, Lyttle viszont a dudaszóra dobott demoralizáló triplát… (54-46).

Hiába harcolt nagyot a cseh csapat, a rengeteg eladott labdának köszönhetően csak szorongatni tudták Lucas Mondelo együttesét. Alba Torrens pedig szenzációsan játszott és hiába hullott be időközben Vyoralová hármasa a távolság csak nőtt ezekben a percekben. Három perccel a vége előtt már a húsz pontos határt súrolta a különbség, végül Valdemoro kosarával ki is alakult (72-52). A roppant tartalékos cseh válogatottat így is a dicséret illeti és a folytatásban még kiharcolhatják a vb-részvételt.

Legjobb pontszerzők: Torrens 29/12, Lyttle 23/3, Valdemoro 11/3, ill.: Elhotova 13/9, Kulichova 10, Peckova 10/6.

Az Európa-bajnokság egyik elődöntőjét tehát Szerbia és Spanyolország vívja.

A pontos lebonyolítás, a mérkőzések kezdési időpontjai, az élő eredménykövetés a torna hivatalos honlapján találhatóak meg.

A mérkőzésekről várhatóak online streamek – ezek ITT elérhetőek az összecsapások kezdetétől, 14 órakor az 5-8. helyért Olaszország és Csehország mérkőzik, illetve csütörtökön a Sport1 élőben közvetíti a Törökország - Fehéroroszország összecsapást 17:00-tól, a Franciaország - Svédország mérkőzést pedig 20:00-tól.

A mérkőzések összefoglalói a FIBA Europe YouTube-csatornáján elérhetőek.