Női Eb, 5. nap: szerb meglepetés

Megkezdődött a második csoportkör a női kosárlabda Európa-bajnokságon. A francia válogatott egy félidőn át ismét erődemonstrációt tartott, a fordulás után viszont Horvátország megszorongatta a házigazdát, amely végül 78-70-ra győzött. Jókora meglepetést okozott Szerbia, amely hat ponttal legyőzte az eddig veretlen fehérorosz válogatottat, míg a nap nyitómérkőzésén Csehország a papírformának megfelelően végig vezetve nyert Nagy-Britannia ellen.

F-csoport

Csehország – Nagy-Britannia 66-55 (17-13, 15-10, 15-13, 19-19)

Egyaránt 1-1-es mérleggel várta a két csapat a második csoportkör nyitómérkőzését, de ettől függetlenül a cseh válogatott volt a favorit. Ennek ellenére a britek kezdték jobban a meccset, 7-2-re vezettek a kissé bealvó csehek ellen. A 8. percig tartott ez az állapot, aztán 12-13 után végleg átvette a vezetést Csehország, amely Pecková kosaraival 21-13-ra fordított. A negyed második felére tértek magukhoz a britek, akiknél az elmúlt szezont a PINKK-Pécsnél töltő Azania Stewart ezúttal sok hibával játszott. A félidőhöz közeledve viszont megint újítottak Zrustováék, a prágai bedobó révén a félidőben kilenc ponttal mentek (32-23).

Érdekesen alakult a folytatás, az erősen hullámzó mérkőzésen előbb Leedham pontjaival közelített ismét Nagy-Britannia, 39-34 után időt is kért Lubor Blazek. Utólag visszatekintve ekkor döntötte el a találkozó sorsát a cseh válogatott, amelyben előtt Elhotova vagy Bartonova is triplával válaszolt kapitányuk időkérésére és 29. percben már 13 ponttal is vezettek. A záró negyedben már érdemben képtelenek voltak visszajönni tízen belülre a britek, végül a csehek összességében biztosan hozták a győzelmet.

Legjobb dobók: Zrustova 20/12, Pecková 11/9, Burgrová 10, ill.: Leedham 20/6, Butler 12, Handy 11/3.

Szerbia – Fehéroroszország 54-48 (14-9, 10-10, 19-13, 11-16)

Jókora meglepetést okozott Szerbia az eddig abszolút magabiztosan teljesítő Fehéroroszország ellen. Hihetetlen pontszegény kezdődött a meccs, de főleg a fehéroroszok nyújtottak kilátástalan játékot, szinte minden második támadásuk labdaeladással végződött (vagy olykor kezdődött…). A Dabovics testvérek vezérletével a szerbek 14-6-re léptek meg, a túloldalon pedig Veremejenka hármasa ellenére sem érték el a tíz pontot az első negyedben. A folytatásban kicsit összekapták magukat, a 17. percben 19-19-nél ki is egyenlítettek, de a záró percekben megint jöttek a labdaeladások és kihagyott dobások, így a szerbek megint magukhoz ragadták a vezetést. A nagyszünetben a fehérorosz válogatott mindössze 19 egységnél járt…

A különbség persze így sem volt tetemes, főleg úgy, hogy a szerbek a szó átvitt és szó szoros értelmében is az öltözőben ragadtak. Át is vették a vezetést a fehéroroszok, déli szomszédainknál pedig a 26. percig csak három játékos, Milica és Ana Dabovics valamint Tamara Radocsaj talált a gyűrűbe! Rad hármasával viszont megint előnybe kerültek, sőt! Zsinórban négy triplát szórva tíz fölé kúszott a különbség. Megint összeomlani látszott a fehérorosz válogatott, a zsákszámnyi eladott labda után miatt sem tudtak közelebb férkőzni. Időközben Jeca Milovanovics is megdobta első (!) pontjait és ugyan a végjátékban kissé kozmetikázott az eredményen Fehéroroszország, de Szerbia gyűjtötte be a rendkívül fontos győzelmet.

Legjobb dobók: A. Dabovics 13/3, M. Dabovics 13/3, Radocsaj 11/3, ill.: Veremejenka 12/3.

Horvátország – Franciaország 70-78 (10-23, 9-20, 30-22, 21-13)

Megint gyilkos védekezést nyújtott a tovább menetelő francia válogatott, amelynek egyetlen percig sem volt igazán ellenfele a horvát válogatott. Ahogy az első csoportkör meccsein, úgy ezúttal is tökéletes védőmunkával játszott a házigazda, amely a 7. percig csupán két pontot engedélyezett a horvátoknak (2-14). Ennek megfelelően fokozatosan nőtt Dumercék előnye, a horvátok pedig kénytelenek voltak rengeteg kilátástalan távoli dobással kísérletezni, ráadásul a védőlepattanók begyűjtése is gondot okozott nekik. A félidőhöz közeledve már 26 pontra is hízott a különbség.

A fordulást követően kis alaposan rotálta keretét Pierre Vincent mester, a 25. percben már 56-25-re vezettek. Ezt követően aztán a horvátok a félidei 19 pont után, ha csodát nem is tettek, de meglehetősen feljavultak. Alig 3 perc alatt egy 18-4-es periódust produkáltak a franciák ellen, amely még akkor is megsüvegelendő, ha látványosan csökkent is a házigazda védekezésének intenzitása (43-60). A harmadik negyed végén Misura büntetőivel 16-ra jöttek fel a horvátok, de inkább a negyedben szórt 30 pont (!) volt kimagasló. Lelasék összességében a lehető legszélsőségesebb félidőket produkálták, a második félidőt 51-35-re „nyerték” és végül tíz ponton belülre hozták a különbséget a lefújásra. A francia válogatott alaposan kiengedett a második húsz percben, de így is tovább őrzi veretlenségét.

Legjobb dobók: Lelas 18, Misura 11/3, Rezan 11, ill.: Lawson 12/3, Ndongue 10.

A csoport állása: 1. Franciaország (6 pont), 2. Fehéroroszország (5 pont), 3. Csehország (5 pont), 4. Nagy-Britannia (4 pont), 5. Szerbia (4 pont), 6. Horvátország (3 pont).

A csapatok csütörtökön folytatják az Európa-bajnokságot, a legjobb 12 között ezúttal az E-csoport kezdi meg a küzdelmeket: 14 órától a Szlovákia - Spanyolország, 16:30-tól a Svédország - Montenegró, 20 órától pedig az Olaszország - Törökország mérkőzésekkel. A pontos lebonyolítás, a mérkőzések kezdési időpontjai, az élő eredménykövetés a torna hivatalos honlapján találhatóak meg.

A mérkőzésekről várhatóak online streamek – ezek ITT elérhetőek az összecsapások kezdetétől, illetve szerdán a Sport1 élőben közvetíti a Svédország - Montenegró összecsapást 16:30-tól, az Olaszország - Törökország mérkőzést pedig 20:00-tól.

A mérkőzések összefoglalói a FIBA Europe YouTube-csatornáján elérhetőek.