Női Eb, 6. nap: újabb svéd bravúr

alt

A papírformának megfelelően a spanyol és a török válogatott is hozta a kötelező győzelmet a női Európa-bajnokság E-csoportjában. Törökország egy elképesztő harmadik negyednek köszönhetően nyert a korábban a címvédő orosz válogatott kieséséért fő „bűnös” olaszokat. A nap meglepetését a svédek okozták, akik összességében magabiztosan verték Montenegrót.

E-csoport

Szlovákia – Spanyolország 44-80 (9-22, 13-22, 10-16, 12-20)

Egyetlen percig sem volt kétséges, hogy ki nyeri a mérkőzést, hiszen az esélyesebb Spanyolország az első pillanatoktól kezdve nagy fölényben játszott a szlovákok ellen. A 6. percben volt 4 pont a differencia a felek között, de a negyed végére megléptek Sanho Lyttle vezetésével a spanyolok, akik a folytatásban fokozatosan léptek meg. Hiába kért időt Ivan Vojtko a 18. percben már 39-17-re vezetett Spanyolország.

A fordulás után a szlovákoktól egyedüliként kétszámjegyű pontig jutó Lukacovicová büntetőivel egyszer jöttek fel 20 pontra északi szomszédaink, de a záró szakaszban Valdemoro kosarával kereken harminc volt közte. A legnagyobb különbség a lefújáskor alakult ki – a spanyol válogatott különösebb megerőltetés nélkül őrizték meg veretlenségüket.

Legjobb dobók: Lukacovicová 11, ill: Lyttle 18, Xargay 11/6.

Svédország – Montenegró 69-58 (22-15, 16-16, 10-13, 21-14)

A címvédő orosz válogatott legyőzését követően Montenegrót is meglepte a svéd válogatott, amely összességében magabiztosan győzött. Pedig az első negyed derekán még a délszlávoknak volt egy bíztató szakaszuk, amikor 8-6 után egy 7-0-ás periódussal vették át a vezetést. A negyed végét viszont egy 11-0-ával pörgette fel a svéd csapat, amely a folytatásban is tartotta nyolc pont körüli vezetését. A montenegrói válogatott pocsék dobóformát hozott távolról, a meccs végi 3/22-es mutatót nem tehették ki az ablakba.

A fordulás után Eldebrink vezérletével tíz fölé is nőtt a különbség, de 46-34 után összekapták magukat a palánk alatti szekció, Dubljevics és Perovanovics vezette montenegróiak és feljöttek 48-44-re. A záró negyed eleje viszont egyenlő volt egy Ashley Key parádéval. A svédek kiválósága előbb egy 2+1-el, majd egy bravúros triplával végül pedig egy leindításból szerzett ziccerrel pillanatok alatt visszaállította a közte tízet. Nem túlzás, hogy ez a szakasz végleg el is döntötte a meccset.

Legjobb dobók: Eldebrink 21/9, Key 17/6, ill.: Dubljevics 17, Perovanovics 14, DeForge 10.

Olaszország – Törökország 46-66 (16-20, 13-14, 2-17, 15-15)

Nem adta olcsón a bőrét az olasz válogatott – legalábbis egy félidőn át… Jó kezdésükkel meglepték a legutóbbi Eb ezüstérmesét, aztán 11-6-os olasz előnyt követően Tuncluer két triplájával ébredt igazán a török csapat. Hiába vették át a vezetést, a sokak által várt forgatókönyv helyett az olaszok 22-22-nél kiegyenlítettek és folyamatosan ott lihegtek a törökök nyakán. Főleg az egész Eb-n eddig remeklő Ress volt elemében, a triplája után a félidőben 34-29-re vezetett csupán Törökország.

A harmadik negyed olasz kosárral indult, mégis bizonytalan játékkal jöttek ki az öltözőből Sottanáék. Szigorított védekezésén a török csapat, képtelenek voltak dobóhelyzethez jutni az olaszok, a túloldalon viszont minden összejött. Teljesen elvesztette ekkor a ritmust az olasz csapat, amely a negyed hátralévő 9 perc 43 másodpercében nem dobott kosarat… Nem csoda, hogy a negyed végén már húsz volt közte. Ez a hihetetlen negyed pedig értelemszerűen eldöntötte a meccset, bátran pihenhettek (ismét) a török kulcsemberek…

Legjobb dobók: Sottana 11/3, ill.: Dalgalar 10/6.

A csoport állása: 1. Spanyolország (6 pont), 2. Törökország (6 pont), 3. Montenegró (4 pont), 4. Svédország (4 pont), 5. Olaszország (4 pont), 6. Szlovákia (3 pont).

A csapatok pénteken folytatják az Európa-bajnokságot, a legjobb 12 között ezúttal az F-csoport második fordulójával: 14 órától a Horvátország - Szerbia, 16:30-tól a Nagy-Britannia - Fehéroroszország, 20 órától pedig az Franciaország - Csehország mérkőzésekkel. A pontos lebonyolítás, a mérkőzések kezdési időpontjai, az élő eredménykövetés a torna hivatalos honlapján találhatóak meg.

A mérkőzésekről várhatóak online streamek – ezek ITT elérhetőek az összecsapások kezdetétől, illetve szerdán a Sport1 élőben közvetíti a Nagy-Britannia - Fehéroroszország összecsapást 16:30-tól, a Franciaország - Csehország mérkőzést pedig 20:00-tól.

A mérkőzések összefoglalói a FIBA Europe YouTube-csatornáján elérhetőek.