U16: Fantasztikus magyar lányok!

A miskolci A-divíziós U16-os leány Európa-bajnokság középdöntőjének utolsó játéknapján fontos mérkőzés várt a magyar válogatottra Szlovákia ellen. A győztes ugyanis a csoport harmadik helyét csípi meg és a másik hatos csoport második helyezettjével mérkőzik majd az egyenes kieséses szakaszban. Ugyanakkor az már teljesen biztos volt, hogy Mészárosné Kovács Andrea tanítványai a kontinens legjobb nyolc együttese közé jutott.

A velünk azonos mérleggel álló szlovákok kezdték jobban a meccset, de 2-6 után összekapták magukat Horváth Bettiék és 10-9-nél a vezetést is átvették. Az eddigieknél sokkal sűrűbben forgatta a magyar szakvezetés a csapatot, miközben a vendégeknél a hét perc alatt kilenc pontig jutó Remenarova vitte a hátán övéit (10-13).

A második negyed szlovák kosárral indult, és sajnos a 14. percben Urbaniova hármasával már 20-13-ra vezettek. Szerencsére Dobos Ágit rendre csak faultokkal tudták megállítani, így a büntetőivel zárkózott a magyar csapat. A játékrész derekán már 11 játékos lépett pályára a mieinknél, Gundel-Takács rögvest egy kosárral mutatkozott be. Egyetlen pontra sikerült felzárkóznunk, így időt is kért Szlovákia. Szerencsére ez sem tudta megállítani a kiváló szakaszt produkáló magyar csapatot: Tóth Timi ziccere egy 12-0-s rohamot zárt le a 19. percben (25-20)! Nem volt meglepő, hogy alig több, mint egy perc elteltével ismét időt kellett kérniük a szlovákoknak, de így sem sikerült már betalálniuk a negyed hátralevő részében, ami egyúttal hat és fél perces vendég gólcsendet is jelentett.

Nagy kérdés volt, hogy a nagyszünet megszakítja-e a magyar rohamot, ám egy kiválóan kivédekezett szlovák támadás és Kuttor Enikő pontjai után talán már meg is kaptuk a válaszokat. Az már kevésbé volt kérdés, hogy a magyar szurkolók ezúttal is fantasztikus hangulatot varázsoltak a lányoknak, akik – mint eddig minden mérkőzésen – ezúttal is meghálálták mindezt. A negyed második felében kicsit visszaesett a mieink dobóformája, így 31-27-re feljöttek a szlovákok. Sokáig azonban nem örülhettek, hiszen előbb Weninger Virág majd a miskolci Dubei Debóra is bevágott egy-egy hármast – 39-27-nél megint magához is hívta játékosait Branislav Bazany. A negyedet a fantasztikus két percet produkáló Dubei büntetői zártak, így 30 perc után 14 ponttal vezettünk (41-27).

A záró negyedet csodásan kezdték a lányok: Tóth Timi két gyors kosarával 18 (!) pont volt már az előnyünk. Dubei újabb kosarát követően pedig már 47-27-et mutatott az eredményjelző – jött is a menetrendszerű szlovák időkérés. A 35. percben Abaházy Anna is pályára lépett és azonnal pontot is szerzett – 51-30-as előnynél talán nem volt nagy kockázat kijelenteni, hogy megszerezte a csoport harmadik helyét a magyar csapat! A szlovákok ugyan próbálkoztak még egy utolsó rohammal Miksadova pontjaival, de ezt sikerült visszaverni, így végül mondhatni kiütéses, 59-37-es győzelmet arattak a lányok.

Magyarország – Szlovákia 59-37 (10-13, 15-7, 16-7, 18-10)

Miskolc, Generali Aréna

Magyarország: Horváth B. (6), Weninger (3/3), Dubei (11/3), Wéber (2), Dobos (5). Csere: Aho (2), Tóth T. (10), Farkas F. (2), Kaposi (-), Kuttor (8), Gundel-Takács (6), Abaházy (4).

Szlovákia: Urbaniova (5/3), Matuskova (6), Ondrejkova (4), Remenarova (12/3), Bubenikova (-). Csere: Mistinova (-), Blanarova (-), Striesova (1), Jelencikova (-), Prochazkova (2), Lelkes (-), Miksadova (7/3).

Labdaeladások: 18 – 13

Lepattanók: Kuttor (10), Dubei (8), Dobos (7)
Gólpasszok: Dubei, Weninger (3-3)

Labdaszerzések: Dubei (4)
Blokkok: Kuttor (3)

Csütörtökön pihenőnap vár a lányokra, aztán pénteken megkezdődik az egyenes kieséses szakasz. A magyar válogatott 16 órától a Generali Arénában lép pályára. Miután a másik hatos csoportban az olaszok végül legyőzték Franciaországot, így meg is nyerték a csoportot. A második helyezett Spanyolország vár tehát a lányokra pénteken.

A középdöntők csoportjainak végeredménye:

E-csoport: 1. Oroszország (5-0), 2. Belgium (4-1), 3. MAGYARORSZÁG (3-2), 4. Szlovákia (2-3), 5. Görögország (1-4), 6. Svédország (0-5)

F-csoport: 1. Olaszország (4-1), 2. Spanyolország (4-1), 3. Franciaország (3-2), 4. Csehország (2-3), 5. Horvátország (1-4), 6. Hollandia (1-4)