Vajda remekelt a magyar bajnok ellen

Vajda Anna legjobb salamancai Euroliga-meccsét játszotta a soproniak ellen, a magyar játékos főszerepet vállalt csapata győzelmében - s a magyar bajnok vereségében. Nusi nyújtotta a legjobb teljesítményt az Euroliga-csapatokban légióskodó magyar játékosok közül, akiknek csapatai kivétel nélkül nyertek a szerdai játéknapon.

Perfumerias Avenida - Uniqa Euroleasing Sopron 78-59 (17-21, 19-5, 23-22, 19-11)

Kezdetben nem volt túl hatékony a soproni védekezés, hamar ellépett 8-2-re a Salamanca. Jó húzás volt Székely Norberttől Fűrész Dia pályára küldése, a válogatott hátvéd három ügyes kosarával a negyed közepén 10-8-ra feljött a Sopron. A negyed második felében Kuraszova parádézott,  gyors egymásutánban dobott két duplát s egy triplát. A Sopron a címvédő 13-10-esvezetése után 2 perc alatt fordított, s 4 pontos előnnyel zárta a nyitó szakaszt. .

A másodikat magas szerkezettel kezdte a Salamanca, egyszerre volt a pályán Vajda, Bonner és Erica. Soproni oldalon  pihent az első negyedben remeklő Fűrész és Kuraszova. Több, mint 3 percig nem esett kosár, majd Feaster dobott triplát. Krnjics felelt egy büntetővel, majd a fiatal Szabó Fanni bizonyította ügyes kosárral, hogy a címvédő otthonában sem retten meg. A negyed első felének 3-3-as részeredménye után a rutinos Feaster lépett elő főszereplővé, előbb egy triplát dobott, majd értékesített 2 büntetőt, s ezzel fordított a címvédő. A Sopron leblokkolt támadásban, Feaster újabb triplát szórt. A negyed hajrájában Vajda is betalált kétszer. 24-20-as soproni vezetés után egy 14-0-s 4 percet produkált a címvédő. A magyar bajnok hosszú kosárcsendjét a félidő utolsó percében Kuraszova törte meg, ám így is tíz pontos hátrányban volt szünetben a Sopron.

Térfélcsere után, a magyar  bajnok Fegyverneky és Horti pontjaival tartotta magát a tíz pontos határ környékén. A negyed közepén Vajda újra villant, indítás utáni kosarával 13 pontra nőtt a hazai előny. A szakasz végén Krivacsevics is hozzátett a soproni csapat teljesítményéhez, amely Fernandezt ekkor képtelen volt megállítani. A kosárgazdag, kiegyenlített szakasz után 11 pont volt a magyarok hátránya.

A záró negyed Kuraszova gyors 4 pontjával indult, s máris csak 7 volt a címvédő előnye. Ekkor sajnos támadásban megállt a tudomány, s ismét eredményes volt a spanyol csapat színeiben a legjobb Euroliga-meccsét játszó Vajda. 59-52 után egy 12-0-s rohammal tetemes előnyre tett szert, s nyert a Salamanca.

15 percig élt a remény a Sopronnak a bravúrra. ám az első félidő végén az a hosszú rövidzárlat végzetesnek bizonyult.

Érdekességek a statisztikából.

Salamanca: Fernandez (22 p., 9/11 dupla, 1/2 tripla, 1/1 büntető, 4 gp.), Feaster (11 p., 0/1 dupla, 3/4 tripla, 2/2 büntető, 3 lep.), Bonner (10 p., 4/10 dupla, 2/2 büntető, 9 lep.), Vajda (10 p., 5/8 dupla, 0/1 tripla, 8 lep.)

Sopron: Kuraszova (13 p., 4/13 dupla, 1/3 tripla, 2/2 büntető), Fegyverneky (10 p., 4/6 dupla, 0/2 tripla, 2/4 büntető, 2 lep., 3 gp., 4 ea.), Krnjics ( 9 p., 2/3 dupla, 5/6 büntető, 6 lep.), Fűrész (8 p., 4/9 dupla), Horti (7 p., 2/7 dupla, 0/1 tripla, 3/3 büntető, 9 lep.),

A várt remek magas színvonalú csatát hozta a játéknap rangadója, a Jekatyerinburg - Galatasaray mérkőzés, amelyen az orosz együttes egységes csapatjátéka révén le tudta győzni a kiemelkedő egyéni teljesítményeket felvonultató török sztárcsapatot.

A szenzációs első szakasz után még a vendég Galata vezetett 27-24-re, ám a második negyedben fordítottak a hazaiak, szünetben 48-46-ra vezetett a "Jeka", amely szünet után is lendületben maradt. A harmadik negyedet 22-11-re nyerve gyakorlatilag eldöntötte a csúcsrangadót. A záró szakaszban  ugyanis mindent megpróbált a török együttes, de csak szorossá tudta tenni az összecsapást, amelyet 85-80-ra nyert a Jekatyerinburg.

Diana Taurasi kitett magáért, a világ legjobbja 28 pontig jutott (2/5 dupla, 5/10 tripla, 9/11 büntető), s emellett 5-5 lepattanó és gólpassz került a statisztikai lapjára. A másik amerikai, Tina Charles is kitett magáért a Galatasarayban, 18 pontos és 10 lepattanós dupla-duplával zárt.

A Jekatyerinburgnál nem voltak extra egyéni teljesítmények, de 4 játékos is 10 vagy annál több pontot szerzett. Az orosz csapatban is két amerikai volt a legeredményesebb, Candace Parker 17, Cappie Pondexter pedig 15 ponttal zárt.

A magas szerkezettel kezdő Ros Casares valósággal állva hagyta a Gdyniát, Jacksonnal. Lyttle-lel és Wauters-szel a kezdőben 5 perc alatt 19-8-ra húzott el a Valencia. Ahogy ezt a magas hármast megbontotta Hejková, feljött a Gdynia. Azért új erőre kapott a Valencia, és félidőben Murphy pontjai révén 9 pontra növelte előnyét. Kata a félidő végén bő fél percre állt be először. A képlet szünet után is hasonló volt, mint a meccs elején. Ellépett a Ros Casares, majd próbált kapaszkodni a Gdynia. Kata a harmadik negyed végén, s a negyedik elején kapott még jó 2 percet, majd a meccs végén másfelet. Bő 4 perce alatt volt 1-1 rossz dobása és eladott labdája a csapata által 84-70-remegnyert mérkőzésen.

Az USK Praha 98-60-ra nyert a VICI Aistes ellen.

A soproniak csoportjában, a várakozásnak megfelelően biztosan nyert az Orenburg a nyeretlen francia Tarbes ellen (72-54). A Fenerbahce úgy verte 79-65-re a Schio csapatát,hogy az is belefért a sorozat egyetlen veretlen csapatánál, hogy a zárószakaszt 17-9-re elbukja.

A várt nagy csatát hozta viszont a C-csoportban  a Szpartak Moszkva és a Rivas Ecopolis összecsapása. A félidőben 42-30-ra vezető moszkvaiak szünet után kis híján elszórakozták a nagy előnyüket, az utolsó percre fordulva pontra jött föl a Rivas, s végül 79-76-ra győzött a Szpartak. Kassán a nyitó negyed hajrájában lépett pályára először Németh Bernadett, amikor jól kezdő együttese, a Good Angels 21-13-ra vezetett a horvát Gospic ellen. A vállsérülése miatt két hetet kihagyó Betty a második negyed elején gyorsan "beszedett" két személyit. Utána azonban magára talált, lepattanóval, gólpasszokkal segítette csapatát előnye növelésében. A szakasz közepén a kassai előny 20 pont fölé duzzadt. Szünetben a remek támadójátékkal kirukkoló kassaiak 61-34-re vezettek.

Szünet után is egyoldalú volt a játék, 100 pont fölé jutott a Kassa, amely 106-66-ra nyert. Betty 12 és fél percet töltött a pályán, volt egy rossz kétpontos kísérlete, valamint 2 lepattanója és 3 gólpassza.

Ujhelyi Petra a nyitó negyed közepén állt be Montpellier-ben a Wisla Krakkó csapatába, s nem egészen 3 perc alatt összeszedett 2 személyit, miközben ha szűken is, de a francia alakulat vezetett. A második szakasz első felét a Kobryn - Bjelica duó eredményessége révén 12-2-re nyerő Wisla nemcsak fordított, el is lépett ellenfelétől. Nagyjából ennek a jó sorozatnak köszönhetően vezetett is 5 ponttal szünetben. Térfélcsere után is tartotta szűk előnyét a Wisla. A záró szakasz közepén 11 pontra nőtt a lengyel éllovas előnye, és innen már nem is adta a vezetést a kezéből, 77-64-re nyert. Petra 14 perce alatt nem dobott kosárra, de leszedett 5 lepattanót, és adott 1 gólpasszt.

Fotó: nyugatmagyar.hu