Vajdáék nyertek Sopronban

Jó, sokáig szoros, kiélezett meccset vívott a magyar bajnok és kupagyőztes Sopron az Euroliga címvédőjével, de a végjáték Vajda Annáéké volt. A tartalékos győriek három negyeden át remekül tartották magukat Bourges-ban, de a hajrára felőrlődtek a palánkok alatt magassági és erőfölényben lévő hazaiakkal szemben. Németh Bernadett kassai együttesével Horvátországban diadalmaskodott, Ujhelyi Petra krakkói klubja pedig odahaza nyerte meg harmadik Euroliga-meccsét - nem könnyen - a francia Montpellier ellen, s őrzik veretlenségét.

Uniqa Euroleasing Sopron - Parfimerias Avenida Salamanca 64-74 (14-23, 20-18, 19-14, 11-19)

Sopron: FEGYVERNEKY 15/3, ZAVECZ, 13/3, Kuraszova 2, Krivacsevics 12, HORTI 16. Cs: Fűrész, Krnjics 6, Czank.

Salamanca: Xargay 4, FERNANDEZ 10, COLEMAN 7, BONNER 32/3, Kireta. Cs: Vajda 4, Pascua 2, Antoja 6/3, SANCHEZ 6, Feaster 5/3.

Vajda Anna is nagy, a tavalyi soproni bajnokcsapat játékosa, Marissa Coleman pedig egy kicsivel még nagyobb tapsot kapott a vendégcsapat, az Euroliga címvédő salamancai együttes játékosainak bemutatásakor. Sajnos a címvédő játéka sem vonzott telt házat az MKB Arénába... Jó védekezés után Horti egy szép, Bonnerel szemben "elkövetett" egy-egy elleni centerjátékkal indított, s ez lendületet is adott a Sopronnak. Zavecz blokkolta gyönyörűen Marta Fernandez dobását, végigvitte az akciót, s kosár plusz büntetős játékot mutatott be az egyik legjobb európai hátvéddel szemben.

Sorra adták el a labdákat a spanyol együttes meglepően idegesen, feszülten kezdő játékosai, nem egészen 3 perc elteltével 9-2-es soproni vezetést mutatott a tábla. A vendégek mestere Vajda Annát is pályára küldte. Marissa Coleman - hiába, neki sem idegen a környezet - két duplájára, s közte egy hármasára építve a támadásban érthetetlen módon kapkodni kezdő soproniak ellen egy 11-0-s rohamot bemutatva fordított a Salamanca. A teljesen érthető hazai időkérés után Fegyverneky rögtön beemelt egy hármast, ám a szakasz végére a padról érkező, de igen-igen tapasztalt játékosaik, Sanchez és Feaster, no meg Bonnernek a félpályáról beemelt triplája révén tetemes előnnyel zárta a nyitó negyedet a címvédő, a parádés, 9-2-es rajt után összességében egy 21-5-ös rohanást mutatott be a Salamanca.

A második szakasz Zavecz kosár plusz büntetős akciójával indult. ám a vendégek Bonner erőszakos és eredményes centerjátéka révén nemhogy tartani, növelni is tudták előnyüket. Hazai oldalon támadásban. igazán hatékonyan Zavecz és Horti játszott. de a címvédő gond nélkül tartotta előnyét. A negyed közepén aztán egy pörgős zónára átállva Fegyverneky szép tempója után 5 pontra közelítette meg ellenfelét a Sopron. Erre az amúgy is letámadó spanyol gárda e védekezését még agresszívabbá téve szerzett labdákat. és villámgyorsan ismét megnyugtató előnyre tett szert. A félidő végén mind a két csapat kapkodott, s végül 7 pontos előnnyel zárta a félidőt a Salamanca.

Bonner duplájára Zavecz felelt hármassal, így indult a második félidő. Amikor egy kis lehetőség nyílt a felzárkózásra, Bonner mindig lehűtötte a kedélyeket. Soproni részről Krivacsevics, a vendégeknél Pascua kapta meg 3. hibáját, majd a szakasz közepén Fgyverneky is erre a sorsra jutott. Horti büntetőivel 6 pontra jött föl a Sopron, amelynek a szempontjából a legrsszabbkor villant Vajda. Szívósan küzdött a hazai együttes, ám amikor igazán élessé, szorossá tehette volna a partit, mindig jött egy-egy kihagyott ziccer, vagy eladott labda. A szakasz hajrájában Vajda vitatta az ellene ítélt személyi jogosságát, és - ismerjük el - igen szigorúan technikait kapott. Ettől szárnyra kapott a hazai együttes, Krnjics, majd Krivacsevics villant a palánkok alatt, úgy jött föl 2 pontra a Sopron, hogy a negyed végén játékosai 3 büntetőt is elhibáztak...

A záró szakasz elején Bonner is elrontott egy büntetőt, és Kuraszova duplája után 1 pontra jött föl a Sopron, kár, hogy a büntető ezúttal is kimaradt... Pascua kipontozódott, de Krivacsevicsnek is meglett a 4,. személyije, majd Kuraszovának is. A záró szakaszban nem egészen 2 perc után már dobhatott minden hazai személyi után a Salamanca. Azért a címvédő játékosai is idegesek voltak, Fernandez például teljesen zavartalanul, de figyelmetlenül visszajátszásra dobta a labdát. A magasságához és négyes posztjához képest igen mozgékony erőcsatár Bonnert viszont nem lehetett kihozni a sodrából, szóló kosara után ismét 7-re nőtt a salamancai előny. Támadásban mutatkoztak zavarok hazai oldalon, nemegyszer nehézséget jelentett a támadóidőn belül kosárra dobni, így a negyed közepén Fernandez villanásásval 11 pontra növelte előnyét a Salamanca. Sorra maradtak ki a közeli dobások - ziccernek nem neveznénk azért az olyan kísérleteket, amelyeknél a közel 2 méteres Kireta zavar. Igen hosszú hazai kosárcsendet tört meg Horti, rögtön Krivacsevics is dobott egy kosarat, ám 6 pontos soproni vezetés után a tarthatatlan Bonner is szerzett két újabb duplát - jó eséllyel pályázik a forduló MVP-je címre - majd Antoja triplája után végképp elszálltak a remények.

Egyes időszakokban felnőtt ellenfeléhez a Sopron, ám a kiélezett, kritikus pillanatokban az Euroliga-védő vendégcsapat volt jobb - egy Bonnerrel.

Érdekességek a statisztikából.

Sopron: Horti (16 p.,6/14 dupla, 0/1 tripla, 4/5 büntető, 9 lepattanó, 2 gólpassz), Fegyverneky (15 p. 3/8 dupla, 1/4 tripla, 6/8 büntető, 5 lepattanó, 6 gólpassz 3 eladott labda), Zavecz (13 p., 4/4 dupla, 1/1 tripla, 6 lepattanó, 2 gólpassz, 3 eladott labda), Krivacsevics (12 p., 6/9 dupla, 0/1 tripla, 0/1 büntető,  6 lepattanó)

Avenida: Bonner (33:34 perc, 32 p., 11/15 dupla, 1/1 tripla, 10 lepattanó, 3-3 szerzett és eladott labda), Fernandez (10 p., 4/8 dupla, 2/2 büntető, 1 lepattanó, 2 gólpassz), Coleman (7 p., 2/3 dupla, 1/2 tripla, 2 lepattanó, 2 gólpassz), Sanchez (6 p., 0/2 dupla, 6/6 büntető, 4 lepattanó, 1 gólpassz), Vajda (4 p., 1/4 dupla, 0/1 tripla, 2/2 büntető, 2 lepattanó).

Bourges Basket - UNI SEAT Győr 87-68 (19-18, 20-16, 19-15, 29-19)

Bourges: BROWN 13, JOENS 16/12, MIYEM 17, Kublina 11/3, KALCIDU 22/9. Cs: Gallou 2, Amant 6.

Győr: MONTGOMERY 22/6, CIGLAR 12/6, Rasheed 5, NAGY-BUJDOSó 20/6, Vincze. Cs: Simon 7, Sujanová 2, Őri, Laklóth

A Gdynia ellen remeklő, ám térdsérülésével bajlódó amerikai centere, Hollingsworth és veszítenivaló nélkül lépett pályra a győri csapat Bourges-ban. A híres francia együttesnek is volt egy neves hiányzója, a kiváló irányító, Dumerc.

Az első félidőben a győri csapat elsősorban az együttesben magát egyre inkább feltaláló amerikai irányító, Renee Montgmery remek játéka révén tartotta a lépést neves francia ellenfelével. A Bourges ugyan vezetett, de az előnye korántsem volt megnyugtató, a bátran, ügyesen játszó győri csapat ott "loholt" közvetlenül a nyomában. A palánkok alatt, azért érződött a hazaiak erőfölénye, a győri csapatban sérülése és hosszú rehabilitációja után tétmeccsen most léphetett pályára először az együttes cseh kosarasa, Edita Sujanová.

Szünet után sem tudott jelentősebb előnyre szert tenni a két amerikai kisember, Brown és Joens, valamint a görög Kalcidu vezette Bourges, a győri csapat ekkor Nagy-Bujdoső és Cigler eredményessége révén tartotta a lépést ellenfelével. A záró szakaszban aztán azért megmutatkozott a Bourges erőfölénye a jól küzdő győri csapattal szemben, s  Joens, valamint Kalcidu triplái révén végül biztosan nyertek, de Fűzy Ákos csapatát dicséret illeti, nehezen adta meg magát a győri együttes.

Bourges: Kalcidu (22 p. 2/6 dupla, 3/5 tripla, 9/10 büntető, 11 lepattanó, 5 gólpassz), Miyem (17 p., 5/6 dupla, 7/8 büntető, 8 lepattanó, 2 gólpassz, 5 eladott labda), Joens (16 p., 2/8 dupla 4/9 tripla, 7 lepattanó, 2 gólpassz), Brown (13 p., 6/10 dupla, 0/2 tripla, 1/1 büntető, 4 lepattanó, 8 gólpassz).

Győr: Montgomery (22 p. 8/16 dupla, 2/6 tripla, 2 lepattanó, 2 gólpassz, 4 szerzett, 5 eladott labda), Nagy-Bujdosó (20 p., 6/15 dupla, 2/5 tripla, 2/3 büntető, 5 lepattanó, 2 eladott labda, Ciglar (12 p., 3/7 dupla, 2/8 tripla, 6 lepattanó, 3 gólpassz, 2-2 szerzett és eladott labda), Simon (7 p., 3/6 dupla, 0/1 tripla, 1/1 büntető, 4 lepattanó, 1 gólpassz, 1 szerzett, 3 eladott labda).

Németh Bernadett és csapata, a Good Angeles Kosice váratlanul magabiztos, 15 pont különbségű győzelmet aratott a horvát Gospic otthonában. Igaz nem volt ez végig ilyen sima, a záró szakasz előtt még csupán 6 pont volt a kassaiak előnye,akik az utolsó 5 percben biztosították be győzelmüket. A magyar iránytó nem egészen 10 percet töltött a pályán, s egyetlen dobása sikeres volt, emellett kiosztott 2 gólpasszt, valamint - rá egyáltalán nem jellemző módon - egy "sapkát", azaz ismét jól töltötte meg tartalommal a neki juttatott játékidőt. A kassaiak egyébként - főleg ha azt nézzük, hogy idegenben játszottak - egészen kiválóan, 57%-kal dobták a triplákat (8/14), s ennek is köszönhették, hogy - egy magyar játékvezető, Pálla Zoltán közreműködése mellett - 91-76-ra nyerni tudtak.

Ujhelyi Petráék a moszkvai bravúrjuk után odahaza igencsak megszenvedtek a francia Montpellier ellen, de végül 66-58-ra "behúzta" a Wisla az összecsapást. A magyar középjátékos ismét igencsak kitett magáért. 9 pontját úgy hozta össze, hogy 8 kétpontos kísérletéből 3 volt jó, és 4 büntetőjéből 3-at értékesített. Emellett Petra nem kevesebb,mint 13 lepattanót kaparintott meg, s ebből ötöt a támadó palánk alatt.

A játéknap csúcsrangadóján,az A-csoportban, bár az első negyed után még 5 pontos hátrányban volt, végül simán, 84-65-re nyert a Galatasaray a Jekatyerinburg ellen. A török csapat győzelmének két fő letéteményese a 27 pontig jutó Diana Taurasi, valamint az erős dupla duplával (24 pont, 14 lepattanó) záró másik amerikai,Tina Charles volt. Litvániában megszerezte első győzelmét a cseh USK Praha. A soproniak csoportjában, a B-ben, ha nehezen is, de nyert a francia Tarbes otthonában az egy hete Sopronban hosszabbítás után diadalmaskodó orosz Orenburg. A C-csoportban ismét kikapott a Szpartak Moszkva, amely ezúttal a Rivas Ecopolis otthonában kapott ki, a madridi együttes 75-73-ra nyert. Továbbra is nyeretlen a cseh Brno, amely saját pályáján maradt alul az olasz Taranto együttesével szemben.