A házigazda sikerével kezdődött a női világbajnokság

Egyetlen rangadónak nevezhető mérkőzést játszottak a női világbajnokság nyitó napján, ezen a házigazda török válogatott egy összesen 100 pontot sem hozó mérkőzésen megverte a franciákat. A többi mérkőzésen papírforma eredmények születtek.

(A meccsek eredményeire kattintva elérhetőek a statisztikák és az összecsapások videós összefoglalói.)

A-csoport

Spanyolország-Japán 74-50 (21-13, 21-15, 24-4, 8-18)

Az első félidőben az Európa-bajnok irányította a játékot, s a térfélcsere után egy alapos erődemonstrációval el is döntötte a meccset. A befejező 10 percben a spanyol "fakó" ellen kozmetikáztak az ázsiaiak.

Ld: Lyttle (19 pont, 12 lepattanó), Torrens (14 pont, 4 lepattanó), Cruz (12 pont), Xargay (11/9 pont, 6 gólpassz) ill. Tokasiki (19 pont, 7 lepattanó).

Csehország-Brazília 68-55 (17-7, 10-13, 23-16, 18-19)

A cseh csapat jó kezdése megadta az alaphangot a továbbjutás szempontjából fontosnak tűnő összecsapáson. A brazilok végig futottak az eredmény s ellenfelük után, de katasztrofálisan dobtak. A duplákat (24%) gyengébben, mint a triplákat, így pillanatnyi esélyük nem volt a csehek ellen, így hiába nyerték 44-36-ra, 20 támadó pattanót szerezve a brazilok a lepattanó harcot, a gólpasszok tekintetében 21-8-ra jobbaknak bizonyuló csehek győztek.

Ld: Hanusová (15/3 pont, 5 lepattanó), Burgrová (12 pont, 5 lepattanó), Vitecková (13/9 pont), Veselá (11 pont, 11 lepattanó, 3-3 gólpassz, szerzett és eladott labda), Bartonová (7/3 pont, 8 gólpassz, 7 eladott labda), ill. C. Santos (10 pont, 10 lepattanó), Pacheco (9/9 pont, 5 lepattanó), E. Souza (8 pont, 10 lepattanó).

B-csoport

Kanada-Mozambik 69-54 (22-18, 13-14, 18-10, 16-12)

A vb nyitó mérkőzésének első félidejében a remek dobóformát kifogó Muianga vezérletével jól tartotta magát az afrikai együttes. Szünet után már pontatlanabbak lettek a mozambiki hölgyek, s Kanada egységes csapatmunkával fokozatosan felőrölte ellenfele ellenállását, végül 15 ponttal nyert. Mozambik a duplákat csupán 28 %-kal dobta, messziről jobban ment az afrikaiaknak (38%). A győriek új szerzeménye, Boogaard két és fél percet játszott.

Ld: Gaucher (11/3 pont, 7 lepattanó), Langlois (11/9 pont, 5 lepattanó), Tatham (11 pont, 4 lepattanó), Pilypaitis (8/6 pont, 4 gólpassz) ill. Muianga (14/12 pont (4/4 tripla), 4 lepattanó), Ngulea (13/9 pont, 6 gólpassz, 7 eladott labda), Dongue (10/3 pont, 10 lepattanó).

Törökország-Franciaország 50-48 (14-15, 3-12, 21-10, 12-11)

Küzdelmes, fordulatos, igazi tornanyitó rangadó mérkőzés volt, amelynek kiegyenlített első negyede után leblokkolt a házigazda, "megúszva" 3 dobott ponttal a második 10 percet. Szünet után támadásban óriásit javultak a félholdasok s átvették a vezetést. Ez 1 jó török büntetővel kezdődött, majd elkezdtek potyogni a triplák, Dumerc távoli találatára Ivegin felelt hármassal, majd 2 percre rá  Tanqueray hármasával ismét a galloknál volt az előny. Utána azonban Sanders, a honosított török villant kétszer, de a franciák tapadtak a hazaiakra, sőt nem egészen 2 perccel a vége előtt Gomis kosár plusz büntetős akciójával át is vették a vezetést. Több rontott akciót követően Isil Alben 47 másodperccel a befejezés előtt beemelt triplájával szinte hangrobbanást idézett elő, e találat a házigazda győzelmét jelentette a lepattanózást 40-30-ra nyerő franciákkal szemben.

Ld: Sanders (13 pont, 7 lepattanó), Alben (12/6 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz), Yilmaz (10 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz), ill. Gruda (11 pont, 13 lepattanó), Dumerc (8/6 pont, 5 gólpassz).

C-csoport

Ausztrália-Kuba 90-57 (23-6, 22-25, 23-7, 22-19)

Az ausztrálok fölényes rajt-cél győzelmet arattak, az első negyedben magabiztos, jó kezdéssel jelentős előnyt szereztek, a harmadikban pedig bebiztosították győzelmüket. A kubaiak nem tudtak igazán jelentős ellenállást kifejteni a Penn Taylor vezette ausztrál csapattal szemben. A pattanózásban 47-33-ra, gólpasszok tekintetében pedig 20-10-re ellenfele fölé kerekedő Ausztrália úgy nyert simán, hogy szakvezetőjük szinte egyenletesen osztotta el a játékperceket tanítványai között.

Ld: Taylor (20/3 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz), Jarry (13 pont, 6 lepattanó), Snell (11 pont, 6 lepattanó), Francis (11 pont, 3 blokk). ill. Amargo (19/15 pont), Romero (8/6 pont), Cepeda (6 pont, 7 lepattanó, 2 gólpassz).

Fehéroroszország - Dél-Korea 70-64 (11-23, 21-7, 23-15, 19-15)

Bár a fehéroroszok kezdtek jobban, s a negyed első felében többnyire vezettek is, a nyitó játékrész utolsó 3 és fél percében 11-11 után a koreaiak egy 12-0-s - két tripla és három dupla - száguldással jelentős előnyt szereztek. A második elején két büntetővel tovább nőtt a fehérorosz hátrány, és még a 15. percben is 27-14-es koreai vezetés állt a táblán. Ekkor azonban egy 18-1-es 5 és fél percet "repesztettek" a kelet-európaiak, átvették a vezetést, de a dudaszó pillanatában hosszú idő után mezőnykosarat szereztek a koreaiak.

A harmadik negyed kifejezetten jó, színvonalas, élvezetes játékot hozott, ebben a fehérorosz csapat bizonyult jobbnak, s 10 ponttal vezetett a befejező negyed előtt.  Azt meg 6-0-lal kezdve megnyugtató lett az előnye, s talán túlságosan is megnyugodott, hiszen gyorsan elővezetett egy 8-0-t Korea, megfelezve hátrányát. Szívósan küzdöttek az ázsiaiak, 8 másodperccel a befejezés előtt 3-ra feljöttek, de Sznyicsina 5-tel a lefújás előtt megadta a kegyelemdöfést Koreának, a fehéroroszok így nagy lépést tettek a 8 közé jutás felé.

Ld: Sznyicsina (17/6 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz), Leucsanka (10 pont, 11 lepattanó, 6 gólpassz), Papova (8/3 pont, 4 lepattanó), Drozd (8/6 pont) ill. Pak (15 pont, 6 lepattanó), Csoj (12/12 pont - 12 perc alatt), Sin (12/6 pont, 2-2 lepattanó és gólpassz).

D-csoport

Szerbia-Angola 102-42 (22-10, 24-8, 27-18, 29-6)

Osztálykülönbség volt a két csapat között, nem egy kategória. Az afrikaiak a harmadik negyedben voltak csupán méltó ellenfelei a szerbeknek, akiknek bemelegítésre tökéletesen alkalmas lehetett ez a találkozó. A három, a magyar NB I-ben szereplő kosaras hasznos, jó játékkal esett át a vb tűzkeresztségen: Radocaj 14, Jovanovics 9/3, Krnjics 7 ponttal járult hozzá a fölényes szerb diadalhoz. A lepattanózást 40-25-re nyerték a szerbek, akik gólpasszok tekintetében 24-7-re múlták felül afrikai ellenfelüket.

Ld: Butulija (20/6 pont, 5 gólpassz), Milovanovics (18 pont, 3 gólpassz), Radocaj (14 pont, 6 lepattanó, 2 gólpassz), A. Dabovics (12/3 pont, 6 gólpassz) ill. Tomas (9 pont, 5 lepattanó), Mauricio (7/3 pont, 5 lepattanó).

Egyesült Államok-Kína 87-56 (20-13, 19-19, 21-8, 27-16)

A szünetben még csupán 7 ponttal vezető címvédő amerikai csapat szokásához híven felőrölte éppen aktuális ellenfele ellenállását. A legújabb "áldozat" a második negyedet egálra kihozó kínai csapat volt. A harmadik negyedet 9-0-lal kezdő amerikai válogatott a 25. percre eldöntötte a meccset, attól kezdve csak a különbség volt kérdéses. A lepattanó csatát 63-45-re nyerték az amerikaiak.

Ld: Moore (15/3 pont, 8 lepattanó), Griner (15 pont, 7 lepattanó), Augustus (11/3 pont, 5 lepattanó), McCoughtry (10 pont, 2 szerzett labda), Charles (4 pont, 15 lepattanó) ill. Csen (10/6 pont, 4 lepattanó), Szun (10/3 pont, 3 lepattanó, 2 gólpassz).