A női szakág új "Farkas-törvényei"

Az egyik legsikeresebb, legeredményesebb honi szakembert nevezte ki a szövetség a női szakág szakmai igazgatójának. Farkas Sándor vezetőedzőként mind női, mind férfi vonalon nyert bajnokságot, utóbbiban többet is. Hétfőn elkezdte a munkát szakmai igazgatóként. Elképzeléseiről, terveiről kérdeztük, tekintettel a szakember és a kérdező közötti régi ismeretségre - tegező tónusban.

ORSZÁGJÁRÁSSAL KEZDŐDIK

- Az ember ízlelgeti: szakmai igazgató. Te abszolút a gyakorlat embere vagy, a kispad, az öltöző a te világod. Mostantól beülsz egy irodába és szervezel...nehéz elképzelni?

- Kétségtelen, van adminisztratív része is e munkának, hiszen időnként beszámolókat kell írnom az elnökségnek, de nem ez lesz az elsődleges tevékenységem. Járom az országot, meccseket, pályákat. Beszélgetek játékosokkal edző kollégákkal, szóval nem egy irodai székből dolgozom majd.

- Hová vezet az első utad, s mi az, amit első megoldandó feladatként jelöltél meg a magad számára?

- A héten megyek Sopronba majd Győrbe Euroliga mérkőzésekre, vasárnap pedig újra Sopronba, a Sopron-Győr rangadóra. Utána felkeresem a többi válogatott játékost adó klubot is, s az azokban játszó, a nemzeti csapatban számításba vehető kosarasokkal is  egyeztetek. A felnőtt válogatott játékosaival szeretnék beszélgetni az elmúlt években a nemzeti csapatnál általuk tapasztalt dolgokról. Kíváncsi vagyok arra, mit találtak jónak, mit rossznak. Köztudott,hogy az utóbbi években elég sokan mondták le a válogatottságot. Ennek okait szeretném megtudni, hogy mit kell tenni majd annak érdekében, hogy újra vonzó legyen válogatottnak lenni, hogy valóban a legjobb magyar játékosok alkossák majd a nemzeti csapatunkat.

- Többen közülük külföldön kosaraznak...

- Előbb az itthon játszókkal beszélek, mondjuk szerencsére Krakkó és Kassa sincs messze, ahol játszanak érintettek. Miután az itthoniaknál képbe kerültem a válogatott körül helyzet kapcsán, természetesen a messzebb légióskodó lányokkal is felveszem a kapcsolatot.

KOROSZTÁLYOS ÁTJÁRHATÓSÁG

- A szakág szakmai igazgatása nyilván az utánpótlásra is vonatkozik, a többek között a korosztályos válogatottakra, amelyek egyikét az U20-ast nyáron felvitted az A-divízióba. Gondolom e munka során is sok nemzetközi tapasztalattal gazdagodtál...

- Amit a legfontosabbnak gondolok, hogy a korosztályos csapatok hasonló keret, szakmai alapkoncepció alapján dolgozzanak úgy egymással, mint akár a felnőtt válogatottal. Ez azért nagyon lényeges, hogy "átjárhatók" legyenek a korosztályos válogatottak, hogy mondjuk egy kiemelkedően tehetséges tizennyolc éves játékosnak ne okozzon problémát, hogy adott esetben az U20-as csapatban is pályára léphessen, s zökkenőmentesen beilleszkedjen. Ez a miénknél erősebb s gyengébb országok válogatottjainál egyaránt így van, ha úgy tetszik, alap. Ennek kapcsán még megjegyezném: a tehetségek gondozásánál előfordulhat, hogy valaki két csapatban is játszik, nála arra nagyon oda kell figyelni, hogy eközben ki ne égjenek, a másik pedig, hogy az egységesség címén eszem ágában sincs megkötni az edző kollégák kezét, de egy előzetesen egyeztetett keret, szakmai alapkoncepció szerint dolgoznak majd. Amúgy a fiatal tehetséges játékosok klubedzőivel is egyeztetek, s a kosarasok kapcsán nemcsak a képzésre szeretnék nagy hangsúlyt fektetni, hanem például a nagyon fontos táplálkozásra, az egészségügyi háttérre például az estleges sérülések megelőzése, elkerülése céljából. Amit még egy nagyon fontos szervezési feladatnak gondolok, hogy szinte minden U20-as válogatottban a legjobb játékosok amerikai egyetemekről erősítették a nemzeti csapatukat. Nekünk is óriási segítség lett volna Szécsi Orsi játéka,csak amikor zajlott az Eb már vissza kellett mennie Amerikába. Idejekorán el kell kezdeni szervezni, hogy mindenki jöhessen, hiszen utánpótlás szinten is fontos az, ami a felnőtteknél, hogy a korosztályos versenyeken is a legjobbak képviseljék Magyarországot.

- Említetted a korosztályos válogatottak kapitányait. Velük mi most a helyzet, jövő nyáron újra versenyeik lesznek?

- Azoknak a szakembereknek, akik nyáron vezették a válogatottakat, év végével lejár a szerződésük. A közeljövő feladata megtalálni azokat a kollégákat, stábokat, akik jövőre vezetik, "viszik" a korosztályos csapatokat.Ha pedig megvannak a szövetségi edzők velük kell kidolgozni, egyeztetni a már említett egységes szakmai alapkoncepciót.

- Korban még lejjebb haladva a fiatalabbaknál, a képzés is - bizonyos mértékig - hozzád tartozik. Itt mik a tervek?

- Lehetőségek vannak, úgy tudom, kevesen vannak a képzésben részt vevő gyermekek. Több gyerekből több tehetség kerülhet ki, tehát össze kell hangolni a sportág népszerűsítését és a minőségi képzést. Vannak régióközpontok, akadémiák, iskolák, először természetesen a régióközpontok vezetőivel kell kidolgozni egy ugyancsak egységes képzési és népszerűsítési elképzelést.

NINCS "PATÓPÁLSÁG"

- Térjünk  vissza a felnőttekhez. Elég soká, csak jó két és fél év múlva, az itthoni Eb-n lesz legközelebb hivatalos "jelenése" női válogatottunknak. Van idő építkezni...

- Nem szeretnék Pató Pál módjára, "ej ráérünk arra még" jelleggel halogatni a dolgokat. Azt szeretném elérni, hogy már 2013-ra úgy forduljunk, hogy akkor szakmai programok - például felkészülési tornák - személyi szervezési kérdések terén egyaránt úgy állunk, hogy akár azonnal kezdhessük is az építkezést, a csapatépítést 2015-re.

- Hallgatva téged, úgy érzem nem lesz könnyű dolgod...

- Ismerem az országban s a sportágban uralkodó viszonyokat, tisztában vagyok vele, mibe vágtam bele. Demján Sándor jellemezte úgy a helyzetet, mint egy ultipartit, ha valakinél ott a hetes,ca másik kettő el akarja rontani a játékát. Az elképzeléseim, amelyek szerintem a női szakág javulását szolgálják már nagyjából megvannak, és bízom magamban, valamint, abban is, hogy ezek megvalósításához sikerül a megfelelő kollégákat, munkatársakat megtalálni.


slide: zalaihirlap.hu

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus