Előnyben a Sopron - "egyensúlyozna" a Győr

Hétfőn - az évad során negyedszer is legyőzve a bajnoki címvédő Győrt - megőrizte szezonbeli hazai veretlenségét az Uniqa Euroleasing Sopron s ezzel lépéselőnybe került a 3 győzelemig tartó döntőben

Krnjics Szara, a Sopron centere számára nem élete meccse volt a hétfői, a döntő sorozat első ütközete. Egy fontos momentummal azonban hozzájárult csapata sikeréhez: úgy fél perccel a 3. negyed vége előtt beütötte a 4. személyi hibáját. Székely Norbertnek vissza kellett vinnie a pályára Jelena Milovanovicsot. A szerb erőcsatár pedig a negyed végén két pazar villanással szerzett 5 pontjával lényegében eldöntötte a meccset.

Ez a meccs azért jóval nehezebb volt a Sopronnak, mint a kupadöntő. Ez utóbbin az első negyed után 22-8-ra, a hétfői ütközet alkalmával viszont Fegyverneky Zsófia meglehetősen szerencsés, a félidő vége előtt pár másodperccel eleresztett triplájával szünetben 30-27-re vezetett az Uniqa. A harmadik negyed után - a két említett Milovanovics-villanással - pedig 55-46-ra. A Sopronban méltán népszerű "Jeca" két remek megmozdulása megtörte a Győrt, a negyedik negyedet többek között a feladathoz ekkor felnövő Zsovár Orsolya kosaraira építve 19-9-re nyerte a Sopron s aratott közel 20 pontos győzelmet.

A győriek addig voltak képesek "partiban maradni", azaz addig tudták a lépést tartani a Sopronnal, amíg a játékukban volt némi külső-belső egyensúly. Mit is értünk ezen? Azt, hogy azért 3 negyeden át csak-csak tett győri részről ezt-azt - jelesül összesen 15 pontot - a közösbe a Cindy Lima-Tangela Smith center kettős,amely a befejező 10 percben aztán eredménytelen maradt.  Mondhatnánk: meg is lett az eredménye.
Persze azért az sem ideális a bajnok szempontjából, hogy csak egy játékosa jut 10 pont fölé és Rasheed Rita egyedül több pontot (19) hoz össze, mint a két említett légiós center (15), és, hogy egyedül ő jut 10 pont fölé.

A Sopron, amelyben - bár az első meccs végén bejö(he)ttek a fiatalok - ezen a szinten jelenleg 7 bevethető játékos van nyilván szeretné mielőbb lezárni a párharcot. Amiért nehezebben hozta a bajnoki döntő első meccsét az Uniqa, mint a kupadöntőt, az többek között az volt, hogy az Amber Holt-Shenise Johnson amerikai bedobó kettős együtt 20 pont alatt maradt. Találataik többségét ráadásul nem is felállt védelem ellen, hanem lerohanások végén, vagy támadó pattanók visszaszerzése után szerezték. Részben erre is utálhatott értékelésében Székely Norbert, amikor azt taglalta, inkább játékosai egyénként nyerte meg együttese a hétfői meccset, csapatként jóval kevésbé volt hatékony, mint a kupadöntőn.

Ez persze valahol a győriek indirekt dicsérete is, hiszen szervezettebben védekezve kevésbé engedte a saját játékát játszani a Sopront. Ahhoz, hogy célja elérése felé újabb lépést tegyen az Uniqa, megtartva a hatékony védekezésből az indításokat, felállt védelem, 5-5 ellen kellene pontosabban játszania. A Győrnek a már említett külső-belső egyensúly megléte mellett - úgy gondolom - ismerve a soproniak igen erős támadó potenciálját, hogy nem igazán jó csapatjátékkal is 74 pontot ért el, akkor lehet esélye, ha hazai környezetben úgy 70 pont közelében dob, de a 60-at, 65-öt mindenképpen eléri. Ha a palánk alól több pontot hoz a címvédő, a kupagyőztes védekezése inkább koncentrálódhat a győri centerekre. Mivel ők - főleg, úgy tűnik Smith - jó passzkészségű játékosok, a bajnokcsapat mezőnysora tagjainak is több lehetőségük lehet...
Mindezt - sőt nyilván jóval többet, s részletesebben, árnyaltabban - nyilván a két szakvezető is pontosan látja.

Kérdés, ma este, a döntő második meccsén Győrben mit hoznak ki csapataikból...

Fotó: Tóth Zsombor