Helyszíni beszámoló az U16-os lányok fantasztikus meneteléséről

Szabari János beszámolója a tegnapi, Olaszországi elleni U16-os leány győzelemről és a helyi fogadtatásról, valamint a neves vezetők, szakemberek véleményeiről:

Még szerda reggel is érezhetőek voltak a holland-magyar összecsapás nyomai a lányokon. A messzi távolból talán könnyű győzelemnek tűnt a tegnap esti, a valóságban azonban ez nem így volt. A hollandok a torna sláger védekezését vetették be a magyar alakulat ellen: zóna védekezés mindhalálig.

A franciák az eddig lejátszott hat mérkőzésen egyetlen percet sem védekeztek emberfogással, de ez a csapatok jelentős többségére szintén elmondható. Ennek ismeretében jól estek David Turner dicsérő szavai, aki nemrég a világ egyik legjobb játékvezetője volt. Turner dicsérte a magyar csapat agresszív védekezését, látványos gyorsindításait és kreatív, szellemes támadójátékát. Véleménye szerint a magyar csapat az utóbbi évtized egyik legjobban felkészített csapata az U16-os korosztályban.

Visszatérve a hollandok elleni mérkőzésre, a narancssárgák a Budapesten lejátszott két mérkőzés tapasztalataival alaposan felvértezve léptek a pályára. Számukra a mérkőzés kimenetele lényegében érdektelen volt, hiszen a csoport utolsó helyéről győzelem esetén sem tudtak volna elmozdulni. Ennek tükrében az esélytelenek teljes nyugalmával játszottak, és az első percekben sikerült is meglepniük a magyar csapatot. A második negyedben aztán helyre állt a rend, a csapatunk szívós védekezéssel és pontosabb támadójátékával megnyugtató előnyre tett szert. A szoros eredmény ellenére a győzelem egy másodpercig sem forgott veszélyben.

A mérkőzés után és szerda délelőtt az edzés mellett a kecskeméti fiú csapat aranykezű gyúrójának, alias „Doky“-nak minden tudására szükség volt, hogy regenerálja a lányokat.

Délután a szakmai stáb Kovács Andrea vezetésével megtekintette a spanyol-orosz mérkőzést, ahol a FIBA Europe főtitkára, Kamil Novak így gratulált a magyar csapat eddigi jó teljesítményéhez: „Egész Európa erről a magyar csapatról beszél, és ezt nem udvariasságból mondom“ Elismerően szólt a magyar kosárlabdasport elmúlt években tett erőfeszítéseiről utánpótlás nevelés terén, és reményét fejezte ki, hogy a jövőben a magyar kosárlabdasport ismét a régi fényében fog csillogni.

Csapatunkat tényleg megilleti a dicséret, remek munkát végeztek az edzők, és függetlenül a további eredményektől, emelt fővel térhetnek haza erről az Európa Bajnokságról.

Albenán egyébként a helyzet napról napra fokozódik. Felütötte a fejét az első vírusos megbetegedés is, a holland csapatból többen is kórházi ápolásra szorultak. Az idő is egyre melegebb, ami a tengerparton nyaralóknak jó hír, nekünk azonban kevésbé.

Az olaszok, hasonlóan a magyar csapathoz, egy vereséggel érkeztek a középdöntő utolsó összecsapására. Lányaink számára egyértelműen a győzelem volt a célkitűzés, de egy esetleges vereség sem jelentett volna semmit. Igazából nehéz megmondani, hogy a horvát vagy az orosz csapat a könnyebb ellenfél a legjobb négy közé jutáshoz vezető úton.

Az olaszok a feldobást követően azonnal öngyilkos tempót kezdtek diktálni. A győzelem reményében bevették teljes harci fegyverzetüket, azonnal agresszív, egész pályás letámadással kellett megküzdeni az irányítóinknak. Az első olasz kosárra Weninger Virág, majd Kuttor Enikő válaszolt. Szerencsére a lányokat sem kellett félteni, védekezésben mint a pióca, úgy tapadtak az olaszokra. Öldöklő küzdelem folyt a pályán, minden kosárra dobásért két-három olasz védőn kellett szó szerint átverekedni magukat a lányoknak.

Az olaszok egyenlítő kosara után percekig egyik csapat sem tudott kosarat szerezni, majd az ínséges időket egy 6-0-ás magyar roham törte meg. A magyar védelem a negyed végéig az olaszoknak mindössze hat pontot engedélyezett, a második negyednek hétpontos előnnyel vághatott neki a magyar csapat.

Böröndy beállítása jó edzői húzásnak bizonyult, szemfüles kosaraival megugrott a magyar csapat 17-8-ra. Az olaszok folyamatosan változtatták a védekezésüket: 1-3-1 zóna, letámadó zóna, agresszív emberfogás, de a csapatból mindig volt valaki, aki megtalálta az ellenszert az olaszok védekezése ellen. Bár a negyedet az olaszok nyerték, a vezetést végig magabiztosan megőrizték a lányok.

A fordulást követően kevesen gondolták a helyszínen, hogy ezt az őrült iramot az olaszok még képesek fokozni. Nehéz leírni szavakkal azt a heroikus küzdelmet, ami a pályán folyt, de az elképesztő hangzavarban is hallani lehetett a nehézpáncélos hadtestek egymásnak csattanó páncéljainak éles hangját. Két perc alatt elolvadt a minimális magyar előny, és már az olaszok mentek három ponttal (25-28). Azt hiszem, nyugodtan leírhatjuk, ez szabályos háború volt. Közel három percen át egyik csapat sem tudott kosarat szerezni, majd Aho Nina látványos távoli tempódobásával megtörte az olaszok védelmét, Dubei Debóra kosara pedig már ismét a vezetést jelentette.

Az olaszok a győzelem érdekében újabb fegyvernemet vetettek be, a kispad és az edzők megpróbálták az állandó reklamálásokkal nyomás alatt tartani a játékvezetőket. Hiába volt minden próbálkozás, a Dubei – Kiss duónak köszönhetően a magyar csapat ismét megugrott hét ponttal (37-30). A negyed hajrája az olaszok sikerült jobban, és egy pontra sikerült felzárkózniuk a magyar csapathoz.

Az utolsó negyed kezdetén szinte azonnal Cubaj szerzett két pontot, ezzel az olaszok átvették a vezetést. Dubei Debóra lélektanilag rendkívül fontos hárompontos kosárral amortizálta az olasz védelmet. Ismét magyar vezetés, amelyre ismét jött az olasz válasz (41-41). Ebben az időszakban már látszódtak az olasz csapaton a fáradtság jelei. Ismét Dubei Debóra pillanatai következtek, egy nagyszerű tempó, majd két büntető, négy pontos magyar előny. Az olaszok egyre idegesebben támadtak, nehezen viselték, hogy nem bírtak a magyar védelemmel. Kuttor Enikő fáradhatatlanul gyűjtötte a lepattanókat, Weninger Virág pedig szinte leválaszthatatlanul tapadt az olaszok üdvöskéjére, Francesca Panra. Az olasz lány ezt meglehetősen zokon vette, és egyszerűen ellökte magától a mi Virángunkat. Szerencsére a játékvezetők orra előtt: támadó hiba, amely Pan kipontozódását jelentette.

A magyar csapat, mint egy óriási boa tekeredett az olasz csapatra, és a negyed hátralévő részében egyszerűen összeroppantotta ellenfelét, így megérdemelten szerezte meg az ötödik győzelmét.

A tizenhat pontos győzelem a távolból sima győzelmet sejtet, de ez nem igaz. A lányok kőkemény küzdelemben, hihetetlen akaraterővel, összetartással, egymásért és a magyar kosárlabdáért küzdve fektették két vállra az olaszokat.

A folytatásban a horvátok következnek pénteken. Az Európa Bajnokságon egy új műfaj kezdődik, már nem érdekes, hogy ki hány ponttal nyer, csak a győzelem a fontos.